-
Renault Mégane 1.3 TCe R.S. Line / Head-Up / Navi / B-kamera
2021 | 3 219 mil | Västerås
3 veckor
204 900 kr -
Renault Mégane 1.4 75hk Besiktigad
2000 | 17 730 mil | Kristianstad
20 jan. 2024
14 900 kr -
Renault Mégane 1.4 Authentique. Serv, Bes
2002 | 19 620 mil | Kristianstad
22 mars 2024
17 900 kr -
Renault Mégane 1.4 TCe 130hk Floride No. 601 Skinn Panorama
2012 | 8 618 mil | Helsingborg
2 maj 2024
119 900 kr -
Renault Mégane 1.4TCe /130HK/FLORIDE/CAB/NYSERVAD/NYBES
2012 | 8 650 mil | Kungälv
21 nov. 2023
119 900 kr -
Renault Mégane 1.5 Blue dCi EDC
2022 | 13 200 mil | Staffanstorp
2 veckor
149 900 kr -
Renault Mégane 1.5 Blue dCi EDC AUTO M-Värmare S&V Hjul
2021 | 10 339 mil | Vällingby
19 mars 2024
159 900 kr 127 920 kr exkl. moms -
Renault Mégane 1.5 dCi Ny besiktigad
2014 | 10 432 mil | Västervik
5 veckor
79 900 kr -
Renault Mégane 1.5 dCi (110hk) Grandtour / Drag / Nyservad & Besiktad M.M
2013 | 15 399 mil | Örebro
1 mars 2024
64 900 kr -
Renault Mégane 1.5 dCi / DRAG / NYSERV / NYBES /
2010 | 20 791 mil | Knivsta
8 apr. 2024
34 900 kr -
Renault Mégane 1.5 dCi 110hk
2018 | 15 900 mil | Upplands Väsby
Igår
104 900 kr -
Renault Mégane 1.5 dCi 110hk Euro 6
2018 | 11 439 mil | Motala
2 veckor
109 900 kr -
Renault Mégane 1.5 dCi 90hk Drag, Nybes
2011 | 16 200 mil | Huskvarna
3 veckor
54 900 kr -
Renault Mégane 1.5 dCi 90hk NyBesiktigad
2012 | 19 539 mil | Kristianstad
8 dec. 2023
45 900 kr -
Renault Mégane 1.5 dCi 90hk ny service ny besiktning
2011 | 16 000 mil | Arlöv
18 juni 2022
45 000 kr -
Renault Mégane 1.5 dCi 95Hk Vinterdäck 5D
2020 | 6 850 mil | Haninge
5 apr. 2024
129 900 kr 103 920 kr exkl. moms -
Renault Mégane 1.5 dCi DCT 110hk
2011 | 7 550 mil | Västra Frölunda
30 aug. 2021
79 500 kr -
Renault Mégane 1.5 dCi DCT 110hk (REP OBJEKT) (AUTOMAT)
2011 | 15 999 mil | Kävlinge
22 maj 2022
39 900 kr -
Renault Mégane 1.5 dCi DCT 110hk Värmare Sensorer Välservad
2011 | 6 658 mil | Uppsala
16 apr. 2024
99 700 kr -
Renault Mégane 1.5 dCi DCT Automat, Svensksåld, Drag.
