-
Renault Kadjar 1.5 dCi EDC Automat S&V-hjul/Låg skatt
2016 | 1 930 mil | Luleå
10 maj 2024
174 900 kr -
Renault Kadjar 1.3 TCe GPF Euro 6 endast 2000mil
2019 | 2 000 mil | Ystad
6 maj 2022
149 000 kr -
Renault Kadjar 1.5 dCi 110hk Sensorer Välservad 0.38L/Mil
2016 | 2 019 mil | Malmö
4 veckor
179 800 kr -
Renault Kadjar 1.3 TCe GPF Intens 160 EDC Drag Kamera
2022 | 2 394 mil | Varberg
3 veckor
244 900 kr -
Renault Kadjar 1.3 TCe GPF Pano Bose Drag 140hk
2022 | 2 600 mil | Malmö
3 veckor
254 900 kr -
Renault Kadjar PhII TCe 140 Intens EDC 4x2 II
2022 | 2 666 mil | Ludvika
8 apr. 2024
239 500 kr 191 600 kr exkl. moms -
Renault Kadjar 1.3 TCE GPF MANUELL, 140HK
2020 | 3 500 mil | Sunne
3 veckor
199 000 kr -
Renault Kadjar 1.2 TCe Zen PDC Värmare 130hk 3.95%
2015 | 4 093 mil | Borås
7 nov. 2023
124 500 kr -
Renault Kadjar PhII TCe 140 Zen GPF EDC II 4x2
2020 | 4 218 mil | Norrtälje
2 veckor
199 900 kr 159 920 kr exkl. moms -
Renault Kadjar TCe 140 GPF EDC Zen/FULLSERVAD/12 MÅN GARANTI
2019 | 4 402 mil | Mölltorp
2 veckor
199 900 kr -
Renault Kadjar 1.3 TCe 140hk ZEN Sensorer CarPlay Keyless
2019 | 4 547 mil | Strängnäs
10 maj 2024
213 900 kr -
Renault Kadjar 1,5 dCi 110hk Zen EDC 4x2
2018 | 4 958 mil | Västerås
1 vecka
179 500 kr 143 600 kr exkl. moms -
Renault Kadjar PhII TCe 140 Zen GPF EDC II 4x2
2020 | 5 255 mil | Helsingborg
4 veckor
219 900 kr 175 920 kr exkl. moms -
Renault Kadjar PhII TCe 160 Black GPF EDC 4x2
2020 | 5 375 mil | Norrköping
23 apr. 2024
209 000 kr 167 200 kr exkl. moms -
Renault Kadjar 1.2 TCe Zen 4x2 P-sensorer M-värme 130hk
2017 | 5 527 mil | Täby
6 dagar
169 700 kr -
Renault Kadjar 110hk Sensorer Keyless Kamrem Bytt 0,38L/mil
2016 | 5 539 mil | Täby
4 jan. 2024
159 900 kr -
Renault Kadjar 1.3 TCe Automat (140HK) V-Hjul
2019 | 5 626 mil | Avesta-Krylbo
23 sep. 2023
199 900 kr -
Renault Kadjar 1.2 TCe Zen 4X2 Bensin Euro 6 5700 mil 130hk
2018 | 5 738 mil | Njurunda
24 jan. 2024
129 000 kr -
Renault Kadjar 1.3 TCe 140hk Zen Kamera Farthållare Välserv
2020 | 6 006 mil | Göteborg
6 maj 2024
199 800 kr -
Renault Kadjar 1.2 TCe 130hk Värmar Sensorer Navi En-Brukare
2017 | 6 140 mil | Linköping
2 veckor
150 900 kr -
Renault Kadjar 1,2 TCe 130hk Zen 4x2
2018 | 6 304 mil | Fagersta
Igår
149 000 kr -
Renault Kadjar 1.3 TCe GPF Aut Black Edition Panorama Fin
2020 | 6 414 mil | Olofström
2 veckor
219 000 kr -
Renault Kadjar PhII TCe 140 Intens EDC 4x2 II
2022 | 6 432 mil | Solna
Igår
219 000 kr 175 200 kr exkl. moms -
Renault Kadjar 1.2 TCe Euro 6 130hk DRAG P-SENS KEYLESS BT
2017 | 6 676 mil | Kungsängen
2 dagar
129 900 kr
Renault Kadjar bilar
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5120)
-
Renault Clio (1503)
-
Renault Mégane (1042)
-
Renault Captur (715)
-
Renault Zoe (378)
