-
Renault Kadjar 1,5 dCi 110hk Zen EDC 4x2 | Motorvärmare
2017 | 9 237 mil | Västerås
6 timmar
164 500 kr -
Renault Captur TCe 90 Zen
2023 | 2 385 mil | Hudiksvall
6 timmar
189 800 kr 151 840 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 90 Intens 5-d II
2022 | 1 664 mil | Solna
6 timmar
169 000 kr 135 200 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Equilibre 60kWh/220hk
2023 | 2 220 mil | Solna
6 timmar
349 000 kr 279 200 kr exkl. moms -
Renault Captur 1.3 TCe EDC B-kamera Keyless
2019 | 6 501 mil | Trollhättan
6 timmar
159 900 kr -
Renault Clio TCe 118hk GT-Line Bose 5-dörrar
2017 | 9 140 mil | Nässjö
6 timmar
112 900 kr -
Renault Clio 1.5 dCi 88hk Två-brukare Låg Skatt 0,4l/mil
2012 | 3 724 mil | Strängnäs
6 timmar
79 800 kr -
Renault Clio IV Energy 0.9 TCe Dynamique Sport GPS Drag 90hk
2015 | 10 300 mil | Järfälla
7 timmar
84 800 kr -
Renault Clio Sport Tourer 0.9TCe Navi PDC Nyservad 0.44L/mil
2020 | 4 052 mil |
7 timmar
118 800 kr -
Renault Kangoo Express 1.5 Blue dCi PDC Drag Euro 6
2022 | 3 680 mil | Falköping
7 timmar
159 500 kr 127 600 kr exkl. moms -
Renault Captur 1.3 TCe EDC 140Hk Automat /Ink v-hjul
2021 | 2 660 mil | Stockholm
7 timmar
189 900 kr -
Renault Zoe R90 41 kWh (92hk) GPS Friköpt-Batteri
2019 | 4 715 mil | Örebro
7 timmar
159 900 kr 127 920 kr exkl. moms -
Renault Grand Scénic 1.5 dCi Automat
2018 | 11 358 mil | Norrköping
8 timmar
164 900 kr -
Renault Espace 1.6 dCi 160hk 7-Sits Pano Sensorer Navi Drag
2016 | 14 690 mil | Halmstad
8 timmar
191 900 kr -
Renault Talisman Grandtour 1.6TCe Energy Navi Massage Drag
2017 | 5 506 mil | Hisings Backa
10 timmar
189 900 kr -
Renault Clio TCe 90 Zen X-Tronic 5-d II, Kvarvarande nybilsgaranti
2021 | 1 037 mil | Västra Frölunda
10 timmar
169 900 kr 135 920 kr exkl. moms -
Renault Clio 0.9 TCe Euro 6
2018 | 3 239 mil | Gävle
11 timmar
139 000 kr -
Renault Mégane 1.5 dCi Euro5 110hk, Årsskatt 1103kr, 1-Ägare
2014 | 8 200 mil | Borås
12 timmar
83 900 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.5 dCi Euro 5
2012 | 17 174 mil | Uddevalla
Igår
39 900 kr -
Renault Captur TCe 90 Zen
2021 | 3 474 mil | Helsingborg
Igår
179 900 kr 143 920 kr exkl. moms -
Renault Clio Sport Tourer 1.5 dCi 90hk Energy Värm Navi Drag
2015 | 14 965 mil | Tyresö
Igår
79 800 kr -
Renault Clio 1.2 E85 75hk Välservad 0.58L/Mil Låg-Skatt
2011 | 2 748 mil | Bromma
Igår
82 800 kr -
Renault Kadjar 1.3 TCe 140hk Zen Kamera Farthållare Välserv
2020 | 6 006 mil | Strängnäs
Igår
199 800 kr -
Renault Talisman Grandtour 160hk Intens Värmare Kamera Skinn
2017 | 10 502 mil | Strängnäs
Igår
179 800 kr
Renault bilar
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1434),
- Renault Mégane (1085),
- Renault Captur (760),
- Renault Zoe (348),
- Renault Austral (216),
- Renault Scénic (199),
- Se övriga modeller
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5029)
-
Renault Clio (1434)
-
Renault Mégane (1085)
-
Renault Captur (760)
-
Renault Zoe (348)
-
Renault Austral (216)
-
Renault Scénic (199)
-
Renault Kadjar (144)
-
Renault Arkana (124)
-
Renault Kangoo (118)
-
Renault Espace (115)
-
Renault Grand Scénic (107)
-
Renault trafic (80)
-
Renault Talisman (66)
-
Renault Trafic (58)
-
Renault Laguna (48)
-
Renault Master (30)
-
Renault Koleos (28)
-
Renault Grand Espace (18)
-
Renault Modus (15)
-
Renault Twingo (12)
-
Renault Twizy (6)
-
Renault 5 (3)
-
Renault 19 (2)
-
Renault 6 (2)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Örebro
-
Renault i Malmö
-
Renault i Uppsala
-
Renault i Västerås
-
Renault i Halmstad
-
Renault i Linköping
-
Renault i Växjö
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Jönköping
-
Renault i Karlstad
-
Renault i Borås
-
Renault i Haninge
-
Renault i Täby
-
Renault i Helsingborg
-
Renault i Göteborg
-
Renault i Norrköping
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Mölndal
-
Renault i Segeltorp
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Kalmar
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Akalla
-
Renault i Sundsvall
-
Renault i Östersund
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Eslöv
-
Renault i Sollentuna
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Malmö
-
Renault i Göteborg
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Åkersberga
-
Renault i Bromma
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Falun
-
Renault i Handen
-
Renault i Enköping
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Nacka
-
Renault i Saltsjö-Boo
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Solna
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Bromma
-
Renault i Kista
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Spånga
-
Renault i Ystad
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Vellinge
-
Renault i Avesta
-
Renault i Skogås
-
Renault i Ljungby
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Västerås
-
Renault i Nässjö
-
Renault i Vällingby