-
Renault Mégane Grandtour 1.6 Authentique 107hk Lågmil 2Ägare
2003 | 7 300 mil | Uppsala
4 veckor
25 000 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.6 /Nyservad/113hk
2005 | 19 100 mil | Örebro
4 veckor
21 900 kr -
Renault Mégane 1.2 TCe 132hk Navi Bluetooth Farthållare PDC
2016 | 9 791 mil | Uppsala
4 veckor
108 900 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.5 dCi DCT KAMREM BYTT 2 BRUKARE
2011 | 16 700 mil | Österhaninge
4 veckor
59 900 kr -
Renault Mégane E-TECH Plug-in PhII 160 Zen 5-d
2021 | 2 906 mil | Ängelholm
4 veckor
254 900 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.6 E85 Euro 5 Ny Servad
2011 | 15 149 mil | Norrköping
4 veckor
47 900 kr -
Renault Mégane E-TECH Techno 60kWh/220hk
2024 | 0 mil | Hudiksvall
4 veckor
489 900 kr 391 920 kr exkl. moms -
Renault Mégane dCi 115hk Blue / M-Värmare
2020 | 3 800 mil | Täby
4 veckor
149 000 kr 119 200 kr exkl. moms -
Renault Mégane Grandtour 1.5 dCi LIMITED / Värm / Sensorer
2015 | 14 643 mil | Täby
4 veckor
99 800 kr -
Renault Mégane Sport Tourer 1.3 TCe/MoK/SoV/Navi
2019 | 8 621 mil | Luleå
4 veckor
139 900 kr -
Renault Mégane dCi 115hk Blue / M-Värmare
2020 | 3 800 mil | Täby
4 veckor
Privatleasing 3 995 kr/mån -
Renault Mégane Grandtour 110hk 1.6 E85 Euro 5/M-Värmare
2013 | 13 200 mil | Karlstad
4 veckor
64 900 kr -
Renault Mégane 1,5 Dci Manuell Kombi Limited
2015 | 11 455 mil | Falun
4 veckor
109 900 kr -
Renault Mégane IV PhII E-TECH 160 Intens ST
2021 | 5 185 mil | Örebro
4 veckor
219 800 kr 175 840 kr exkl. moms -
Renault Mégane Grandtour 1.3 TCe 140hk GT-Line Kamera Navi
2020 | 9 909 mil | Göteborg
4 veckor
159 800 kr -
Renault Mégane Sport Tourer 1.5 dCi EDC 110hk NAV SENSORER
2018 | 5 866 mil | Uppsala
4 veckor
154 900 kr -
Renault Mégane 1.5 dCi Euro 6 110hk FULLSERVAD- VINTERHJUL
2017 | 2 950 mil | Köping
4 veckor
139 900 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.5 dCi Panorama Keyless Automat
2011 | 14 692 mil | Upplands Väsby
4 veckor
89 800 kr -
Renault Mégane 1.2 TCe Euro 5
2013 | 13 900 mil | Nybro
4 veckor
59 900 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.6 ,OBS 7000 Mil,Ny Kamrem,Fin Bil
2008 | 7 000 mil | Norrahammar
4 veckor
38 900 kr -
Renault Mégane 1.5 dCi Ny besiktigad
2014 | 10 432 mil | Västervik
4 veckor
79 900 kr -
Renault Mégane 1.5 dCi Limited Automat / Krok / Motorvärmare
2016 | 13 043 mil | Järfälla
4 veckor
99 900 kr -
Renault Mégane Sport Tourer 1.5 dCi 110hk EDC Navi/Euro 6
2017 | 11 373 mil | Göteborg
4 veckor
139 900 kr -
Renault Mégane E-TECH Iconic 60kWh/220hk/ Navi/ kamera/ Värmare
2023 | 516 mil | Älmhult
5 veckor
434 000 kr 347 200 kr exkl. moms
Renault Mégane bilar
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5129)
-
Renault Clio (1507)
-
Renault Mégane (1032)
-
Renault Captur (724)
-
Renault Zoe (378)
-
Renault Scénic (244)
-
Renault Austral (235)
-
Renault Kadjar (155)
-
Renault Arkana (123)
-
Renault Grand Scénic (121)
-
Renault Kangoo (117)
-
Renault Espace (112)
-
Renault trafic (76)
-
Renault Talisman (74)
-
Renault Trafic (55)
-
Renault Laguna (50)
-
Renault Koleos (27)
-
Renault Master (26)
-
Renault Grand Espace (22)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (12)
-
Renault Twizy (5)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Express (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Caravelle (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault Mégane till salu i din stad
-
Renault Mégane i Borlänge
-
Renault Mégane i Sollentuna
-
Renault Mégane i Lidköping
-
Renault Mégane i Nyköping
-
Renault Mégane i Åkersberga
-
Renault Mégane i Hisings Kärra
-
Renault Mégane i Eskilstuna
-
Renault Mégane i Kristianstad
-
Renault Mégane i Värnamo
-
Renault Mégane i Trollhättan
-
Renault Mégane i Alingsås
-
Renault Mégane i Kungsängen
-
Renault Mégane i Tingsryd
-
Renault Mégane i Falkenberg
-
Renault Mégane i Falun
-
Renault Mégane i Skellefteå
-
Renault Mégane i Bromma
-
Renault Mégane i Handen
-
Renault Mégane i Danderyd
-
Renault Mégane i Strängnäs
-
Renault Mégane i Enköping
-
Renault Mégane i Norrtälje
-
Renault Mégane i Solna
-
Renault Mégane i Värmdö
-
Renault Mégane i Vimmerby
-
Renault Mégane i Upplands Väsby
-
Renault Mégane i Vallentuna
-
Renault Mégane i Skärholmen
-
Renault Mégane i Vänersborg
-
Renault Mégane i Norsborg
-
Renault Mégane i Spånga
-
Renault Mégane i Tyresö
-
Renault Mégane i Albyberg
-
Renault Mégane i Knivsta
-
Renault Mégane i Trelleborg
-
Renault Mégane i Ystad
-
Renault Mégane i Kista
-
Renault Mégane i Hässleholm
-
Renault Mégane i Saltsjö-Boo
-
Renault Mégane i Järfälla
-
Renault Mégane i Nacka
-
Renault Mégane i Västerås
-
Renault Mégane i Avesta
-
Renault Mégane i Laholm
-
Renault Mégane i Nybro
-
Renault Mégane i Kungälv
-
Renault Mégane i Rosersberg
-
Renault Mégane i Vetlanda
-
Renault Mégane i Ljungby
-
Renault Mégane i Askim