-
Renault Zoe R110 41 kWh BATTERIKÖP Intens Navi Backkamera
2019 | 2 474 mil | Upplands Väsby
4 veckor
159 800 kr 127 840 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 41 kWh B-Kam Intens GPS Värmare Batterihyra
2019 | 2 899 mil | Upplands Väsby
4 veckor
129 800 kr 103 840 kr exkl. moms -
Renault Zoe R90 Fri köpta batteri
2019 | 4 600 mil | Kumla
5 feb. 2022
146 000 kr -
Renault Zoe R90 41 kWh Batteriköp
2019 | 10 299 mil | Hultsfred
25 okt. 2023
139 900 kr 111 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe Life 41 kWh 92hk
2019 | 7 310 mil | Svalöv
23 jan. 2024
169 900 kr -
Renault Zoe R90 41 kWh Batterihyra | EN ÄGARE |
2019 | 7 681 mil | Boxholm
25 dec. 2023
119 900 kr -
Renault Zoe R110 41 kWh, 109hk, 2019 FRIKÖPT BATT, KAMERA
2019 | 4 500 mil | Södertälje
31 jan. 2024
169 900 kr -
Renault Zoe R90 41 kWh / Friköpt Batteri / 1-Ägare / Lågmil
2019 | 1 818 mil | Påarp
16 apr. 2024
164 900 kr 131 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe R90 41 kWh (92hk) GPS Friköpt-Batteri
2019 | 4 715 mil | Örebro
7 maj 2024
159 900 kr 127 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe Intens, Backkamera "Friköpt batteri" MOMS
2019 | 5 980 mil | Västerås
2 maj 2024
139 800 kr 111 840 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 41 KWh B-Kamera BT Friköpt Batteri SOV Hjul
2019 | 6 353 mil | Ytterby
10 maj 2024
139 900 kr -
Renault Zoe Elbil 41 kWh *Friköpt batteri & Låg mil!
2019 | 1 924 mil | Visby
18 apr. 2024
164 800 kr -
Renault Zoe R110 41 kWh Intens Batterihyra Navi B-Kamera
2019 | 6 564 mil | Upplands Väsby
3 veckor
114 800 kr -
Renault Zoe R110 Friköpt batteri Bose B-kamera 41 kWh
2019 | 6 525 mil | Kalmar
3 veckor
149 900 kr -
Renault Zoe R110 41 kWh
2019 | 2 345 mil | Karlstad
29 apr. 2024
125 kr -
Renault Zoe R90 41 kWh Life Navigation Batterihyra Moms
2019 | 4 490 mil | Upplands Väsby
3 veckor
108 900 kr 87 120 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 41 kWh Ny besktat Låg mil Friköpt Batteri
2019 | 10 600 mil | Hultsfred
3 veckor
110 000 kr -
Renault Zoe R110 41kWh ICONIC/Bose/GPS/Friköpt Batteri/1ägar
2019 | 526 mil | Oxie
20 feb. 2024
169 900 kr 135 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe R90 41 kWh
2019 | 4 944 mil | Mjölby
2 veckor
99 000 kr -
Renault Zoe R110 41 kWh Intens Batterihyra /Navi /Backkamera
2019 | 7 936 mil | Västerås
4 veckor
109 800 kr -
Renault Zoe R110 41 kWh Iconic Bose Navi B-Kamera B-Hyra
2019 | 6 106 mil | Upplands Väsby
6 dagar
129 900 kr -
Renault Zoe R110 41 kWh 109hk/Batterhyra
2019 | 11 837 mil | Järfälla
6 apr. 2023
94 900 kr -
Renault Zoe R110 41 kWh
2019 | 11 296 mil | Göteborg
2 veckor
96 500 kr 77 200 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 41 kWh Intens, Batteriköp, B-kamera, S&V
2019 | 5 492 mil | Uppsala
17 apr. 2024
129 900 kr 103 920 kr exkl. moms
Renault Zoe bilar
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5126)
-
Renault Clio (1508)
-
Renault Mégane (1033)
-
Renault Captur (722)
-
Renault Zoe (378)
-
Renault Scénic (244)
-
Renault Austral (235)
-
Renault Kadjar (155)
-
Renault Arkana (122)
-
Renault Grand Scénic (120)
-
Renault Kangoo (117)
-
Renault Espace (112)
-
Renault trafic (76)
-
Renault Talisman (74)
-
Renault Trafic (55)
-
Renault Laguna (50)
-
Renault Koleos (26)
-
Renault Master (26)
-
Renault Grand Espace (22)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (12)
-
Renault Twizy (5)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Express (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Caravelle (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault Zoe till salu i din stad
-
Renault Zoe i Kalmar
-
Renault Zoe i Göteborg
-
Renault Zoe i Strängnäs
-
Renault Zoe i Arlandastad
-
Renault Zoe i Stockholm
-
Renault Zoe i Skövde
-
Renault Zoe i Luleå
-
Renault Zoe i Lund
-
Renault Zoe i Östersund
-
Renault Zoe i Uddevalla
-
Renault Zoe i Kungälv
-
Renault Zoe i Kungsbacka
-
Renault Zoe i Varberg
-
Renault Zoe i Hisings Backa
-
Renault Zoe i Upplands Väsby
-
Renault Zoe i Linköping
-
Renault Zoe i Umeå
-
Renault Zoe i Örebro
-
Renault Zoe i Karlskrona
-
Renault Zoe i Gävle
-
Renault Zoe i Helsingborg
-
Renault Zoe i Ängelholm
-
Renault Zoe i Eslöv
-
Renault Zoe i Södertälje
-
Renault Zoe i Borlänge
-
Renault Zoe i Västra Frölunda
-
Renault Zoe i Sollentuna
-
Renault Zoe i Lidköping
-
Renault Zoe i Nyköping
-
Renault Zoe i Åkersberga
-
Renault Zoe i Hisings Kärra
-
Renault Zoe i Eskilstuna
-
Renault Zoe i Kristianstad
-
Renault Zoe i Värnamo
-
Renault Zoe i Trollhättan
-
Renault Zoe i Alingsås
-
Renault Zoe i Kungsängen
-
Renault Zoe i Falkenberg
-
Renault Zoe i Falun
-
Renault Zoe i Tingsryd
-
Renault Zoe i Skellefteå
-
Renault Zoe i Bromma
-
Renault Zoe i Handen
-
Renault Zoe i Danderyd
-
Renault Zoe i Strängnäs
-
Renault Zoe i Enköping
-
Renault Zoe i Norrtälje
-
Renault Zoe i Solna
-
Renault Zoe i Värmdö
-
Renault Zoe i Vimmerby
-
Renault Zoe i Vallentuna
-
Renault Zoe i Upplands Väsby
-
Renault Zoe i Vänersborg
-
Renault Zoe i Skärholmen
-
Renault Zoe i Spånga
-
Renault Zoe i Norsborg
-
Renault Zoe i Tyresö
-
Renault Zoe i Albyberg
-
Renault Zoe i Knivsta
-
Renault Zoe i Trelleborg
-
Renault Zoe i Ystad
-
Renault Zoe i Kista
-
Renault Zoe i Hässleholm
-
Renault Zoe i Saltsjö-Boo
-
Renault Zoe i Nacka
-
Renault Zoe i Järfälla
-
Renault Zoe i Västerås
-
Renault Zoe i Avesta
-
Renault Zoe i Laholm
-
Renault Zoe i Kungälv
-
Renault Zoe i Nybro
-
Renault Zoe i Rosersberg
-
Renault Zoe i Vetlanda
-
Renault Zoe i Ljungby
-
Renault Zoe i Askim