-
Renault Zoe PhII 52 kWh Edition One
2020 | 3 270 mil | Linköping
17 feb. 2024
189 800 kr 151 840 kr exkl. moms -
Renault Zoe 22 kWh Intens/4300Mil/Kamera/GPS/KeylessGO/1-Ägare
2017 | 4 300 mil | Skövde
16 feb. 2024
89 500 kr -
Renault Zoe R135 PhII 52 Intens batteriköp II
2021 | 1 794 mil | Gävle
7 feb. 2024
199 500 kr 159 600 kr exkl. moms -
Renault Zoe R135 * SUPERDEAL * PhII 52 kWh Intens batteriköp * OUTLET *
2021 | 5 740 mil | Uppsala
6 feb. 2024
194 500 kr -
Renault Zoe PhII 52 kWh Zen Batteriköp II/Navi
2022 | 6 800 mil | Linköping
6 feb. 2024
174 800 kr 139 840 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 41 kWh, 109hk, 2019 FRIKÖPT BATT, KAMERA
2019 | 4 500 mil | Södertälje
31 jan. 2024
169 900 kr -
Renault Zoe R110 PhII 52 Go batteriköp
2021 | 3 555 mil | Helsingborg
25 jan. 2024
179 900 kr 143 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe Life 41 kWh 92hk
2019 | 7 310 mil | Svalöv
23 jan. 2024
169 900 kr -
Renault Zoe R110 PhII 52 Go batteriköp
2021 | 4 731 mil | Eslöv
11 jan. 2024
204 900 kr 163 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe R135 PhII 52 kW Iconic batteriköp
2023 | 14 mil | Ludvika
10 jan. 2024
329 500 kr 263 600 kr exkl. moms -
Renault Zoe 41 kwh R90 92hk Batterihyra Navi P-Sensorer
2018 | 6 527 mil | Malmö
9 jan. 2024
129 800 kr -
Renault Zoe R90 41 kWh Batterihyra | EN ÄGARE |
2019 | 7 681 mil | Boxholm
25 dec. 2023
119 900 kr -
Renault Zoe R110 PhII 52 Go batteriköp
2021 | 3 869 mil | Stenugnsund
22 dec. 2023
199 000 kr 159 200 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 Go batteriköp
2021 | 2 122 mil | Helsingborg
15 dec. 2023
209 900 kr 167 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 kW Evolution batteriköp/Nav/P-Sensor
2023 | 0 mil | Gävle
5 dec. 2023
314 900 kr 251 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe R240 22 kWh 88hk Intens Batterihyra Kamera Navi
2016 | 5 835 mil | Strängnäs
25 nov. 2023
78 900 kr -
Renault Zoe R90 41 kWh Sv-Såld
2017 | 15 900 mil | Landvetter
4 nov. 2023
124 900 kr -
Renault Zoe R90 41 kWh Batteriköp
2019 | 10 299 mil | Hultsfred
25 okt. 2023
139 900 kr 111 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 52 kWh 109hk. FRIKÖPT Batteri
2021 | 5 600 mil | Söderhamn
6 okt. 2023
219 900 kr 175 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe R210 22 kWh Friköpt batteri Navi Backkamera 88HK
2015 | 3 300 mil | Örebro
5 okt. 2023
139 900 kr -
Renault Zoe R135 PhII 52 kW Iconic batteriköp
2023 | 18 mil | Ludvika
29 aug. 2023
319 500 kr 255 600 kr exkl. moms -
Renault Zoe R240, Automat , bes, GPS, 4 ägare, 22 kWh 88hk
2016 | 10 200 mil | Järfälla
22 juli 2023
107 900 kr -
Renault Zoe 52 kWh R110 ZEN Friköpt Batteri Årskatt 360:-
2022 | 1 216 mil | Göteborg
24 maj 2023
