-
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 LÅGA MIL
2002 | 12 100 mil | Lomma
Igår
24 900 kr -
Renault Espace 1.6 dCi EDC Skinn 7 Sits FULLUTRUSTAD
2015 | 12 800 mil | Oskarström
Igår
169 900 kr -
Renault Clio 1.2 73Hk/Fas2/Euro 6/Trend-Pkt/OBS 7000mil/FYND
2016 | 6 999 mil | Stockholm
Igår
84 900 kr -
Renault Clio 0.9 TCe Navi Keyless Sensorer 90hk
2018 | 14 320 mil | Trelleborg
Igår
84 900 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 Authentique Euro 4
2006 | 11 800 mil | Rönninge
Igår
29 000 kr -
Renault Kangoo Express Maxi 1.5 dCi 109hk D-värme Drag S&V
2018 | 3 311 mil | Täby
Igår
119 900 kr 95 920 kr exkl. moms -
Renault Talisman Grandtour 1.5 P-assistans Handsfree Akustik
2017 | 9 052 mil | Kungsbacka
Igår
149 900 kr -
Renault Mégane 1.3 TCe BOSE B-Kam Navi Dragk 140hk
2019 | 3 851 mil | Kungsbacka
Igår
164 900 kr -
Renault Zoe R110 52 kWh Friköpt Batteri
2021 | 2 400 mil | Tumba
Igår
189 000 kr 151 200 kr exkl. moms -
Renault Scénic 1.6 Ny besiktad och servat
2001 | 11 430 mil | Uppsala
Igår
24 900 kr -
Renault Grand Scénic 1.5 dCi EDC Grand IV Bose 7 sits
2017 | 13 890 mil | Hörby
Igår
159 900 kr -
Renault Kadjar 1.3 TCe GPF Intens 160 EDC Drag Kamera
2022 | 2 394 mil | Varberg
Igår
244 900 kr -
Renault Captur II TCe 140 Equilibre EDC
2024 | 0 mil | Linköping
Igår
249 900 kr 199 920 kr exkl. moms -
Renault Mégane Sport Tourer 1.2 TCe EDC Euro 6
2018 | 11 736 mil | Kristianstad
Igår
149 900 kr -
Renault Clio 0.9 TCe Euro 6 Navi Motorv Nyservad 1 ägare
2019 | 3 000 mil | Hässleholm
Igår
139 900 kr -
Renault Captur 0.9 TCe Euro 5&Nybesiktad & servad
2014 | 6 000 mil | Nybro
Igår
109 900 kr -
Renault Mégane E-TECH Plug-in Sport Tourer PhII 160 Intens ST
2021 | 4 538 mil | Kristianstad
Igår
239 900 kr 191 920 kr exkl. moms -
Renault Clio PhII Energy TCe 90 Intens 5-d
2018 | 6 130 mil | Kristianstad
Igår
106 900 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 Euro 4
2006 | 16 600 mil | Trekanten
Igår
29 900 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.5 dCi EDC-Auto-Euro 5
2013 | 16 400 mil | Kungälv
Igår
69 900 kr -
Renault Laguna Grandtour 2.0 Privilege, Privilege Comfort Euro 4
2003 | 19 600 mil | Staffanstorp
Igår
24 900 kr -
Renault Clio 1.2 73hk Zen Navi Bass Reflex Sound
2017 | 8 629 mil | Göteborg
Igår
102 900 kr -
Renault Mégane 1.5 dCi Euro 5
2012 | 23 000 mil | Norrköping
Igår
39 900 kr -
Renault Mégane 5-dörrar 1.6 Dragkrok
2004 | 15 965 mil | Rosersberg
Igår
19 900 kr
Renault bilar
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1468),
- Renault Mégane (1072),
- Renault Captur (720),
- Renault Zoe (375),
- Renault Scénic (233),
- Renault Austral (223),
- Se övriga modeller
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5073)
-
Renault Clio (1468)
-
Renault Mégane (1072)
-
Renault Captur (720)
-
Renault Zoe (375)
-
Renault Scénic (233)
-
Renault Austral (223)
-
Renault Kadjar (147)
-
Renault Arkana (120)
-
Renault Grand Scénic (116)
-
Renault Espace (114)
-
Renault Kangoo (112)
-
Renault trafic (77)
-
Renault Talisman (68)
-
Renault Trafic (57)
-
Renault Laguna (48)
-
Renault Koleos (25)
-
Renault Master (25)
-
Renault Grand Espace (22)
-
Renault Modus (17)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Twizy (5)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Arlandastad
-
Renault i Stockholm
-
Renault i Uppsala
-
Renault i Luleå
-
Renault i Göteborg
-
Renault i Östersund
-
Renault i Skövde
-
Renault i Uddevalla
-
Renault i Lund
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Örebro
-
Renault i Varberg
-
Renault i Kungsbacka
-
Renault i Umeå
-
Renault i Karlskrona
-
Renault i Hisings Backa
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Gävle
-
Renault i Linköping
-
Renault i Helsingborg
-
Renault i Västra Frölunda
-
Renault i Ängelholm
-
Renault i Södertälje
-
Renault i Borlänge
-
Renault i Hisings Kärra
-
Renault i Nyköping
-
Renault i Eslöv
-
Renault i Åkersberga
-
Renault i Sollentuna
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Falun
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Bromma
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Handen
-
Renault i Enköping
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Solna
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Spånga
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Saltsjö-Boo
-
Renault i Kista
-
Renault i Ystad
-
Renault i Nacka
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Avesta
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Västerås
-
Renault i Ljungby
-
Renault i Nybro
-
Renault i Laholm
-
Renault i Vällingby
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Motala
-
Renault i Nässjö