-
Renault Mégane Sport Tourer 1.2 TCe Euro 6 TOPPSKICK NY SERV
2018 | 8 229 mil | Bunkeflostrand
2 veckor
124 900 kr -
Renault Zoe R90 41 kWh Batterihyra
2019 | 11 250 mil | Bunkeflostrand
5 mars 2024
88 800 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.5 dCi 110hk DCT Låga mil Sensorer
2011 | 4 073 mil | Bålsta
14 feb. 2024
94 800 kr -
Renault Espace 1.6 dCi 7 Sits Panorama Navi Kamera Massage
2017 | 10 108 mil | Bålsta
1 feb. 2024
179 900 kr -
Renault Talisman 1.5 dCi DRAG/KAMERA /ADAPTIV /MASSAGESTOLAR
2017 | 16 301 mil | Bålsta
12 mars 2024
139 900 kr -
Renault Kadjar 1.2 TCe / NAVIGATION / P-SENSORER / COCKPIT
2016 | 19 400 mil | Bålsta
13 mars 2024
109 900 kr -
Renault Clio Sport Tourer 0.9 TCe Euro 6 Årskatt 360 Kr
2016 | 13 448 mil | Degeberga
19 mars 2024
84 900 kr -
Renault Mégane 1,5 DCI
2013 | 14 600 mil | Dösjebro
9 okt. 2016
85 000 kr -
Renault Captur 1.2 TCe Automat Navi 0.54l/mil #SÅLD#
2015 | 24 000 mil | Eksjö
15 mars 2024
69 900 kr -
Renault Clio 1.2 75hk 5dr Euro 5
2014 | 8 900 mil | Eksjö
3 veckor
84 500 kr -
Renault Clio 1.0 TCe 100hk Navi/kamera #SÅLD#
2020 | 4 344 mil | Eksjö
28 mars 2024
138 900 kr -
Renault Zoe 109hk Automat 41 kWh **Fri köpta batterier**
2020 | 2 470 mil | Eksjö
2 veckor
144 500 kr -
Renault Espace 1.6 dCi Aut-7-Sits-Navi-Kamera-M&K Värmar-SoV
2016 | 14 325 mil | Eskilstuna
Igår
179 900 kr -
Renault Trafic 2.0 VÄLVRÅDAD SÅLD SÅLD SÅLD
2008 | 16 400 mil | Eskilstuna
7 maj 2022
99 900 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 TCE 101hk Nyservad
2011 | 7 200 mil | Eskilstuna
19 nov. 2022
73 000 kr -
Renault trafic Grand Kombi L2H1 9sits 2.0dCi EDC Euro 6|Moms
2020 | 7 500 mil | Eskilstuna
11 jan. 2024
Privatleasing 4 660 kr/mån -
Renault Mégane Energy 1.2 TCe 100hk Manuell
2018 | 7 636 mil | Eskilstuna
21 mars 2024
114 900 kr -
Renault Clio 1.0 TCe Euro 6 TCe 100 Carplay, lane assist, Ny servad
2020 | 11 600 mil | Eskilstuna
23 feb. 2024
109 900 kr -
Renault Kangoo Express Passenger 1.4 Handikappanpassad
2002 | 20 812 mil | Eskilstuna
29 jan. 2024
35 900 kr -
Renault Mégane 2.0 COUPÉ-CABRIOLET EN ÄGARE ( 9000 MIL ) NY BESIKTAD NY SERVAD
2006 | 9 700 mil | Eskilstuna
3 nov. 2023
54 900 kr -
Renault Kangoo Express Passenger 1.5 dCi Drag
2012 | 11 983 mil | Eskilstuna
26 mars 2024
79 900 kr 63 920 kr exkl. moms -
Renault Grand Espace 2.0 Initiale Paris Euro 5-7Sits-Drag
2012 | 18 000 mil | Eskilstuna
24 feb. 2024
124 900 kr -
Renault trafic Kombi 2.9t 2.0 dCi 9-sits Drag, Nyservad, Nybesiktad
2014 | 9 100 mil | Eskilstuna
4 veckor
159 900 kr -
Renault Mégane 1.6 E85
2010 | 10 888 mil | Eskilstuna
15 mars 2024
59 900 kr
Renault bilar
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1423),
- Renault Mégane (1031),
- Renault Captur (760),
- Renault Zoe (350),
- Renault Austral (197),
- Renault Scénic (195),
- Se övriga modeller
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (4931)
-
Renault Clio (1423)
-
Renault Mégane (1031)
-
Renault Captur (760)
-
Renault Zoe (350)
-
Renault Austral (197)
-
Renault Scénic (195)
-
Renault Kadjar (144)
-
Renault Espace (119)
-
Renault Arkana (118)
-
Renault Kangoo (118)
-
Renault Grand Scénic (109)
-
Renault trafic (79)
-
Renault Talisman (58)
-
Renault Trafic (58)
-
Renault Laguna (47)
-
Renault Koleos (30)
-
Renault Master (28)
-
Renault Grand Espace (18)
-
Renault Modus (13)
-
Renault Twingo (12)
-
Renault Twizy (6)
-
Renault 5 (4)
-
Renault 19 (2)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Örebro
-
Renault i Malmö
-
Renault i Uppsala
-
Renault i Halmstad
-
Renault i Västerås
-
Renault i Linköping
-
Renault i Växjö
-
Renault i Karlstad
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Jönköping
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Borås
-
Renault i Kalmar
-
Renault i Göteborg
-
Renault i Haninge
-
Renault i Norrköping
-
Renault i Täby
-
Renault i Helsingborg
-
Renault i Mölndal
-
Renault i Segeltorp
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Sundsvall
-
Renault i Akalla
-
Renault i Östersund
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Eslöv
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Sollentuna
-
Renault i Malmö
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Åkersberga
-
Renault i Falun
-
Renault i Bromma
-
Renault i Enköping
-
Renault i Handen
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Saltsjö-Boo
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Göteborg
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Kista
-
Renault i Spånga
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Solna
-
Renault i Nacka
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Ystad
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Vellinge
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Avesta
-
Renault i Nässjö
-
Renault i Ljungby
-
Renault i Skogås
-
Renault i Västerås
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Motala
-
Renault i Katrineholm