-
Renault Mégane Grandtour 1.5 dCi / PDC-Bak
2014 | 13 130 mil | Arlandastad
15 min
85 000 kr -
Renault Captur TCe 90 Zen | Parkeringspaket | Backkamera |
2021 | 6 137 mil | Köping
17 min
149 500 kr 119 600 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 90 Zen | Parkeringssensor bak | Pure Vision LED strålkast |
2021 | 6 432 mil | Köping
17 min
149 500 kr 119 600 kr exkl. moms -
Renault Mégane GT TCe 205hk BOSE Kamera Navi Ambient Keyless
2016 | 10 696 mil | Halmstad
Just nu
179 800 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 Euro 4
2005 | 14 657 mil | Hanaskog
Just nu
29 900 kr -
Renault Scénic 1.6 dCi P-Sensorer Nyservad Drag 131hk
2012 | 23 365 mil | Örebro
47 min
39 800 kr -
Renault Captur TCe 90 Zen//Kamera//
2021 | 3 872 mil | Timrå
50 min
159 800 kr 127 840 kr exkl. moms -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Intens A
2021 | 2 683 mil | Gävle
Just nu
249 800 kr 199 840 kr exkl. moms -
Renault Mégane 1.5 dCi M-VÄRMARE MOMS/VAT
2020 | 1 580 mil | Strängnäs
1 timme
159 900 kr 127 920 kr exkl. moms -
Renault Mégane 1.2 TCe 115hk LIMITED P-Sensorer 0,51l/mil
2015 | 9 592 mil | Östersund
Just nu
89 900 kr -
Renault Espace dCi 160hk Energy 7-Sits Pano Värm Kamera Navi
2016 | 9 001 mil | Strängnäs
1 timme
231 800 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.6 /SUPERDEAL 6,95%/NYBYTT KAMREM
2010 | 13 330 mil | Knivsta
1 timme
49 900 kr -
Renault Captur TCe 90 Intens | Navigation | Backkamera
2021 | 3 832 mil | Västerås
1 timme
179 900 kr 143 920 kr exkl. moms -
Renault Kadjar 1,5 dCi 110hk Zen EDC 4x2 | Motorvärmare
2017 | 9 237 mil | Västerås
1 timme
164 500 kr -
Renault Captur TCe 90 Zen
2023 | 2 385 mil | Hudiksvall
1 timme
189 800 kr 151 840 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 90 Intens 5-d II
2022 | 1 664 mil | Solna
1 timme
169 000 kr 135 200 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Equilibre 60kWh/220hk
2023 | 2 220 mil | Solna
2 timmar
364 000 kr 291 200 kr exkl. moms -
Renault Captur 1.3 TCe EDC B-kamera Keyless
2019 | 6 501 mil | Trollhättan
2 timmar
159 900 kr -
Renault Clio TCe 118hk GT-Line Bose 5-dörrar
2017 | 9 140 mil | Nässjö
2 timmar
112 900 kr -
Renault Clio 1.5 dCi 88hk Två-brukare Låg Skatt 0,4l/mil
2012 | 3 724 mil | Strängnäs
2 timmar
79 800 kr -
Renault Clio IV Energy 0.9 TCe Dynamique Sport GPS Drag 90hk
2015 | 10 300 mil | Järfälla
2 timmar
84 800 kr -
Renault Clio Sport Tourer 0.9TCe Navi PDC Nyservad 0.44L/mil
2020 | 4 052 mil |
2 timmar
118 800 kr -
Renault Kangoo Express 1.5 Blue dCi PDC Drag Euro 6
2022 | 3 680 mil | Falköping
2 timmar
159 500 kr 127 600 kr exkl. moms -
Renault Captur 1.3 TCe EDC 140Hk Automat /Ink v-hjul
2021 | 2 660 mil | Stockholm
2 timmar
189 900 kr
Renault bilar
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1430),
- Renault Mégane (1082),
- Renault Captur (758),
- Renault Zoe (349),
- Renault Austral (218),
- Renault Scénic (198),
- Se övriga modeller
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5018)
-
Renault Clio (1430)
-
Renault Mégane (1082)
-
Renault Captur (758)
-
Renault Zoe (349)
-
Renault Austral (218)
-
Renault Scénic (198)
-
Renault Kadjar (143)
-
Renault Arkana (122)
-
Renault Kangoo (119)
-
Renault Espace (115)
-
Renault Grand Scénic (107)
-
Renault trafic (79)
-
Renault Talisman (66)
-
Renault Trafic (58)
-
Renault Laguna (47)
-
Renault Master (30)
-
Renault Koleos (28)
-
Renault Grand Espace (18)
-
Renault Modus (15)
-
Renault Twingo (12)
-
Renault Twizy (6)
-
Renault 5 (3)
-
Renault 19 (2)
-
Renault 6 (2)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Örebro
-
Renault i Malmö
-
Renault i Uppsala
-
Renault i Västerås
-
Renault i Halmstad
-
Renault i Linköping
-
Renault i Växjö
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Jönköping
-
Renault i Karlstad
-
Renault i Borås
-
Renault i Haninge
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Helsingborg
-
Renault i Göteborg
-
Renault i Täby
-
Renault i Norrköping
-
Renault i Mölndal
-
Renault i Kalmar
-
Renault i Segeltorp
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Sundsvall
-
Renault i Akalla
-
Renault i Östersund
-
Renault i Eslöv
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Sollentuna
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Malmö
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Göteborg
-
Renault i Åkersberga
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Bromma
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Falun
-
Renault i Enköping
-
Renault i Handen
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Saltsjö-Boo
-
Renault i Nacka
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Kista
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Solna
-
Renault i Spånga
-
Renault i Ystad
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Vellinge
-
Renault i Skogås
-
Renault i Avesta
-
Renault i Nässjö
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Ljungby
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Örnsköldsvik
-
Renault i Laholm
-
Renault i Västerås