-
Renault Zoe PhII 52 kWh Intens Batteriköp II
2023 | 1 107 mil | Örebro
3 veckor
239 800 kr 191 840 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 41 kWh Batteriköpt Värmare Backkamera Nyservad!
2020 | 3 495 mil | Vallentuna
3 veckor
164 900 kr -
Renault Zoe R90 41 kWh Life Navigation Batterihyra Moms
2019 | 4 490 mil | Upplands Väsby
4 veckor
108 900 kr 87 120 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 kWh Zen batterihyra
2020 | 4 389 mil | Lund
4 veckor
139 500 kr -
Renault Zoe R110 41 kWh Iconic 108hk Friköpt batteri
2019 | 9 453 mil | Mariestad
4 veckor
144 900 kr -
Renault Zoe R110 PhII 52 kW Go Batteriköp II
2021 | 5 524 mil | Sollentuna
4 veckor
174 900 kr 139 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe R240 22 kWh Endast 3790 Mil. Backkamra & Navi
2016 | 3 800 mil | Bandhagen
4 veckor
79 900 kr 63 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 kWh Zen Batteriköp II, Navigation
2022 | 6 041 mil | Västra Frölunda
4 veckor
199 900 kr 159 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe R135 PhII 52 kWh Intens batteriköp, Parkeringskamera bak, Naviga
2020 | 4 786 mil | Ljungby
4 veckor
189 500 kr 151 600 kr exkl. moms -
Renault Zoe R90 41kWh/GPS/P-sensor/ Friköpt batteri /92hk
2019 | 6 736 mil | Påarp
4 veckor
139 900 kr 111 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe R90 41 kWh /Friköpt batteri /P-Kamera /GPS /92hk
2018 | 10 954 mil | Påarp
4 veckor
124 900 kr -
Renault Zoe R110 41 kWh 109hk Intens Batterihyra Kamera Navi
2019 | 5 723 mil | Skogås
4 veckor
124 800 kr -
Renault Zoe PhII 52 kWh Zen Batteriköp II
2022 | 5 242 mil | Norrköping
4 veckor
199 800 kr 159 840 kr exkl. moms -
Renault Zoe R135 PhII 52 kWh Intens batteriköp
2020 | 2 671 mil | Gävle
4 veckor
209 800 kr 167 840 kr exkl. moms -
Renault Zoe PhII 52 kWh Zen batteriköp II
2021 | 2 828 mil | Linköping
4 veckor
219 800 kr 175 840 kr exkl. moms -
Renault Zoe R135 PhII 52 Edition One batteriköp CCS
2020 | 538 mil | Gislaved
4 veckor
218 900 kr 175 120 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 Go batteriköp / keyless - P-Sensorer
2021 | 4 158 mil | Eskilstuna
5 veckor
179 900 kr 143 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe PhII 52 kWh Edition One batteriköp
2020 | 5 216 mil | Linköping
5 veckor
209 800 kr 167 840 kr exkl. moms -
Renault Zoe 109hk Intens 41 kWh Aut / Backkamera / PDC Bak / Nav / Keyless
2019 | 5 145 mil | Täby
2 apr. 2024
Privatleasing 2 495 kr/mån -
Renault Zoe 109hk Intens 41 kWh Aut / Backkamera / PDC Bak / Nav / Keyless
2019 | 5 145 mil | Täby
2 apr. 2024
Privatleasing 2 495 kr/mån -
Renault Zoe R90 41 kWh
2018 | 4 857 mil | Nyköping
28 mars 2024
119 900 kr 95 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe PhII 52 kWh Zen Batteriköp II
2022 | 2 198 mil | Linköping
28 mars 2024
