-
Renault Mégane 1.5 dCi 90hk ny service ny besiktning
2011 | 16 000 mil | Arlöv
18 juni 2022
45 000 kr -
Renault Mégane 1.5 dCi 90hk NyBesiktigad
2012 | 19 539 mil | Kristianstad
8 dec. 2023
45 900 kr -
Renault Mégane 1.6 E85 Euro 4 S+V däck Årsskatt 932 kr.
2009 | 12 636 mil | Hägersten
9 feb. 2024
47 900 kr -
Renault Mégane Cabriolet / 1.6 / 113HK / Svensksåld
2005 | 17 493 mil | Eslöv
26 maj 2023
48 500 kr -
Renault Mégane 1.5 dCi Euro 5 0%Ränta
2012 | 14 000 mil | Västra Frölunda
2 veckor
48 500 kr -
Renault Mégane Coupé-Cabriolet 2.0 Automat 135hk
2006 | 17 000 mil | Göteborg
14 dec. 2021
48 900 kr -
Renault Mégane M MEGANE
2005 | 14 200 mil | Nora
28 jan. 2024
49 000 kr -
Renault Mégane 1.9 dCi 130hk Låga mil nybesiktad
2009 | 11 400 mil | Gävle
17 okt. 2022
49 800 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.5 dCi Euro 5
2011 | 20 300 mil | Västerås
Igår
49 900 kr -
Renault Mégane 1.6 E85 /1 Brukare/Låg Mil/NY KAMREM
2010 | 8 100 mil | Vänersborg
Igår
49 900 kr -
Renault Mégane 1.5 dCi Manuell, 110hk
2010 | 20 240 mil | Kristianstad
2 dagar
49 900 kr -
Renault Mégane 1.6 E85 Euro 4
2010 | 14 100 mil | Fagersta
1 feb. 2024
49 900 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.5 dCi Manuell, 90hk, 2010
2010 | 19 300 mil | Fagersta
7 feb. 2024
49 900 kr -
Renault Mégane 1.5 dCi 90hk Drag, Nybes
2011 | 15 500 mil | Huskvarna
29 sep. 2023
49 900 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.5 dCi 90hk
2012 | 15 900 mil | Mjölby
1 juli 2022
49 900 kr -
Renault Mégane 1.5 dCi Euro 5
2010 | 15 355 mil | Falkenberg
3 veckor
49 900 kr -
Renault Mégane 2.0 COUPÉ-CABRIOLET EN ÄGARE ( 9000 MIL ) NY BESIKTAD NY SERVAD
2006 | 9 700 mil | Eskilstuna
3 nov. 2023
49 900 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.6 E85 Euro 4
2010 | 12 500 mil | Örebro
3 dagar
49 900 kr -
Renault Mégane 1.5 dCi Euro 5 Riktigt fin och ekonomisk bil
2012 | 21 400 mil | Flen
20 feb. 2024
49 900 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.5 dCi 110hk
2011 | 21 726 mil | Sundsvall
3 veckor
49 900 kr -
Renault Mégane 1.6 E85 932kr Års skatt
2010 | 16 800 mil | Staffanstorp
29 mars 2024
49 900 kr -
Renault Mégane Coupé 1.9 dCi Euro 5
2009 | 14 800 mil | Staffanstorp
5 veckor
54 500 kr -
Renault Mégane 131HK,Ny serv, Ny bes, Drag,Snål, Ny kamrem!!
2009 | 13 781 mil | Linköping
Igår
54 800 kr -
Renault Mégane Coupé-Cabriolet 1.6 Automat 112hk
2006 | 12 300 mil | Gällstad
5 jan. 2022
54 900 kr
Renault Mégane bilar
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5010)
-
Renault Clio (1421)
-
Renault Mégane (1088)
-
Renault Captur (755)
-
Renault Zoe (353)
-
Renault Austral (210)
-
Renault Scénic (198)
-
Renault Kadjar (144)
-
Renault Arkana (121)
-
Renault Espace (118)
-
Renault Kangoo (117)
-
Renault Grand Scénic (109)
-
Renault trafic (81)
-
Renault Talisman (63)
-
Renault Trafic (58)
-
Renault Laguna (47)
-
Renault Koleos (31)
-
Renault Master (29)
-
Renault Grand Espace (18)
-
Renault Modus (14)
-
Renault Twingo (11)
-
Renault Twizy (6)
-
Renault 5 (4)
-
Renault 19 (2)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault Mégane till salu i din stad
-
Renault Mégane i Örebro
-
Renault Mégane i Malmö
-
Renault Mégane i Uppsala
-
Renault Mégane i Västerås
-
Renault Mégane i Halmstad
-
Renault Mégane i Linköping
-
Renault Mégane i Växjö
-
Renault Mégane i Eskilstuna
-
Renault Mégane i Jönköping
-
Renault Mégane i Karlstad
-
Renault Mégane i Strängnäs
-
Renault Mégane i Borås
-
Renault Mégane i Haninge
-
Renault Mégane i Kalmar
-
Renault Mégane i Göteborg
-
Renault Mégane i Helsingborg
-
Renault Mégane i Norrköping
-
Renault Mégane i Täby
-
Renault Mégane i Mölndal
-
Renault Mégane i Segeltorp
-
Renault Mégane i Järfälla
-
Renault Mégane i Kristianstad
-
Renault Mégane i Sundsvall
-
Renault Mégane i Akalla
-
Renault Mégane i Arlandastad
-
Renault Mégane i Värnamo
-
Renault Mégane i Sollentuna
-
Renault Mégane i Eslöv
-
Renault Mégane i Lidköping
-
Renault Mégane i Eskilstuna
-
Renault Mégane i Malmö
-
Renault Mégane i Alingsås
-
Renault Mégane i Trollhättan
-
Renault Mégane i Kungsängen
-
Renault Mégane i Kristianstad
-
Renault Mégane i Tingsryd
-
Renault Mégane i Åkersberga
-
Renault Mégane i Skellefteå
-
Renault Mégane i Bromma
-
Renault Mégane i Falkenberg
-
Renault Mégane i Falun
-
Renault Mégane i Enköping
-
Renault Mégane i Handen
-
Renault Mégane i Danderyd
-
Renault Mégane i Saltsjö-Boo
-
Renault Mégane i Skärholmen
-
Renault Mégane i Nacka
-
Renault Mégane i Vimmerby
-
Renault Mégane i Vallentuna
-
Renault Mégane i Norrtälje
-
Renault Mégane i Värmdö
-
Renault Mégane i Strängnäs
-
Renault Mégane i Hässleholm
-
Renault Mégane i Spånga
-
Renault Mégane i Vänersborg
-
Renault Mégane i Upplands Väsby
-
Renault Mégane i Ystad
-
Renault Mégane i Solna
-
Renault Mégane i Göteborg
-
Renault Mégane i Kista
-
Renault Mégane i Trelleborg
-
Renault Mégane i Tyresö
-
Renault Mégane i Albyberg
-
Renault Mégane i Skogås
-
Renault Mégane i Vetlanda
-
Renault Mégane i Vellinge
-
Renault Mégane i Knivsta
-
Renault Mégane i Nässjö
-
Renault Mégane i Avesta
-
Renault Mégane i Järfälla
-
Renault Mégane i Ljungby
-
Renault Mégane i Kungälv
-
Renault Mégane i Västerås
-
Renault Mégane i Örnsköldsvik
-
Renault Mégane i Katrineholm