-
Renault Talisman 1.6 TCe 150hk ZEN Drag Navi Keyless Massage
2017 | 5 508 mil | Göteborg
3 veckor
194 900 kr -
Renault Talisman Grandtour 1.5 dCi Life Dragkrok Välservad
2017 | 12 246 mil | Halmstad
2 veckor
141 800 kr -
Renault Talisman Grandtour 1.6 dCi/ Navi/ Panoramaglastak/
2017 | 9 200 mil | Helsingborg
3 veckor
154 900 kr -
Renault Talisman Grandtour 1.6 TCe EDC Bkamera Navi 150hk
2017 | 10 600 mil | Jönköping
3 maj 2024
148 900 kr -
Renault Talisman Grandtour 1.6 dCi EDC Euro 6
2017 | 15 100 mil | Karlstad
3 dagar
163 000 kr -
Renault Talisman 1.6 Drag Skinn M-Värm B-kam Navi 160hk
2016 | 11 500 mil | Kalmar
3 veckor
164 900 kr -
Renault Talisman Grandtour 1.5 P-assistans Handsfree Akustik
2017 | 9 052 mil | Kungsbacka
2 veckor
149 900 kr -
Renault Talisman Grandtour Adaptiv, GPS, Ventilerande, Skinn
2016 | 10 886 mil | Kungälv
3 veckor
179 900 kr -
Renault Talisman Grandtour 1.6 TCe EDC/MoK/Pano/Kamera/Skinn
2017 | 7 346 mil | Luleå
3 veckor
209 900 kr -
Renault Talisman Grandtour 110hk Energy Kamera Värmare Välse
2017 | 11 116 mil | Linköping
13 mars 2024
152 900 kr -
Renault Talisman Grandtour 150hk Zen Tech Pano Massage Drag
2018 | 7 960 mil | Linköping
2 maj 2024
197 800 kr -
Renault Talisman Grandtour 160hk Intens Värmare Kamera Skinn
2017 | 10 502 mil | Malmö
6 maj 2024
184 800 kr -
Renault Talisman Grandtour 110hk Energy Kamera Navi Välserv
2016 | 11 158 mil | Malmö
Igår
167 800 krBild saknas
-
Renault Talisman GT Kombi 1,5 Dci Automat
2017 | 13 525 mil | Nyköping
2 dagar
149 000 kr -
Renault Talisman Grandtour 1.5 dCi EDC Euro 6 0,38L / Milen
2017 | 19 130 mil | Skövde
26 apr. 2024
139 000 kr -
Renault Talisman Grandtour 1.6 TCe 150hk Zen Värm Kamera GPS
2018 | 9 428 mil | Strängnäs
3 dagar
184 800 kr -
Renault Talisman Grandtour 110hk Techno Kamera Navi Välserv
2018 | 12 596 mil | Strängnäs
3 veckor
164 800 kr -
Renault Talisman Grandtour 160hk Intens BOSE Kamera GPS Drag
2017 | 11 360 mil | Strängnäs
3 veckor
168 700 kr -
Renault Talisman Grandtour 1.6 TCe B-Kam Navigator 150hk
2016 | 9 893 mil | Strängnäs
15 maj 2024
166 700 kr -
Renault Talisman Grandtour dCi 160hk BOSE Kamera Navi Drag
2016 | 14 725 mil | Tyresö
3 maj 2024
159 800 kr -
Renault Talisman GT 160hk BOSE Bkamera Skinn Drag BLIS
2016 | 13 050 mil | Täby
15 maj 2024
169 800 kr -
Renault Talisman Grandtour 1.5 dCi EDC Euro 6
2018 | 25 300 mil | Uddevalla
2 veckor
100 000 kr 80 000 kr exkl. moms -
Renault Talisman Grandtour 1.5 110hk Drag D-värm Navi B-Kam
2018 | 9 161 mil | Uppsala
26 mars 2024
179 800 kr -
Renault Talisman Grandtour 1.6 dCi EDC Bose Kamera Skinn 160hk
2016 | 14 000 mil | Uppsala
2 veckor
157 800 kr
Renault Talisman bilar
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5129)
-
Renault Clio (1507)
-
Renault Mégane (1032)
-
Renault Captur (724)
-
Renault Zoe (378)
-
Renault Scénic (244)
-
Renault Austral (235)
-
Renault Kadjar (155)
-
Renault Arkana (123)
-
Renault Grand Scénic (121)
-
Renault Kangoo (117)
-
Renault Espace (112)
-
Renault trafic (76)
-
Renault Talisman (74)
-
Renault Trafic (55)
-
Renault Laguna (50)
-
Renault Koleos (27)
-
Renault Master (26)
-
Renault Grand Espace (22)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (12)
-
Renault Twizy (5)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Express (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Caravelle (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault Talisman till salu i din stad
-
Renault Talisman i Borlänge
-
Renault Talisman i Sollentuna
-
Renault Talisman i Lidköping
-
Renault Talisman i Nyköping
-
Renault Talisman i Åkersberga
-
Renault Talisman i Hisings Kärra
-
Renault Talisman i Eskilstuna
-
Renault Talisman i Kristianstad
-
Renault Talisman i Värnamo
-
Renault Talisman i Trollhättan
-
Renault Talisman i Alingsås
-
Renault Talisman i Kungsängen
-
Renault Talisman i Tingsryd
-
Renault Talisman i Falkenberg
-
Renault Talisman i Falun
-
Renault Talisman i Skellefteå
-
Renault Talisman i Bromma
-
Renault Talisman i Handen
-
Renault Talisman i Danderyd
-
Renault Talisman i Strängnäs
-
Renault Talisman i Enköping
-
Renault Talisman i Norrtälje
-
Renault Talisman i Solna
-
Renault Talisman i Värmdö
-
Renault Talisman i Vimmerby
-
Renault Talisman i Upplands Väsby
-
Renault Talisman i Vallentuna
-
Renault Talisman i Skärholmen
-
Renault Talisman i Vänersborg
-
Renault Talisman i Norsborg
-
Renault Talisman i Spånga
-
Renault Talisman i Tyresö
-
Renault Talisman i Albyberg
-
Renault Talisman i Knivsta
-
Renault Talisman i Trelleborg
-
Renault Talisman i Ystad
-
Renault Talisman i Kista
-
Renault Talisman i Hässleholm
-
Renault Talisman i Saltsjö-Boo
-
Renault Talisman i Järfälla
-
Renault Talisman i Nacka
-
Renault Talisman i Västerås
-
Renault Talisman i Avesta
-
Renault Talisman i Laholm
-
Renault Talisman i Nybro
-
Renault Talisman i Kungälv
-
Renault Talisman i Rosersberg
-
Renault Talisman i Vetlanda
-
Renault Talisman i Ljungby
-
Renault Talisman i Askim