-
Renault Zoe R90 41 kWh
2019 | 4 885 mil | Boxholm
30 jan. 2024
124 900 kr -
Renault Zoe 41 kWh R90 Batterihyra (92hk)
2018 | 3 708 mil | Askim / Sisjöns Industri Område
30 jan. 2024
107 900 kr 86 320 kr exkl. moms -
Renault Zoe 41 kWh R90 Batterihyra (92hk)
2018 | 3 816 mil | Askim / Sisjöns Industri Område
30 jan. 2024
105 900 kr 84 720 kr exkl. moms -
Renault Zoe R135 PhII 52 kWh Intens batteriköp CCS LADDARE
2020 | 5 264 mil | Sollentuna
26 jan. 2024
179 900 kr 143 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 Go batteriköp
2021 | 3 555 mil | Helsingborg
25 jan. 2024
199 900 kr 159 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe R135 52 kWh Edition One batteriköp CCS LADDARE
2020 | 6 230 mil | Sollentuna
24 jan. 2024
179 900 kr 143 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe Life 41 kWh 92hk
2019 | 7 310 mil | Svalöv
23 jan. 2024
169 900 kr -
Renault Zoe R135 PhII 52 kWh Edition One batteriköp
2020 | 4 515 mil | Sollentuna
19 jan. 2024
189 900 kr 151 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 * SUPERDEAL * PhII 52 kWh Zen batteriköp II
2021 | 5 308 mil | Timrå
12 jan. 2024
189 500 kr 151 600 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 Go batteriköp
2021 | 4 731 mil | Ängelholm
11 jan. 2024
204 900 kr 163 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe R135 PhII 52 kW Iconic batteriköp
2023 | 14 mil | Ludvika
10 jan. 2024
349 500 kr 279 600 kr exkl. moms -
Renault Zoe R135 PhII 52 kWh Intens batteriköp CCS LADDARE
2020 | 4 100 mil | Arlandastad
30 dec. 2023
184 900 kr 147 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 kWh Zen batteriköp
2020 | 4 437 mil | Solna
27 dec. 2023
179 000 kr -
Renault Zoe R90 41 kWh Batterihyra | EN ÄGARE |
2019 | 7 681 mil | Boxholm
25 dec. 2023
119 900 kr -
Renault Zoe R210 22 kWh Friköpt Batteri
2015 | 11 700 mil | Staffanstorp
23 dec. 2023
79 900 kr -
Renault Zoe R110 PhII 52 Go batteriköp
2021 | 3 866 mil | Stenugnsund
22 dec. 2023
199 000 kr 159 200 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 Go batteriköp
2021 | 2 122 mil | Helsingborg
15 dec. 2023
209 900 kr 167 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 * OUTLET * 41 kWh Intens Batteriköp (NAV/BKAM)
2019 | 5 527 mil | Norrtälje
15 dec. 2023
149 500 kr -
Renault Zoe R110 PhII 52 kW Evolution batteriköp/Nav/P-Sensor
2023 | 0 mil | Gävle
5 dec. 2023
314 900 kr 251 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe R90 41 kWh Sv-Såld
2017 | 15 900 mil | Landvetter
4 nov. 2023
124 900 kr -
Renault Zoe R90 41 kWh Batteriköp
2019 | 10 299 mil | Hultsfred
25 okt. 2023
139 900 kr 111 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 52 kWh 109hk. FRIKÖPT Batteri
2021 | 5 600 mil | Söderhamn
6 okt. 2023
219 900 kr 175 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe R210 22 kWh Friköpt batteri Navi Backkamera 88HK
2015 | 3 300 mil | Örebro
5 okt. 2023
139 900 kr -
Renault Zoe R135 * OUTLET * PhII 52 kWh Intens Batteriköp III
2022 | 693 mil | Timrå
6 sep. 2023
249 500 kr
Renault Zoe bilar
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5051)
-
Renault Clio (1443)
-
Renault Mégane (1096)
-
Renault Captur (764)
-
Renault Zoe (344)
-
Renault Austral (218)
-
Renault Scénic (201)
-
Renault Kadjar (144)
-
Renault Arkana (123)
-
Renault Kangoo (118)
-
Renault Espace (116)
-
Renault Grand Scénic (108)
-
Renault trafic (80)
-
Renault Talisman (65)
-
Renault Trafic (58)
-
Renault Laguna (47)
-
Renault Master (31)
-
Renault Koleos (28)
-
Renault Grand Espace (17)
-
Renault Modus (15)
-
Renault Twingo (12)
-
Renault Twizy (6)
-
Renault 5 (3)
-
Renault 19 (2)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault Zoe till salu i din stad
-
Renault Zoe i Örebro
-
Renault Zoe i Malmö
-
Renault Zoe i Uppsala
-
Renault Zoe i Västerås
-
Renault Zoe i Halmstad
-
Renault Zoe i Linköping
-
Renault Zoe i Växjö
-
Renault Zoe i Karlstad
-
Renault Zoe i Jönköping
-
Renault Zoe i Eskilstuna
-
Renault Zoe i Borås
-
Renault Zoe i Haninge
-
Renault Zoe i Helsingborg
-
Renault Zoe i Täby
-
Renault Zoe i Göteborg
-
Renault Zoe i Strängnäs
-
Renault Zoe i Mölndal
-
Renault Zoe i Norrköping
-
Renault Zoe i Segeltorp
-
Renault Zoe i Järfälla
-
Renault Zoe i Kristianstad
-
Renault Zoe i Akalla
-
Renault Zoe i Kalmar
-
Renault Zoe i Sundsvall
-
Renault Zoe i Luleå
-
Renault Zoe i Värnamo
-
Renault Zoe i Eslöv
-
Renault Zoe i Sollentuna
-
Renault Zoe i Lidköping
-
Renault Zoe i Malmö
-
Renault Zoe i Kristianstad
-
Renault Zoe i Eskilstuna
-
Renault Zoe i Trollhättan
-
Renault Zoe i Kungsängen
-
Renault Zoe i Göteborg
-
Renault Zoe i Alingsås
-
Renault Zoe i Åkersberga
-
Renault Zoe i Skellefteå
-
Renault Zoe i Tingsryd
-
Renault Zoe i Bromma
-
Renault Zoe i Falkenberg
-
Renault Zoe i Falun
-
Renault Zoe i Handen
-
Renault Zoe i Enköping
-
Renault Zoe i Skärholmen
-
Renault Zoe i Saltsjö-Boo
-
Renault Zoe i Nacka
-
Renault Zoe i Vimmerby
-
Renault Zoe i Danderyd
-
Renault Zoe i Vallentuna
-
Renault Zoe i Värmdö
-
Renault Zoe i Solna
-
Renault Zoe i Bromma
-
Renault Zoe i Norrtälje
-
Renault Zoe i Vänersborg
-
Renault Zoe i Ystad
-
Renault Zoe i Strängnäs
-
Renault Zoe i Tyresö
-
Renault Zoe i Spånga
-
Renault Zoe i Upplands Väsby
-
Renault Zoe i Hässleholm
-
Renault Zoe i Trelleborg
-
Renault Zoe i Kista
-
Renault Zoe i Albyberg
-
Renault Zoe i Vetlanda
-
Renault Zoe i Knivsta
-
Renault Zoe i Avesta
-
Renault Zoe i Vellinge
-
Renault Zoe i Kungälv
-
Renault Zoe i Västerås
-
Renault Zoe i Ljungby
-
Renault Zoe i Skogås
-
Renault Zoe i Järfälla
-
Renault Zoe i Nässjö
-
Renault Zoe i Vällingby