-
Renault Mégane E-TECH Plug-in PhII 160 Zen 5-d
2021 | 4 134 mil | Malmö
3 dagar
204 500 kr 163 600 kr exkl. moms -
Renault Mégane 1.3 TCe 140hk ZEN Navi Sensorer Lågmilad
2019 | 1 127 mil | Örebro
3 dagar
188 900 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.6 /8570Mil /Kamrem bytt /6 Växel
2011 | 8 570 mil | Norrköping
3 dagar
69 900 kr -
Renault Mégane Sport Tourer PhII TCe 140 Intens ST
2021 | 5 251 mil | Ängelholm
3 dagar
194 900 kr -
Renault Mégane Grandtour Sports 1.5 dCi AC /DRAG /887KR MÅN
2014 | 18 050 mil | Bålsta
3 dagar
64 700 kr -
Renault Mégane E-TECH 60 kWh Techno Driving Assist V-hjul
2023 | 2 270 mil | Stockholm
3 dagar
380 900 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.6 Euro 4
2004 | 25 380 mil | Ronneby
3 dagar
19 900 kr -
Renault Mégane 1.5 dCi M-värmare Kamrem bytt 110hk
2013 | 11 368 mil | Örebro
3 dagar
64 900 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.2 TCe BOSE Kamera Navi Massage
2017 | 13 349 mil | Västerås
3 dagar
129 800 kr -
Renault Mégane 1.5 dCi GPS /DRAG /APPLECARPLAY 1351KR/Mån
2017 | 18 776 mil | Bålsta
3 dagar
98 500 kr -
Renault Mégane E-TECH Plug-in Sport Tourer PhII 160 Zen ST
2021 | 4 858 mil | Kristianstad
4 dagar
219 900 kr 175 920 kr exkl. moms -
Renault Mégane Sport Tourer 1.5 (95hk) dCi Euro 6
2019 | 6 612 mil | Örebro
4 dagar
149 900 kr 119 920 kr exkl. moms -
Renault Mégane 1.5 dCi Euro 5
2014 | 15 124 mil | Östersund
4 dagar
69 000 kr -
Renault Mégane PhII Blue dCi 115 Zen 5-d
2021 | 2 814 mil | Fagersta
4 dagar
159 000 kr 127 200 kr exkl. moms -
Renault Mégane Sport Tourer 1.3 TCe EDC Mok/SoV/MOMS
2020 | 8 198 mil | Luleå
4 dagar
169 900 kr -
Renault Mégane 1.6 "7900 Mil" 1-Ägare
2013 | 7 900 mil | Karlstad
4 dagar
84 000 kr -
Renault Mégane Coupé-Cabriolet 1.6 116hk Panorama tack
2006 | 20 000 mil | Borås
4 dagar
39 900 kr -
Renault Mégane E-TECH Plug-in Sport Tourer PhII 160 Intens ST
2021 | 4 263 mil | Sollentuna
4 dagar
219 900 kr 175 920 kr exkl. moms -
Renault Mégane Sport Tourer TCe 132hk BOSE Edt Pano HUD Drag
2018 | 9 335 mil | Strängnäs
4 dagar
169 800 kr -
Renault Mégane Sport Tourer 1,2TCe EDC 132hk
2018 | 8 260 mil | Sundbyberg
4 dagar
149 800 kr -
Renault Mégane IV PhII E-TECH 160 Intens ST
2023 | 3 085 mil | Linköping
4 dagar
239 800 kr 191 840 kr exkl. moms -
Renault Mégane 100% EL Techno 60kwh 220hk 450km KAMPANJ!
2024 | Norrtälje
4 dagar
Privatleasing 4 836 kr/mån -
Renault Mégane 100% EL Evolution 60kwh 130hk 470km KAMPANJ!
2024 | Norrtälje
4 dagar
Privatleasing 4 181 kr/mån -
Renault Mégane 100% EL Evolution 60kwh 130hk 470km KAMPANJ!
2024 | Norrtälje
4 dagar
Privatleasing 3 990 kr/mån
Renault Mégane bilar
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5022)
-
Renault Clio (1427)
-
Renault Mégane (1087)
-
Renault Captur (761)
-
Renault Zoe (355)
-
Renault Austral (211)
-
Renault Scénic (198)
-
Renault Kadjar (145)
-
Renault Arkana (120)
-
Renault Espace (118)
-
Renault Kangoo (116)
-
Renault Grand Scénic (107)
-
Renault trafic (81)
-
Renault Talisman (64)
-
Renault Trafic (58)
-
Renault Laguna (47)
-
Renault Koleos (31)
-
Renault Master (29)
-
Renault Grand Espace (18)
-
Renault Modus (13)
-
Renault Twingo (12)
-
Renault Twizy (6)
-
Renault 5 (4)
-
Renault 19 (2)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault Mégane till salu i din stad
-
Renault Mégane i Örebro
-
Renault Mégane i Malmö
-
Renault Mégane i Uppsala
-
Renault Mégane i Västerås
-
Renault Mégane i Halmstad
-
Renault Mégane i Linköping
-
Renault Mégane i Växjö
-
Renault Mégane i Eskilstuna
-
Renault Mégane i Jönköping
-
Renault Mégane i Karlstad
-
Renault Mégane i Strängnäs
-
Renault Mégane i Borås
-
Renault Mégane i Haninge
-
Renault Mégane i Kalmar
-
Renault Mégane i Göteborg
-
Renault Mégane i Helsingborg
-
Renault Mégane i Norrköping
-
Renault Mégane i Täby
-
Renault Mégane i Mölndal
-
Renault Mégane i Järfälla
-
Renault Mégane i Segeltorp
-
Renault Mégane i Kristianstad
-
Renault Mégane i Sundsvall
-
Renault Mégane i Akalla
-
Renault Mégane i Arlandastad
-
Renault Mégane i Sollentuna
-
Renault Mégane i Värnamo
-
Renault Mégane i Eslöv
-
Renault Mégane i Lidköping
-
Renault Mégane i Malmö
-
Renault Mégane i Eskilstuna
-
Renault Mégane i Alingsås
-
Renault Mégane i Kungsängen
-
Renault Mégane i Trollhättan
-
Renault Mégane i Kristianstad
-
Renault Mégane i Tingsryd
-
Renault Mégane i Bromma
-
Renault Mégane i Skellefteå
-
Renault Mégane i Åkersberga
-
Renault Mégane i Falkenberg
-
Renault Mégane i Falun
-
Renault Mégane i Enköping
-
Renault Mégane i Handen
-
Renault Mégane i Danderyd
-
Renault Mégane i Skärholmen
-
Renault Mégane i Saltsjö-Boo
-
Renault Mégane i Vimmerby
-
Renault Mégane i Nacka
-
Renault Mégane i Strängnäs
-
Renault Mégane i Vallentuna