-
Renault Clio Grandtour 1.2 TCe EDC Navi
2017 | 13 500 mil | Linköping
2 dagar
129 800 kr -
Renault Mégane El-Cabriolet 2.0 135hk
2005 | 17 600 mil | Linköping
11 juli 2022
39 900 kr -
Renault Mégane Sport Tourer 1.5 dCi EDC Automat Euro 6
2017 | 9 449 mil | Linköping
24 apr. 2024
149 000 kr 119 200 kr exkl. moms -
Renault Mégane 100% Electric Equilibre från 3990kr/mån
2024 | 1 mil | Linköping
11 apr. 2022
Privatleasing 3 990 kr/mån -
Renault Scénic 1.6 Automat 113hk
2005 | 12 000 mil | Linköping
2 mars 2024
35 900 kr -
Renault Clio E-TECH MultiMode Euro 6
2021 | 2 889 mil | Linköping
3 veckor
179 000 kr -
Renault Captur 0.9 TCe Navigation Dragkrok S&V-Hjul
2015 | 6 330 mil | Linköping
3 veckor
108 000 kr -
Renault Clio Dynamique 0.9 TCe 90hk GPS Bluetooth Motorvärmare
2013 | 9 900 mil | Linköping
4 veckor
84 900 kr -
Renault Mégane 1.5 dCi EDC, BOSE, Navi, Kamera, Massage, HuD
2020 | 10 893 mil | Linköping
2 veckor
179 900 kr 143 920 kr exkl. moms -
Renault Clio Halvkombi 1.2 E85 (75hk) Ny Servad *7661 mil*
2011 | 7 661 mil | Linköping
23 apr. 2024
57 900 kr -
Renault Clio Sport Tourer 0.9 TCe Navigation S&V-Hjul
2016 | 8 025 mil | Linköping
3 veckor
98 000 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2
2012 | 10 774 mil | Linköping
2 veckor
39 000 kr -
Renault Mégane RS 2.0 265hk,PANO,Skalstolar,1 ägare UNIK,Coupe
2013 | 3 269 mil | Linköping
19 sep. 2023
249 900 kr -
Renault Captur 0.9 TCe 90hk, Navi, Keyless, Värmare, 1 Ägare
2014 | 7 818 mil | Linköping
2 veckor
104 900 kr -
Renault Mégane Electric Techno 60kWh/220hk
2023 | 270 mil | Linköping
3 veckor
419 800 kr 335 840 kr exkl. moms -
Renault Mégane Electric Iconic 60kWh/220hk
2023 | 415 mil | Linköping
3 veckor
429 800 kr 343 840 kr exkl. moms -
Renault Mégane Electric Techno 60kWh/220hk
2023 | 1 302 mil | Linköping
6 mars 2024
389 800 kr 311 840 kr exkl. moms -
Renault Mégane Electric Iconic 60kWh/220hk
2022 | 4 498 mil | Linköping
12 feb. 2024
389 800 kr 311 840 kr exkl. moms -
Renault Mégane Electric Equilibre 40kWh/130hk
2023 | 1 662 mil | Linköping
4 jan. 2024
329 800 kr 263 840 kr exkl. moms -
Renault Mégane Electric Iconic 60kWh/220hk
2023 | 2 348 mil | Linköping
3 veckor
389 800 kr 311 840 kr exkl. moms -
Renault Clio V E-TECH 140 R.S 5-d
2021 | 3 485 mil | Linköping
27 apr. 2024
229 800 kr 183 840 kr exkl. moms -
Renault Captur II PHEV 160 Intens A
2021 | 3 158 mil | Linköping
5 veckor
239 800 kr 191 840 kr exkl. moms -
Renault Clio Halvkombi 1.2 (75hk) Ny Kamrem *5770 mil*
2011 | 5 770 mil | Linköping
3 veckor
59 900 kr -
Renault Clio V TCe 90 Zen 5-d
2021 | 3 793 mil | Linköping
17 apr. 2024
139 800 kr 111 840 kr exkl. moms
Renault bilar i Linköping
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1465),
- Renault Mégane (1115),
- Renault Captur (744),
- Renault Zoe (372),
- Renault Scénic (223),
- Renault Austral (220),
- Se övriga modeller
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5124)
-
Renault Clio (1465)
-
Renault Mégane (1115)
-
Renault Captur (744)
-
Renault Zoe (372)
-
Renault Scénic (223)
-
Renault Austral (220)
-
Renault Kadjar (148)
-
Renault Arkana (116)
-
Renault Grand Scénic (116)
-
Renault Kangoo (114)
-
Renault Espace (112)
-
Renault trafic (78)
-
Renault Talisman (72)
-
Renault Trafic (57)
-
Renault Laguna (46)
-
Renault Master (26)
-
Renault Koleos (25)
-
Renault Grand Espace (23)
-
Renault Modus (17)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Twizy (5)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Solna
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Spånga
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Nacka
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Ystad
-
Renault i Kista
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Avesta
-
Renault i Västerås
-
Renault i Ljungby
-
Renault i Laholm
-
Renault i Nybro
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Vällingby
-
Renault i Motala
-
Renault i Nässjö