-
Renault Mégane Equilibre Tce 140 " KAMPANJBIL 2024"
2023 | Kalmar
28 jan. 2023
Privatleasing 3 340 kr/mån -
Renault Mégane
2012 | 13 455 mil | Kalmar
29 feb. 2024
69 800 kr -
Renault Mégane 1,2 Energy TCe 130 Zen 5-d
2016 | 12 344 mil | Kalmar
2 dagar
129 000 kr -
Renault Mégane 1.2 TCe 132hk Energy Navi 0.45L/Mil
2017 | 5 574 mil | Kalmar
13 jan. 2024
151 800 kr -
Renault Mégane Sport Tourer 140hk GT-Line Navi Kamera Drag
2020 | 5 704 mil | Kalmar
5 mars 2024
192 800 kr -
Renault Mégane Sport Tourer PhII TCe 140 Equilibre ST//Navigation
2023 | 152 mil | Kalmar
28 mars 2024
259 000 kr 207 200 kr exkl. moms -
Renault Mégane Sport Tourer PhII dCi 115 Equilibre EDC ST//Navigation
2023 | 2 322 mil | Kalmar
3 veckor
259 900 kr 207 920 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Equilibre 40kWh/130hk//Värmepump
2023 | 609 mil | Kalmar
27 mars 2024
289 000 kr 231 200 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Evolution ER 60kWh/130hk//Värmepump
2023 | 1 044 mil | Kalmar
4 apr. 2024
359 900 kr 287 920 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Evolution ER 60kWh/130hk//Värmepump
2023 | 1 072 mil | Kalmar
3 veckor
359 900 kr 287 920 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Evolution ER 60kWh/130hk//Värmepump
2023 | 1 221 mil | Kalmar
15 feb. 2024
368 000 kr 294 400 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Evolution ER 60kWh/130hk//Värmepump
2023 | 890 mil | Kalmar
31 jan. 2024
368 700 kr 294 960 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Evolution ER 60kWh/130hk//Värmepump
2023 | 1 210 mil | Kalmar
16 jan. 2024
369 000 kr 295 200 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Equilibre 60kWh/220hk II/3990:-/Mån PL
2023 | 0 mil | Kalmar
28 mars 2024
399 000 kr 319 200 kr exkl. moms
Renault Mégane bilar i Kalmar
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5010)
-
Renault Clio (1421)
-
Renault Mégane (1088)
-
Renault Captur (755)
-
Renault Zoe (353)
-
Renault Austral (210)
-
Renault Scénic (198)
-
Renault Kadjar (144)
-
Renault Arkana (121)
-
Renault Espace (118)
-
Renault Kangoo (117)
-
Renault Grand Scénic (109)
-
Renault trafic (81)
-
Renault Talisman (63)
-
Renault Trafic (58)
-
Renault Laguna (47)
-
Renault Koleos (31)
-
Renault Master (29)
-
Renault Grand Espace (18)
-
Renault Modus (14)
-
Renault Twingo (11)
-
Renault Twizy (6)
-
Renault 5 (4)
-
Renault 19 (2)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault Mégane till salu i din stad
-
Renault Mégane i Örebro
-
Renault Mégane i Malmö
-
Renault Mégane i Uppsala
-
Renault Mégane i Västerås
-
Renault Mégane i Halmstad
-
Renault Mégane i Linköping
-
Renault Mégane i Växjö
-
Renault Mégane i Eskilstuna
-
Renault Mégane i Jönköping
-
Renault Mégane i Karlstad
-
Renault Mégane i Strängnäs
-
Renault Mégane i Borås
-
Renault Mégane i Haninge
-
Renault Mégane i Kalmar
-
Renault Mégane i Göteborg
-
Renault Mégane i Helsingborg
-
Renault Mégane i Norrköping
-
Renault Mégane i Täby
-
Renault Mégane i Mölndal
-
Renault Mégane i Segeltorp
-
Renault Mégane i Järfälla
-
Renault Mégane i Kristianstad
-
Renault Mégane i Sundsvall
-
Renault Mégane i Akalla
-
Renault Mégane i Arlandastad
-
Renault Mégane i Värnamo
-
Renault Mégane i Sollentuna
-
Renault Mégane i Eslöv
-
Renault Mégane i Lidköping
-
Renault Mégane i Eskilstuna
-
Renault Mégane i Malmö
-
Renault Mégane i Alingsås
-
Renault Mégane i Trollhättan
-
Renault Mégane i Kungsängen
-
Renault Mégane i Kristianstad
-
Renault Mégane i Tingsryd
-
Renault Mégane i Åkersberga
-
Renault Mégane i Skellefteå
-
Renault Mégane i Bromma
-
Renault Mégane i Falkenberg
-
Renault Mégane i Falun
-
Renault Mégane i Enköping
-
Renault Mégane i Handen
-
Renault Mégane i Danderyd
-
Renault Mégane i Saltsjö-Boo
-
Renault Mégane i Skärholmen
-
Renault Mégane i Nacka
-
Renault Mégane i Vimmerby
-
Renault Mégane i Vallentuna
-
Renault Mégane i Norrtälje
-
Renault Mégane i Värmdö
-
Renault Mégane i Strängnäs
-
Renault Mégane i Hässleholm
-
Renault Mégane i Spånga
-
Renault Mégane i Vänersborg
-
Renault Mégane i Upplands Väsby
-
Renault Mégane i Ystad
-
Renault Mégane i Solna
-
Renault Mégane i Göteborg
-
Renault Mégane i Kista
-
Renault Mégane i Trelleborg
-
Renault Mégane i Tyresö
-
Renault Mégane i Albyberg
-
Renault Mégane i Skogås
-
Renault Mégane i Vetlanda
-
Renault Mégane i Vellinge
-
Renault Mégane i Knivsta
-
Renault Mégane i Nässjö
-
Renault Mégane i Avesta
-
Renault Mégane i Järfälla
-
Renault Mégane i Ljungby
-
Renault Mégane i Kungälv
-
Renault Mégane i Västerås
-
Renault Mégane i Örnsköldsvik
-
Renault Mégane i Katrineholm