-
Renault Clio 0,9 TCe 90Hk
2019 | 6 953 mil | Nyköping
2 dagar
113 900 kr -
Renault Clio 0.9 TCe 90hk Intens /8100Mil/GPS/LED/KeylessGO
2017 | 8 150 mil | Skövde
2 dagar
107 500 kr -
Renault Mégane 1,2 Energy TCe 130 Zen 5-d
2018 | 11 419 mil | Hudiksvall
2 dagar
109 900 kr -
Renault Zoe R110 52 kWh FRIKÖPT BATTERI*3,95% RÄN*MOMS*109hk
2021 | 1 563 mil | Spånga
2 dagar
179 900 kr 143 920 kr exkl. moms -
Renault Mégane Grandtour 1.6 110hk 1Brukare
2010 | 19 118 mil | Påarp
2 dagar
44 900 kr -
Renault Scénic Evolution 60KWH
2025 | 1 mil | Eskilstuna
2 dagar
464 900 kr 371 920 kr exkl. moms -
ANNONS
-
Renault Mégane E-tech Evolution EV40 130hk
2025 | 1 mil | Eskilstuna
2 dagar
399 900 kr 319 920 kr exkl. moms -
Renault Mégane Sport Tourer PhII TCe 140 Techno EDC ST
2023 | 2 646 mil | Eslöv
2 dagar
249 900 kr 199 920 kr exkl. moms -
Renault Clio Sport Tourer 1.2 TCe Euro 4
2008 | 12 749 mil | Sundsvall
2 dagar
39 500 kr -
Renault Zoe Intense 41 kWh Friköpt batteri / Navi / Kamera
2017 | 7 159 mil | Arlandastad
2 dagar
129 900 kr -
Renault Zoe R135 52 kWh Intens Batteriköp CCS Kamera V-hjul
2020 | 2 807 mil | Stockholm
2 dagar
184 900 kr -
Renault Captur 1.2 TCe EDC Euro 6
2018 | 6 427 mil | Hörby
2 dagar
159 900 kr -
ANNONS
-
Renault Captur 1.2TCe EDC Euro 5 Automat|Nyservad|Nybesiktad
2014 | 12 400 mil | Linköping
2 dagar
109 900 kr -
Renault Mégane Sport Tourer 1.2 TCe EDC Euro 6
2018 | 9 700 mil | Västra Frölunda
2 dagar
149 900 kr -
Renault Talisman Grandtour 1.6 dCi EDC Automat BOSE
2016 | 13 643 mil | Lund
2 dagar
174 900 kr -
Renault Mégane Sedan 1.6 Kamrem bytt|Nyservad
2004 | 20 000 mil | Örebro
2 dagar
18 900 kr -
Renault Mégane Sport Tourer 1.2 TCe (S/Vhjul)
2017 | 12 733 mil | Gävle
2 dagar
119 900 kr -
Renault trafic 2.7t 1.6 dCi 9 sits Nybesikat Navi 125hk Eruro 6
2018 | 6 828 mil | Västerås
2 dagar
249 000 kr 199 200 kr exkl. moms -
ANNONS
-
Renault Captur 0.9 TCe 90Hk Dynamique/GPS/Keyless/Backkamera
2017 | 10 485 mil | Ängelholm
2 dagar
109 900 kr -
Renault Mégane Phas III 1.5 dCi Sports Tourer 110hk Drag SoV
2015 | 9 477 mil | Trollhättan
2 dagar
69 900 kr -
Renault Zoe R110 PhII 52 kWh Zen Batteriköp II *Rabattkampanj-nu med premie!
2021 | 5 648 mil | Södertälje
2 dagar
189 000 kr 151 200 kr exkl. moms -
Renault Clio Energy TCe 90 Lozenge 5-d | Lädersäten | Drag
2016 | 6 000 mil | Södertälje
2 dagar
99 900 kr -
Renault Mégane E-TECH Plug-in PhII 160 Zen 5-d
2021 | 4 451 mil | Södertälje
2 dagar
184 900 kr 147 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 kWh Zen Batteriköp II *Rabattkampanj-nu med premie!
2022 | 3 897 mil | Södertälje
2 dagar
199 000 kr 159 200 kr exkl. moms
Renault bilar
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1677),
- Renault Mégane (1072),
- Renault Captur (748),
- Renault Scénic (377),
- Renault Zoe (356),
- Renault Austral (214),
- Se övriga modeller
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5463)
-
Renault Clio (1677)
-
Renault Mégane (1072)
-
Renault Captur (748)
-
Renault Scénic (377)
-
Renault Zoe (356)
-
Renault Austral (214)
-
Renault Kadjar (166)
-
Renault Grand Scénic (154)
-
Renault Kangoo (117)
-
Renault Espace (115)
-
Renault Arkana (92)
-
Renault trafic (82)
-
Renault Talisman (66)
-
Renault Trafic (51)
-
Renault Laguna (50)
-
Renault Koleos (27)
-
Renault Grand Espace (23)
-
Renault Master (21)
-
Renault Modus (19)
-
Renault Twingo (11)
-
Renault Twizy (5)
-
Renault 5 (3)
-
Renault 4CV (2)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Spider (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 16 (1)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 8 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Caravelle (1)
-
Renault Floride (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Södertälje
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Borlänge
-
Renault i Eslöv
-
Renault i Nyköping
-
Renault i Västra Frölunda
-
Renault i Hisings Kärra
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Spånga
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Falun
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Handen
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Enköping
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Bromma
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Nacka
-
Renault i Staffanstorp
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Västerås
-
Renault i Kista
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Rosersberg
-
Renault i Nässjö
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Norsborg
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Ystad
-
Renault i Hörby
-
Renault i Solna
-
Renault i Laholm
-
Renault i Norrköping
-
Renault i Nybro