-
Renault Scénic 1.6 Expression
2003 | 20 000 mil | Valbo
25 apr. 2024
22 900 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.6 eco2 Euro 4
2009 | 20 000 mil | Bandhagen
5 veckor
29 900 kr -
Renault Mégane Coupé-Cabriolet 1.6 116hk Panorama tack
2006 | 20 000 mil | Borås
1 vecka
39 900 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 Euro 4
2005 | 20 000 mil | Södra Sandby
5 dagar
24 000 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.5 dCi Euro 5
2014 | 19 984 mil | Luleå
29 feb. 2024
64 900 kr 51 920 kr exkl. moms -
Renault Mégane II 1.6 Flex Fuel Touring
2009 | 19 978 mil | Svalöv
23 nov. 2018
39 900 kr -
Renault Scénic 1.5 dCi Skatt 1103, Euro 5 110hk
2013 | 19 900 mil | Helsingborg
12 apr. 2024
62 900 kr -
Renault Scénic Grand 2.0 dCi Automatisk, Bose Edition, 7-Sits, Navi, M-Värm 150
2012 | 19 900 mil | Helsingborg
21 apr. 2024
69 900 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.5 dCi Euro 5 DRAG NYSERVAD
2011 | 19 800 mil | Lidköping
23 apr. 2024
44 800 kr -
Renault Scénic 1.6 112hk
2007 | 19 800 mil | Mellerud
7 juni 2022
13 999 kr -
Renault Scénic 1.5 dCi 110 HK AUT DRAG NAVI PDC KAMREM BYTT
2012 | 19 700 mil | Arlandastad
2 veckor
64 900 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.5 dCi Dragkrok Värmare PDC IsoFix
2014 | 19 669 mil | Örebro
3 apr. 2024
64 800 kr -
Renault Scénic 1.6 dCi Bose Edition Navi B-Kamera PDC BT
2012 | 19 650 mil | Ytterby
2 veckor
49 900 kr -
Renault Mégane 1.4 Authentique. Serv, Bes
2002 | 19 620 mil | Kristianstad
22 mars 2024
17 900 kr -
Renault Laguna Grandtour 2.0 Privilege, Privilege Comfort Euro 4
2003 | 19 600 mil | Staffanstorp
Igår
24 900 kr -
Renault Grand Scénic 1.5 DCi, Bose Edition, Panorama, 7Sits
2015 | 19 600 mil | Halmstad
4 mars 2024
92 000 kr -
Renault Mégane 1.5 dCi 90hk NyBesiktigad
2012 | 19 539 mil | Kristianstad
8 dec. 2023
45 900 kr -
Renault Clio 1.5 dCi Ny-Kamrem Ny-Bes 5-dörrars 389Kr/Mån
2010 | 19 500 mil | Uddevalla
27 apr. 2024
39 900 kr -
Renault Mégane Coupé 1.6 E85 Euro 4
2010 | 19 499 mil | Arboga
17 jan. 2024
74 900 kr -
Renault Grand Scénic 2.0 Turbo Euro 4
2006 | 19 450 mil | Täby
2 veckor
19 900 kr -
Renault Mégane 5-dörrar 1.6 113hk
2005 | 19 425 mil | Kristinehamn
12 sep. 2023
13 900 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.5 dCi Euro 5
2011 | 19 400 mil | Hovmantorp
1 apr. 2024
39 900 kr -
Renault Kadjar 1.2 TCe / NAVIGATION / P-SENSORER / COCKPIT
2016 | 19 400 mil | Bålsta
13 mars 2024
103 500 kr -
Renault Grand Espace 2.0 dCi 7-sits Drag Nyservad PDC
2009 | 19 387 mil | Skogås
29 aug. 2023
49 000 kr
Renault bilar
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1472),
- Renault Mégane (1074),
- Renault Captur (722),
- Renault Zoe (374),
- Renault Scénic (234),
- Renault Austral (227),
- Se övriga modeller
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5087)
-
Renault Clio (1472)
-
Renault Mégane (1074)
-
Renault Captur (722)
-
Renault Zoe (374)
-
Renault Scénic (234)
-
Renault Austral (227)
-
Renault Kadjar (147)
-
Renault Arkana (123)
-
Renault Grand Scénic (116)
-
Renault Espace (113)
-
Renault Kangoo (112)
-
Renault trafic (77)
-
Renault Talisman (68)
-
Renault Trafic (57)
-
Renault Laguna (48)
-
Renault Koleos (25)
-
Renault Master (25)
-
Renault Grand Espace (22)
-
Renault Modus (17)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Twizy (5)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Arlandastad
-
Renault i Stockholm
-
Renault i Uppsala
-
Renault i Luleå
-
Renault i Östersund
-
Renault i Göteborg
-
Renault i Skövde
-
Renault i Uddevalla
-
Renault i Lund
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Varberg
-
Renault i Örebro
-
Renault i Kungsbacka
-
Renault i Umeå
-
Renault i Karlskrona
-
Renault i Hisings Backa
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Gävle
-
Renault i Linköping
-
Renault i Helsingborg
-
Renault i Västra Frölunda
-
Renault i Ängelholm
-
Renault i Södertälje
-
Renault i Borlänge
-
Renault i Hisings Kärra
-
Renault i Nyköping
-
Renault i Eslöv
-
Renault i Åkersberga
-
Renault i Sollentuna
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Falun
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Bromma
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Handen
-
Renault i Enköping
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Solna
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Spånga
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Saltsjö-Boo
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Kista
-
Renault i Ystad
-
Renault i Nacka
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Avesta
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Västerås
-
Renault i Ljungby
-
Renault i Laholm
-
Renault i Nybro
-
Renault i Vällingby
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Motala
-
Renault i Nässjö