2011 | 22 000 mil | Mörarp
21 sep. 2023
59 900 kr -
Renault Mégane 1.5 dCi EDC Automat Exception Navi Sv-såld
2014 | 12 272 mil | Kungsbacka
16 apr. 2024
89 000 kr -
Renault Mégane 1.5 dCi EDC Euro 6 110hk
2018 | 9 400 mil | Växjö
13 sep. 2021
139 900 kr -
Renault Mégane 1.5 dCi EDC Euro 6 115hk AUTOMAT
2020 | 14 700 mil | Helsingborg
19 apr. 2023
149 000 kr -
Renault Mégane 1.5 dCi EDC Euro5 Exception Automat
2014 | 13 965 mil | Fjällbacka
2 veckor
79 000 kr
Renault Mégane bilar
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5126)
-
Renault Clio (1507)
-
Renault Mégane (1034)
-
Renault Captur (720)
-
Renault Zoe (379)
-
Renault Scénic (244)
-
Renault Austral (237)
-
Renault Kadjar (155)
-
Renault Arkana (122)
-
Renault Grand Scénic (119)
-
Renault Kangoo (116)
-
Renault Espace (112)
-
Renault trafic (76)
-
Renault Talisman (74)
-
Renault Trafic (55)
-
Renault Laguna (50)
-
Renault Koleos (26)
-
Renault Master (26)
-
Renault Grand Espace (22)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (12)
-
Renault Twizy (6)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Express (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Caravelle (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault Mégane till salu i din stad
-
Renault Mégane i Kalmar
-
Renault Mégane i Strängnäs
-
Renault Mégane i Göteborg
-
Renault Mégane i Arlandastad
-
Renault Mégane i Stockholm
-
Renault Mégane i Luleå
-
Renault Mégane i Östersund
-
Renault Mégane i Skövde
-
Renault Mégane i Lund
-
Renault Mégane i Uddevalla
-
Renault Mégane i Kungälv
-
Renault Mégane i Kungsbacka
-
Renault Mégane i Varberg
-
Renault Mégane i Hisings Backa
-
Renault Mégane i Upplands Väsby
-
Renault Mégane i Linköping
-
Renault Mégane i Umeå
-
Renault Mégane i Örebro
-
Renault Mégane i Karlskrona
-
Renault Mégane i Gävle
-
Renault Mégane i Helsingborg
-
Renault Mégane i Eslöv
-
Renault Mégane i Ängelholm
-
Renault Mégane i Södertälje
-
Renault Mégane i Borlänge
-
Renault Mégane i Västra Frölunda
-
Renault Mégane i Sollentuna
-
Renault Mégane i Lidköping
-
Renault Mégane i Nyköping
-
Renault Mégane i Åkersberga
-
Renault Mégane i Hisings Kärra
-
Renault Mégane i Eskilstuna
-
Renault Mégane i Värnamo
-
Renault Mégane i Kristianstad
-
Renault Mégane i Trollhättan
-
Renault Mégane i Alingsås
-
Renault Mégane i Kungsängen
-
Renault Mégane i Falun
-
Renault Mégane i Falkenberg
-
Renault Mégane i Tingsryd
-
Renault Mégane i Skellefteå
-
Renault Mégane i Bromma
-
Renault Mégane i Handen
-
Renault Mégane i Danderyd
-
Renault Mégane i Strängnäs
-
Renault Mégane i Enköping
-
Renault Mégane i Norrtälje
-
Renault Mégane i Värmdö
-
Renault Mégane i Solna
-
Renault Mégane i Vimmerby
-
Renault Mégane i Vallentuna
-
Renault Mégane i Vänersborg
-
Renault Mégane i Skärholmen
-
Renault Mégane i Upplands Väsby
-
Renault Mégane i Norsborg
-
Renault Mégane i Spånga
-
Renault Mégane i Tyresö
-
Renault Mégane i Albyberg
-
Renault Mégane i Knivsta
-
Renault Mégane i Trelleborg
-
Renault Mégane i Ystad
-
Renault Mégane i Kista
-
Renault Mégane i Hässleholm
-
Renault Mégane i Saltsjö-Boo
-
Renault Mégane i Nacka
-
Renault Mégane i Järfälla
-
Renault Mégane i Västerås
-
Renault Mégane i Avesta
-
Renault Mégane i Laholm
-
Renault Mégane i Kungälv
-
Renault Mégane i Nybro
-
Renault Mégane i Rosersberg
-
Renault Mégane i Vetlanda
-
Renault Mégane i Ljungby
-
Renault Mégane i Askim