209 800 kr 167 840 kr exkl. moms -
Renault Zoe PhII 52 kWh Zen Batteriköp II
2021 | 978 mil | Visby
28 mars 2024
239 000 kr 191 200 kr exkl. moms -
Renault Zoe PhII 52 kWh Zen Batteriköp II
2021 | 2 072 mil | Visby
28 mars 2024
239 000 kr 191 200 kr exkl. moms
Renault Zoe bilar
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5017)
-
Renault Clio (1424)
-
Renault Mégane (1087)
-
Renault Captur (759)
-
Renault Zoe (355)
-
Renault Austral (210)
-
Renault Scénic (198)
-
Renault Kadjar (144)
-
Renault Arkana (121)
-
Renault Espace (118)
-
Renault Kangoo (117)
-
Renault Grand Scénic (107)
-
Renault trafic (81)
-
Renault Talisman (63)
-
Renault Trafic (58)
-
Renault Laguna (47)
-
Renault Koleos (31)
-
Renault Master (29)
-
Renault Grand Espace (18)
-
Renault Modus (14)
-
Renault Twingo (12)
-
Renault Twizy (6)
-
Renault 5 (4)
-
Renault 19 (2)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault Zoe till salu i din stad
-
Renault Zoe i Örebro
-
Renault Zoe i Malmö
-
Renault Zoe i Uppsala
-
Renault Zoe i Västerås
-
Renault Zoe i Halmstad
-
Renault Zoe i Linköping
-
Renault Zoe i Växjö
-
Renault Zoe i Eskilstuna
-
Renault Zoe i Karlstad
-
Renault Zoe i Jönköping
-
Renault Zoe i Strängnäs
-
Renault Zoe i Borås
-
Renault Zoe i Haninge
-
Renault Zoe i Kalmar
-
Renault Zoe i Göteborg
-
Renault Zoe i Helsingborg
-
Renault Zoe i Norrköping
-
Renault Zoe i Täby
-
Renault Zoe i Mölndal
-
Renault Zoe i Järfälla
-
Renault Zoe i Segeltorp
-
Renault Zoe i Kristianstad
-
Renault Zoe i Sundsvall
-
Renault Zoe i Akalla
-
Renault Zoe i Arlandastad
-
Renault Zoe i Värnamo
-
Renault Zoe i Sollentuna
-
Renault Zoe i Eslöv
-
Renault Zoe i Lidköping
-
Renault Zoe i Eskilstuna
-
Renault Zoe i Malmö
-
Renault Zoe i Alingsås
-
Renault Zoe i Kungsängen
-
Renault Zoe i Trollhättan
-
Renault Zoe i Kristianstad
-
Renault Zoe i Tingsryd
-
Renault Zoe i Åkersberga
-
Renault Zoe i Skellefteå
-
Renault Zoe i Bromma
-
Renault Zoe i Falkenberg
-
Renault Zoe i Falun
-
Renault Zoe i Enköping
-
Renault Zoe i Handen
-
Renault Zoe i Danderyd
-
Renault Zoe i Saltsjö-Boo
-
Renault Zoe i Skärholmen
-
Renault Zoe i Nacka
-
Renault Zoe i Vimmerby
-
Renault Zoe i Vallentuna
-
Renault Zoe i Strängnäs
-
Renault Zoe i Norrtälje
-
Renault Zoe i Värmdö
-
Renault Zoe i Hässleholm
-
Renault Zoe i Spånga
-
Renault Zoe i Vänersborg
-
Renault Zoe i Kista
-
Renault Zoe i Solna
-
Renault Zoe i Upplands Väsby
-
Renault Zoe i Ystad
-
Renault Zoe i Göteborg
-
Renault Zoe i Trelleborg
-
Renault Zoe i Tyresö
-
Renault Zoe i Albyberg
-
Renault Zoe i Vetlanda
-
Renault Zoe i Skogås
-
Renault Zoe i Vellinge
-
Renault Zoe i Knivsta
-
Renault Zoe i Nässjö
-
Renault Zoe i Avesta
-
Renault Zoe i Järfälla
-
Renault Zoe i Ljungby
-
Renault Zoe i Kungälv
-
Renault Zoe i Västerås
-
Renault Zoe i Katrineholm
-
Renault Zoe i Örnsköldsvik