-
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 E85 Euro 4
2011 | 11 703 mil | Helsingborg
Igår
44 900 kr -
Renault Mégane GT 1.6 TCe EDC 205hk
2017 | 4 708 mil | Norrköping
Igår
189 000 kr -
Renault Mégane 1.6 VVT 101hk
2010 | 14 473 mil | Trelleborg
Igår
59 900 kr -
Renault Clio 1.0 100 hk Zen Servad
2020 | 3 620 mil | Skövde
Igår
134 900 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 Euro 5
2011 | 16 000 mil | Falköping
Igår
39 900 kr -
Renault Clio Sport Tourer 0.9 TCe PDC Euro 6
2019 | 5 985 mil | Haninge
Igår
119 906 kr -
Renault Clio 0.9 TCe Expression NAVI/NYBES/LÅG MIL/S+V DÄCK
2014 | 5 818 mil | Spånga
Igår
79 900 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.6 110HK KAMREM BYTT NYSERV 16"
2011 | 18 800 mil | Arlandastad
Igår
29 900 kr -
Renault Clio Sport Tourer 1.2 120hk GT Navi Drag skinn
2014 | 8 172 mil | Göteborg
Igår
119 900 kr -
Renault Clio 0.9 TCe 90HK NAVI PDC 0.42L/MIL EUR6 NYSERV 16"
2019 | 7 200 mil | Arlandastad
Igår
99 900 kr -
Renault Clio 5-dörrars 1.6 112hk Euro 4 Drag/MoK/Nyservad
2007 | 10 128 mil | Mjölby
Igår
34 900 kr -
Renault Clio 1.2 - KAM BYTT - LÅGMILAD - 6MÅN GARANTI
2012 | 5 709 mil | Olofström
Igår
64 900 kr -
Renault Zoe R240 22 kWh 88hk Batterihyra Backkamera
2016 | 4 918 mil | Skogås
Igår
88 900 kr -
Renault Mégane E-TECH Plug-in Sport Tourer PhII 160 Intens ST
2021 | 3 369 mil | Segeltorp
Igår
229 000 kr 183 200 kr exkl. moms -
Renault Clio IV 1.5 dCi 5dr 90hk SoV Moms
2018 | 11 017 mil | Trollhättan
Igår
70 000 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 75hk *LÅG SKATT*
2012 | 14 700 mil | Växjö
Igår
49 800 kr -
Renault Captur 1.2 TCe Automat Drag Kamera Navi Bluetooth
2016 | 9 652 mil | Kalmar
Igår
119 000 kr -
Renault Clio 1.2 TCe EDC Automat Drag, V-hjul (118hk)
2016 | 6 227 mil | Kramfors
Igår
129 900 kr -
Renault Zoe PhII 52 kWh Intens Batteriköp IV
2022 | 3 350 mil | Linköping
Igår
239 800 kr 191 840 kr exkl. moms -
Renault Zoe PhII 52 kWh Zen batteriköp
2022 | 2 908 mil | Linköping
Igår
219 800 kr 175 840 kr exkl. moms -
Renault Mégane Electric Iconic 60kWh/220hk
2023 | 2 348 mil | Linköping
Igår
389 800 kr 311 840 kr exkl. moms -
Renault Mégane Electric Techno 60kWh/220hk
2023 | 270 mil | Linköping
Igår
419 800 kr 335 840 kr exkl. moms -
Renault Zoe PhII 52 Intens batteriköp II
2021 | 7 997 mil | Linköping
Igår
189 800 kr 151 840 kr exkl. moms -
Renault Clio 0.9 TCe 90hk Navi Sensorer
2019 | 14 449 mil | Sundsvall
Igår
89 900 kr
Renault bilar
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1448),
- Renault Mégane (1091),
- Renault Captur (757),
- Renault Zoe (339),
- Renault Austral (220),
- Renault Scénic (205),
- Se övriga modeller
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5034)
-
Renault Clio (1448)
-
Renault Mégane (1091)
-
Renault Captur (757)
-
Renault Zoe (339)
-
Renault Austral (220)
-
Renault Scénic (205)
-
Renault Kadjar (144)
-
Renault Arkana (121)
-
Renault Espace (116)
-
Renault Kangoo (115)
-
Renault Grand Scénic (108)
-
Renault trafic (75)
-
Renault Talisman (63)
-
Renault Trafic (58)
-
Renault Laguna (49)
-
Renault Master (29)
-
Renault Koleos (28)
-
Renault Grand Espace (17)
-
Renault Modus (15)
-
Renault Twingo (12)
-
Renault Twizy (6)
-
Renault 5 (3)
-
Renault 19 (2)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 12 (1)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Örebro
-
Renault i Malmö
-
Renault i Uppsala
-
Renault i Västerås
-
Renault i Halmstad
-
Renault i Linköping
-
Renault i Växjö
-
Renault i Jönköping
-
Renault i Karlstad
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Haninge
-
Renault i Borås
-
Renault i Helsingborg
-
Renault i Täby
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Göteborg
-
Renault i Mölndal
-
Renault i Norrköping
-
Renault i Segeltorp
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Akalla
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Sundsvall
-
Renault i Kalmar
-
Renault i Östersund
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Solna
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Spånga
-
Renault i Ystad
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Avesta
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Skogås
-
Renault i Kista
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Västerås
-
Renault i Ljungby
-
Renault i Vellinge
-
Renault i Laholm
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Nässjö