-
Renault Scénic (244)
-
Renault Austral (238)
-
Renault Kadjar (153)
-
Renault Arkana (123)
-
Renault Grand Scénic (117)
-
Renault Kangoo (116)
-
Renault Espace (112)
-
Renault trafic (74)
-
Renault Talisman (73)
-
Renault Trafic (55)
-
Renault Laguna (50)
-
Renault Koleos (26)
-
Renault Master (26)
-
Renault Grand Espace (23)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (12)
-
Renault Twizy (6)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Express (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Caravelle (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault Kadjar till salu i din stad
-
Renault Kadjar i Kalmar
-
Renault Kadjar i Strängnäs
-
Renault Kadjar i Göteborg
-
Renault Kadjar i Arlandastad
-
Renault Kadjar i Stockholm
-
Renault Kadjar i Luleå
-
Renault Kadjar i Skövde
-
Renault Kadjar i Östersund
-
Renault Kadjar i Lund
-
Renault Kadjar i Uddevalla
-
Renault Kadjar i Kungälv
-
Renault Kadjar i Varberg
-
Renault Kadjar i Kungsbacka
-
Renault Kadjar i Hisings Backa
-
Renault Kadjar i Upplands Väsby
-
Renault Kadjar i Linköping
-
Renault Kadjar i Umeå
-
Renault Kadjar i Örebro
-
Renault Kadjar i Gävle
-
Renault Kadjar i Karlskrona
-
Renault Kadjar i Helsingborg
-
Renault Kadjar i Eslöv
-
Renault Kadjar i Ängelholm
-
Renault Kadjar i Västra Frölunda
-
Renault Kadjar i Borlänge
-
Renault Kadjar i Södertälje
-
Renault Kadjar i Sollentuna
-
Renault Kadjar i Åkersberga
-
Renault Kadjar i Lidköping
-
Renault Kadjar i Nyköping
-
Renault Kadjar i Hisings Kärra
-
Renault Kadjar i Eskilstuna
-
Renault Kadjar i Kristianstad
-
Renault Kadjar i Värnamo
-
Renault Kadjar i Trollhättan
-
Renault Kadjar i Kungsängen
-
Renault Kadjar i Alingsås
-
Renault Kadjar i Falkenberg
-
Renault Kadjar i Falun
-
Renault Kadjar i Tingsryd
-
Renault Kadjar i Skellefteå
-
Renault Kadjar i Handen
-
Renault Kadjar i Bromma
-
Renault Kadjar i Strängnäs
-
Renault Kadjar i Danderyd
-
Renault Kadjar i Enköping
-
Renault Kadjar i Norrtälje
-
Renault Kadjar i Värmdö
-
Renault Kadjar i Vimmerby
-
Renault Kadjar i Solna
-
Renault Kadjar i Upplands Väsby
-
Renault Kadjar i Vänersborg
-
Renault Kadjar i Vallentuna
-
Renault Kadjar i Skärholmen
-
Renault Kadjar i Norsborg
-
Renault Kadjar i Kungälv
-
Renault Kadjar i Spånga
-
Renault Kadjar i Albyberg
-
Renault Kadjar i Tyresö
-
Renault Kadjar i Knivsta
-
Renault Kadjar i Trelleborg
-
Renault Kadjar i Saltsjö-Boo
-
Renault Kadjar i Ystad
-
Renault Kadjar i Västerås
-
Renault Kadjar i Nacka
-
Renault Kadjar i Kista
-
Renault Kadjar i Järfälla
-
Renault Kadjar i Avesta
-
Renault Kadjar i Hässleholm
-
Renault Kadjar i Vetlanda
-
Renault Kadjar i Laholm
-
Renault Kadjar i Nybro
-
Renault Kadjar i Rosersberg
-
Renault Kadjar i Ljungby
-
Renault Kadjar i Norrköping