-
Renault Clio RS 1.6 TCe EDC 200hk Skinnstolar sportavgas
2015 | 13 500 mil | Gävle
14 apr. 2022
124 800 kr -
Renault Clio 1.5 dCi Euro 6
2019 | 12 303 mil | Gävle
2 veckor
139 000 kr -
Renault Clio E-TECH 140 Intens 5-d II
2023 | 2 100 mil | Gävle
13 mars 2024
239 800 kr 191 840 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 90 Equilibre CVT II DEMOBIL
2023 | 55 mil | Gävle
1 feb. 2024
219 800 kr 175 840 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 90 Equilibre CVT II DEMOBIL
2023 | 55 mil | Gävle
1 feb. 2024
219 800 kr 175 840 kr exkl. moms -
Renault Clio * SUPERDEAL * TCe 90 Equilibre 5-d/Bluetooth/Keyless
2023 | 509 mil | Gävle
27 dec. 2023
179 800 kr 143 840 kr exkl. moms -
Renault Clio phII TCe 90 Techno DEMOBIL / Facelift / Backkamera
2024 | 56 mil | Gävle
9 feb. 2024
204 800 kr 163 840 kr exkl. moms -
Renault Clio E-TECH * OUTLET * 140 Intens DEMOBIL StylePkt Kamera 360 Navi
2023 | 574 mil | Gävle
25 sep. 2023
239 500 kr 191 600 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 90 Intens 5-d
2023 | 1 780 mil | Gävle
3 veckor
179 800 kr 143 840 kr exkl. moms -
Renault Clio phII TCe 90 Techno
2024 | 1 mil | Gävle
29 nov. 2023
281 100 kr 224 880 kr exkl. moms -
Renault Clio Sport Tourer 1.2 TCe EDC 118hk
2017 | 10 150 mil | Gävle
3 veckor
129 800 kr -
Renault Clio Sport Tourer 0.9 TCe Euro 6
2016 | 17 099 mil | Göteborg
9 min
64 000 kr -
Renault Clio 1.2 TCe EDC Navi P-Sensor 118hk
2016 | 7 555 mil | Göteborg
21 mars 2024
129 900 kr -
Renault Clio Sport Tourer 0.9 TCe Euro 6 Fin
2018 | 6 225 mil | Habo
1 vecka
109 000 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 Expression
2003 | 17 900 mil | Hallsberg
21 feb. 2024
17 900 kr -
Renault Clio IV PhII Energy TCe 90 Intens 5-d
2019 | 4 789 mil | Hallsberg
3 veckor
134 800 kr 107 840 kr exkl. moms -
Renault Clio Sport Tourer 1.2 Euro 6
2016 | 8 000 mil | Hallsberg
17 jan. 2024
82 000 kr -
Renault Clio V phII TCe 90 Techno
2023 | 0 mil | Hallsberg
6 mars 2024
262 900 kr 210 320 kr exkl. moms -
Renault Clio 1.2 Manuell, 73hk
2015 | 7 530 mil | Halmstad
2 veckor
94 000 kr -
Renault Clio 1.5 dCi SPORT TOURER | SE SPEC.
2012 | 10 407 mil | Handen
21 mars 2024
59 000 kr -
Renault Clio TCe 90 Intens 5-d III, Navigation, Backsensor
2023 | 1 948 mil | Handen
1 vecka
159 000 kr 127 200 kr exkl. moms -
Renault Clio 1.2 TCe Automat Navigation
2015 | 5 860 mil | Haninge
19 mars 2024
134 000 kr -
Renault Clio PhII Energy TCe 75 Zen 5-d
2019 | 3 698 mil | Hedemora
4 apr. 2022
109 000 kr 87 200 kr exkl. moms -
Renault Clio 1,2 ,ÅRLIG SKATT 668:-,..........MM
2011 | 13 450 mil | Helsingborg
6 jan. 2024
41 900 kr
Renault Clio bilar
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (4998)
-
Renault Clio (1430)
-
Renault Mégane (1064)
-
Renault Captur (759)
-
Renault Zoe (354)
-
Renault Austral (209)
-
Renault Scénic (197)
-
Renault Kadjar (149)
-
Renault Arkana (121)
-
Renault Espace (119)
-
Renault Kangoo (115)
-
Renault Grand Scénic (108)
-
Renault trafic (79)
-
Renault Talisman (61)
-
Renault Trafic (58)
-
Renault Laguna (48)
-
Renault Koleos (31)
-
Renault Master (29)
-
Renault Grand Espace (18)
-
Renault Modus (13)
-
Renault Twingo (12)
-
Renault Twizy (6)
-
Renault 5 (4)
-
Renault 19 (2)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault Clio till salu i din stad
-
Renault Clio i Örebro
-
Renault Clio i Malmö
-
Renault Clio i Uppsala
-
Renault Clio i Västerås
-
Renault Clio i Halmstad
-
Renault Clio i Linköping
-
Renault Clio i Växjö
-
Renault Clio i Karlstad
-
Renault Clio i Jönköping
-
Renault Clio i Eskilstuna
-
Renault Clio i Strängnäs
-
Renault Clio i Borås
-
Renault Clio i Kalmar
-
Renault Clio i Göteborg
-
Renault Clio i Haninge
-
Renault Clio i Norrköping
-
Renault Clio i Helsingborg
-
Renault Clio i Täby
-
Renault Clio i Mölndal
-
Renault Clio i Järfälla
-
Renault Clio i Segeltorp
-
Renault Clio i Kristianstad
-
Renault Clio i Sundsvall
-
Renault Clio i Akalla
-
Renault Clio i Arlandastad
-
Renault Clio i Värnamo
-
Renault Clio i Lidköping
-
Renault Clio i Sollentuna
-
Renault Clio i Eslöv
-
Renault Clio i Malmö
-
Renault Clio i Eskilstuna
-
Renault Clio i Kungsängen
-
Renault Clio i Alingsås
-
Renault Clio i Trollhättan
-
Renault Clio i Kristianstad
-
Renault Clio i Tingsryd
-
Renault Clio i Skellefteå
-
Renault Clio i Åkersberga
-
Renault Clio i Falkenberg
-
Renault Clio i Bromma
-
Renault Clio i Falun
-
Renault Clio i Enköping
-
Renault Clio i Handen
-
Renault Clio i Skärholmen
-
Renault Clio i Saltsjö-Boo
-
Renault Clio i Vimmerby
-
Renault Clio i Danderyd
-
Renault Clio i Strängnäs
-
Renault Clio i Norrtälje
-
Renault Clio i Vallentuna
-
Renault Clio i Värmdö
-
Renault Clio i Spånga
-
Renault Clio i Vänersborg
-
Renault Clio i Göteborg
-
Renault Clio i Nacka
-
Renault Clio i Hässleholm
-
Renault Clio i Upplands Väsby
-
Renault Clio i Solna
-
Renault Clio i Trelleborg
-
Renault Clio i Tyresö
-
Renault Clio i Kista
-
Renault Clio i Vetlanda
-
Renault Clio i Albyberg
-
Renault Clio i Ystad
-
Renault Clio i Knivsta
-
Renault Clio i Skogås
-
Renault Clio i Kungälv
-
Renault Clio i Vellinge
-
Renault Clio i Järfälla
-
Renault Clio i Ljungby
-
Renault Clio i Västerås
-
Renault Clio i Avesta
-
Renault Clio i Nässjö
-
Renault Clio i Katrineholm
-
Renault Clio i Nybro