224 900 kr 179 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 41 kWh 109hk/Batterhyra
2019 | 11 837 mil | Järfälla
6 apr. 2023
94 900 kr
Renault Zoe bilar
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5126)
-
Renault Clio (1508)
-
Renault Mégane (1033)
-
Renault Captur (722)
-
Renault Zoe (378)
-
Renault Scénic (244)
-
Renault Austral (235)
-
Renault Kadjar (155)
-
Renault Arkana (122)
-
Renault Grand Scénic (120)
-
Renault Kangoo (117)
-
Renault Espace (112)
-
Renault trafic (76)
-
Renault Talisman (74)
-
Renault Trafic (55)
-
Renault Laguna (50)
-
Renault Koleos (26)
-
Renault Master (26)
-
Renault Grand Espace (22)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (12)
-
Renault Twizy (5)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Express (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Caravelle (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault Zoe till salu i din stad
-
Renault Zoe i Kalmar
-
Renault Zoe i Göteborg
-
Renault Zoe i Strängnäs
-
Renault Zoe i Arlandastad
-
Renault Zoe i Stockholm
-
Renault Zoe i Skövde
-
Renault Zoe i Luleå
-
Renault Zoe i Lund
-
Renault Zoe i Östersund
-
Renault Zoe i Kungälv
-
Renault Zoe i Uddevalla
-
Renault Zoe i Varberg
-
Renault Zoe i Kungsbacka
-
Renault Zoe i Hisings Backa
-
Renault Zoe i Upplands Väsby
-
Renault Zoe i Linköping
-
Renault Zoe i Umeå
-
Renault Zoe i Örebro
-
Renault Zoe i Karlskrona
-
Renault Zoe i Gävle
-
Renault Zoe i Helsingborg
-
Renault Zoe i Eslöv
-
Renault Zoe i Ängelholm
-
Renault Zoe i Södertälje
-
Renault Zoe i Borlänge
-
Renault Zoe i Västra Frölunda
-
Renault Zoe i Sollentuna
-
Renault Zoe i Lidköping
-
Renault Zoe i Nyköping
-
Renault Zoe i Åkersberga
-
Renault Zoe i Hisings Kärra
-
Renault Zoe i Eskilstuna
-
Renault Zoe i Värnamo
-
Renault Zoe i Kristianstad
-
Renault Zoe i Trollhättan
-
Renault Zoe i Alingsås
-
Renault Zoe i Kungsängen
-
Renault Zoe i Falkenberg
-
Renault Zoe i Falun
-
Renault Zoe i Tingsryd
-
Renault Zoe i Skellefteå
-
Renault Zoe i Bromma
-
Renault Zoe i Handen
-
Renault Zoe i Danderyd
-
Renault Zoe i Strängnäs
-
Renault Zoe i Enköping
-
Renault Zoe i Norrtälje
-
Renault Zoe i Solna
-
Renault Zoe i Värmdö
-
Renault Zoe i Vimmerby
-
Renault Zoe i Vallentuna
-
Renault Zoe i Upplands Väsby
-
Renault Zoe i Skärholmen
-
Renault Zoe i Vänersborg
-
Renault Zoe i Spånga
-
Renault Zoe i Norsborg
-
Renault Zoe i Tyresö
-
Renault Zoe i Albyberg
-
Renault Zoe i Knivsta
-
Renault Zoe i Trelleborg
-
Renault Zoe i Ystad
-
Renault Zoe i Kista
-
Renault Zoe i Hässleholm
-
Renault Zoe i Saltsjö-Boo
-
Renault Zoe i Nacka
-
Renault Zoe i Järfälla
-
Renault Zoe i Västerås
-
Renault Zoe i Avesta
-
Renault Zoe i Laholm
-
Renault Zoe i Rosersberg
-
Renault Zoe i Kungälv
-
Renault Zoe i Nybro
-
Renault Zoe i Vetlanda
-
Renault Zoe i Ljungby
-
Renault Zoe i Askim