-
Renault Captur E-TECH Hybrid 140 145 Techno
2023 | 55 mil | Ljusdal
4 veckor
319 800 kr 255 840 kr exkl. moms -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Zen CVT
2023 | 2 058 mil | Kristianstad
4 dagar
249 900 kr 199 920 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 90 Equilibre DEMOBIL
2023 | 620 mil | Timrå
16 feb. 2024
262 800 kr 210 240 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 90 Techno CVT 5-d
2023 | 520 mil | Söderhamn
18 apr. 2024
229 800 kr 183 840 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 kW Evolution batteriköp//WLTP 389KM
2023 | 19 mil | Växjö
28 mars 2024
249 000 kr 199 200 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Evolution ER 60kWh/130hk
2023 | 2 369 mil | Växjö
3 veckor
359 000 kr 287 200 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 140 Equilibre EDC
2023 | 209 mil | Gävle
11 apr. 2024
254 800 kr 203 840 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 90 Zen/Farthållare/Parkeringssensor bak
2023 | 1 900 mil | Sandviken
1 mars 2024
189 800 kr 151 840 kr exkl. moms -
Renault Clio V phII TCe 90 Techno
2023 | 0 mil | Hallsberg
6 mars 2024
262 900 kr 210 320 kr exkl. moms -
Renault Mégane Equilibre Tce 140 " KAMPANJBIL 2024"
2023 | Kalmar
28 jan. 2023
Privatleasing 3 340 kr/mån -
Renault Mégane E-TECH Techno 60kWh/220hk
2023 | 2 735 mil | Varberg
2 feb. 2024
379 000 kr 303 200 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Equilibre 40kWh/130hk II/3990kr/mån
2023 | 0 mil | Kalmar
28 mars 2024
399 000 kr 319 200 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 140 Equilibre EDC
2023 | 97 mil | Söderhamn
28 mars 2024
259 500 kr 207 600 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 90 Zen 5-d, Kvarvarande nybilsgaranti
2023 | 1 581 mil | Västra Frölunda
6 dagar
149 900 kr 119 920 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 90 Zen
2023 | 2 201 mil | Uppsala
9 apr. 2024
188 500 kr -
Renault Clio TCe 90 Equilibre CVT II 5-d
2023 | 84 mil | Söderhamn
3 apr. 2024
219 800 kr 175 840 kr exkl. moms -
Renault Clio E-TECH 145 Equilibre 5-d
2023 | 428 mil | Nacka
4 dagar
259 000 kr 207 200 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 90 Zen II
2023 | 1 981 mil | Varberg
3 veckor
189 000 kr 151 200 kr exkl. moms -
Renault Clio * SUPERDEAL * TCe 90 Equilibre CVT II 5-d DEMOBIL
2023 | 224 mil | Bollnäs
28 feb. 2024
199 500 kr 159 600 kr exkl. moms -
Renault Captur * OUTLET * TCe 140 Equilibre EDC DEMOBIL
2023 | 55 mil | Hudiksvall
4 dec. 2023
259 500 kr 207 600 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 90 Equilibre
2023 | 5 mil | Stenugnsund
14 nov. 2023
229 000 kr 183 200 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 140 Equilibre EDC
2023 | 55 mil | Ljusdal
23 feb. 2024
269 500 kr 215 600 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 90 Equilibre CVT II DEMOBIL
2023 | 55 mil | Gävle
1 feb. 2024
219 800 kr 175 840 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Evolution ER 60kWh/130hk //Backkamera//47 mil räckvidd WL
2023 | 1 776 mil | Växjö
16 feb. 2024
369 000 kr 295 200 kr exkl. moms
Renault bilar
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1469),
- Renault Mégane (1134),
- Renault Captur (747),
- Renault Zoe (349),
- Renault Austral (224),
- Renault Scénic (217),
- Se övriga modeller
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5122)
-
Renault Clio (1469)
-
Renault Mégane (1134)
-
Renault Captur (747)
-
Renault Zoe (349)
-
Renault Austral (224)
-
Renault Scénic (217)
-
Renault Kadjar (148)
-
Renault Grand Scénic (118)
-
Renault Kangoo (116)
-
Renault Arkana (114)
-
Renault Espace (109)
-
Renault trafic (81)
-
Renault Talisman (67)
-
Renault Trafic (57)
-
Renault Laguna (46)
-
Renault Koleos (27)
-
Renault Master (26)
-
Renault Grand Espace (21)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (14)
-
Renault Twizy (5)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Nyköping
-
Renault i Hisings Kärra
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Eslöv
-
Renault i Åkersberga
-
Renault i Sollentuna
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Falun
-
Renault i Bromma
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Handen
-
Renault i Enköping
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Saltsjö-Boo
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Solna
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Nacka
-
Renault i Spånga
-
Renault i Kista
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Ystad
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Avesta
-
Renault i Västerås
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Ljungby
-
Renault i Nybro
-
Renault i Laholm
-
Renault i Vällingby
-
Renault i Vellinge
-
Renault i Motala