-
Renault Zoe R110 52 kWh FRIKÖPT BATTERI 1501 MIL*MOMS*109hk
2021 | 1 501 mil | Spånga
19 feb. 2024
179 900 kr 143 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 52 kWh Friköpt Batteri
2021 | 3 723 mil | Tumba
5 apr. 2023
189 000 kr 151 200 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 52 kWh Zen Batteriköp II Navi Backkamera
2021 | 2 940 mil | Hisingen
27 feb. 2024
199 900 kr -
Renault Zoe R110 52 kWh, Köpt batteri
2021 | 21 170 mil | Kungsängen
3 veckor
119 900 kr -
Renault Zoe R110 52kWh batteriköp
2021 | 4 600 mil | Umeå
13 mars 2024
199 900 kr -
Renault Zoe R110 PhII 52 Go batterihyra
2021 | 704 mil | Nässjö
Igår
198 000 kr 158 400 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 Go batteriköp
2021 | 3 400 mil | Växjö
Igår
194 000 kr 155 200 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 Go batteriköp
2021 | 4 495 mil | Varberg
3 veckor
169 000 kr 135 200 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 Go batteriköp
2021 | 4 731 mil | Ängelholm
11 jan. 2024
204 900 kr 163 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 Go batteriköp
2021 | 3 867 mil | Stenugnsund
22 dec. 2023
199 000 kr 159 200 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 Go batteriköp
2021 | 3 555 mil | Helsingborg
25 jan. 2024
199 900 kr 159 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 Go batteriköp
2021 | 3 060 mil | Karlskrona
2 veckor
179 500 kr 143 600 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 Go batteriköp
2021 | 2 885 mil | Sollentuna
4 veckor
199 900 kr 159 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 Go batteriköp
2021 | 2 122 mil | Helsingborg
15 dec. 2023
209 900 kr 167 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 kW Evolution batteriköp
2023 | 0 mil | Göteborg
9 maj 2023
486 880 kr 389 504 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 kW Evolution batteriköp//WLTP 389KM
2023 | 19 mil | Växjö
28 mars 2024
249 000 kr 199 200 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 kW Evolution batteriköp/Nav/P-Sensor
2023 | 0 mil | Gävle
5 dec. 2023
314 900 kr 251 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 kWh GO Batteriköp Värmepump V-Hjul
2021 | 5 098 mil | Stockholm
Igår
178 900 kr -
Renault Zoe R110 PhII 52 kWh Zen (köpt batteri )
2020 | 5 559 mil | Strängnäs
5 mars 2024
169 000 kr 135 200 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 kWh Zen Batteriköp II
2022 | 2 195 mil | Uppsala
2 veckor
199 800 kr 159 840 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 kWh Zen Batteriköp II
2022 | 2 318 mil | Eslöv
27 mars 2024
219 900 kr 175 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 kWh Zen Batteriköp II
2022 | 1 272 mil | Kristianstad
19 apr. 2024
229 900 kr 183 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 kWh Zen Batteriköp II | Navigation
2022 | 46 619 mil | Västerås
3 veckor
214 500 kr 171 600 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 kWh Zen Batteriköp II, Navigation
2022 | 6 041 mil | Västra Frölunda
11 apr. 2024
199 900 kr 159 920 kr exkl. moms
Renault Zoe bilar
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5139)
-
Renault Clio (1483)
-
Renault Mégane (1128)
-
Renault Captur (759)
-
Renault Zoe (350)
-
Renault Austral (226)
-
Renault Scénic (210)
-
Renault Kadjar (149)
-
Renault Grand Scénic (117)
-
Renault Arkana (115)
-
Renault Kangoo (114)
-
Renault Espace (112)
-
Renault trafic (80)
-
Renault Talisman (67)
-
Renault Trafic (58)
-
Renault Laguna (46)
-
Renault Koleos (28)
-
Renault Master (27)
-
Renault Grand Espace (20)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Twizy (5)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault Zoe till salu i din stad
-
Renault Zoe i Nyköping
-
Renault Zoe i Hisings Kärra
-
Renault Zoe i Värnamo
-
Renault Zoe i Åkersberga
-
Renault Zoe i Eslöv
-
Renault Zoe i Sollentuna
-
Renault Zoe i Lidköping
-
Renault Zoe i Eskilstuna
-
Renault Zoe i Trollhättan
-
Renault Zoe i Alingsås
-
Renault Zoe i Kristianstad
-
Renault Zoe i Kungsängen
-
Renault Zoe i Bromma
-
Renault Zoe i Falun
-
Renault Zoe i Falkenberg
-
Renault Zoe i Handen
-
Renault Zoe i Skellefteå
-
Renault Zoe i Enköping
-
Renault Zoe i Tingsryd
-
Renault Zoe i Skärholmen
-
Renault Zoe i Vallentuna
-
Renault Zoe i Vimmerby
-
Renault Zoe i Saltsjö-Boo
-
Renault Zoe i Strängnäs
-
Renault Zoe i Danderyd
-
Renault Zoe i Tyresö
-
Renault Zoe i Värmdö
-
Renault Zoe i Solna
-
Renault Zoe i Norrtälje
-
Renault Zoe i Vänersborg
-
Renault Zoe i Upplands Väsby
-
Renault Zoe i Nacka
-
Renault Zoe i Knivsta
-
Renault Zoe i Spånga
-
Renault Zoe i Ystad
-
Renault Zoe i Trelleborg
-
Renault Zoe i Albyberg
-
Renault Zoe i Hässleholm
-
Renault Zoe i Avesta
-
Renault Zoe i Kista
-
Renault Zoe i Vetlanda
-
Renault Zoe i Västerås
-
Renault Zoe i Järfälla
-
Renault Zoe i Kungälv
-
Renault Zoe i Nybro
-
Renault Zoe i Ljungby
-
Renault Zoe i Vällingby
-
Renault Zoe i Laholm
-
Renault Zoe i Vellinge
-
Renault Zoe i Motala