-
Renault Clio 1.2 Euro 5
2014 | 4 200 mil | Norrköping
4 maj 2024
89 900 kr -
Renault Clio TCe 90 Zen 5-d II
2021 | 4 290 mil | Segeltorp
2 veckor
145 000 kr 116 000 kr exkl. moms -
Renault Clio 0,9 TCe 90hk Sport Tourer Navi Bluetooth
2020 | 4 419 mil | Uppsala
17 mars 2024
129 800 kr -
Renault Clio V TCe 90 Zen 5-d II
2021 | 4 425 mil | Norrköping
Igår
142 800 kr 114 240 kr exkl. moms -
Renault Clio V TCe 90 Zen 5-d II
2021 | 4 448 mil | Örebro
5 dagar
149 800 kr 119 840 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 90 Intens 5-d II | Parkeringssensor bak | Avståndsvarnare |
2021 | 4 473 mil | Köping
5 veckor
149 000 kr 119 200 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 90 Zen 5-d II | Parkeringssensorer
2021 | 4 479 mil | Västerås
3 veckor
144 500 kr 115 600 kr exkl. moms -
Renault Clio 1.2 TCe EDC / 1 ÅRS GARANTI
2015 | 4 491 mil | Kristianstad
19 mars 2024
135 000 kr -
Renault Clio 1,0 Tce 100 Hk Manuell Intense Style
2020 | 4 523 mil | Falun
3 veckor
159 900 kr 127 920 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 130 Intens EDC 5-d
2020 | 4 538 mil | Helsingborg
19 feb. 2024
179 900 kr 143 920 kr exkl. moms -
Renault Clio 1.0 TCe Intens ll, Style paket
2020 | 4 550 mil | Vimmerby
3 veckor
149 899 kr -
Renault Clio V E-TECH 140 Intens 5-d
2021 | 4 567 mil | Linköping
5 dagar
199 800 kr 159 840 kr exkl. moms -
Renault Clio 0.9 TCe 90hk Navigation Farthållare Välservad
2018 | 4 577 mil | Linköping
2 veckor
119 800 kr -
Renault Clio TCe 90 Zen 5-d II
2021 | 4 665 mil | Solna
2 veckor
139 000 kr 111 200 kr exkl. moms -
Renault Clio 1.0 TCe 100hk Sensorer Farthållare Välservad
2021 | 4 675 mil | Linköping
1 vecka
140 900 kr -
Renault Clio 1.0 TCe Euro 6/ 1 Ägare
2020 | 4 700 mil | Vänersborg
2 dagar
129 900 kr -
Renault Clio 1.2 Navigation 1 brukare 4724 MIL 73hk
2013 | 4 724 mil | Järfälla
4 veckor
89 700 kr -
Renault Clio Sport Tourer 120hk GT Line / Automat / BOSE /
2019 | 4 768 mil | Söderhamn
26 apr. 2024
169 900 kr -
Renault Clio IV PhII Energy TCe 90 Intens 5-d
2019 | 4 789 mil | Hallsberg
3 veckor
134 800 kr 107 840 kr exkl. moms -
Renault Clio Sport Tourer PhII Energy TCe 90 Intens SpT
2017 | 4 840 mil | Solna
10 maj 2024
124 000 kr -
Renault Clio 0.9 TCe Manuell, 90hk
2019 | 4 980 mil | Eslöv
5 feb. 2024
129 900 kr -
Renault Clio 0.9 TCe Euro 6 Nyservad
2019 | 4 983 mil | Hallsberg
30 apr. 2024
109 900 kr -
Renault Clio 0.9 TCe (90hk) Euro 6 / Låga Mil / Nyservad & Ny Besiktad M.M
2018 | 4 999 mil | Örebro
2 juni 2023
114 900 kr -
Renault Clio 0.9 TCE 90HK SPORT TOURER / NAVI / 5000Mil
2017 | 5 000 mil | Fristad
2 veckor
109 000 kr
Renault Clio bilar
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5129)
-
Renault Clio (1507)
-
Renault Mégane (1032)
-
Renault Captur (724)
-
Renault Zoe (378)
-
Renault Scénic (244)
-
Renault Austral (235)
-
Renault Kadjar (155)
-
Renault Arkana (123)
-
Renault Grand Scénic (121)
-
Renault Kangoo (117)
-
Renault Espace (112)
-
Renault trafic (76)
-
Renault Talisman (74)
-
Renault Trafic (55)
-
Renault Laguna (50)
-
Renault Koleos (27)
-
Renault Master (26)
-
Renault Grand Espace (22)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (12)
-
Renault Twizy (5)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Express (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Caravelle (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault Clio till salu i din stad
-
Renault Clio i Borlänge
-
Renault Clio i Sollentuna
-
Renault Clio i Lidköping
-
Renault Clio i Nyköping
-
Renault Clio i Åkersberga
-
Renault Clio i Hisings Kärra
-
Renault Clio i Eskilstuna
-
Renault Clio i Kristianstad
-
Renault Clio i Värnamo
-
Renault Clio i Trollhättan
-
Renault Clio i Alingsås
-
Renault Clio i Kungsängen
-
Renault Clio i Tingsryd
-
Renault Clio i Falkenberg
-
Renault Clio i Falun
-
Renault Clio i Skellefteå
-
Renault Clio i Bromma
-
Renault Clio i Handen
-
Renault Clio i Danderyd
-
Renault Clio i Strängnäs
-
Renault Clio i Enköping
-
Renault Clio i Norrtälje
-
Renault Clio i Solna
-
Renault Clio i Värmdö
-
Renault Clio i Vimmerby
-
Renault Clio i Upplands Väsby
-
Renault Clio i Vallentuna
-
Renault Clio i Skärholmen
-
Renault Clio i Vänersborg
-
Renault Clio i Norsborg
-
Renault Clio i Spånga
-
Renault Clio i Tyresö
-
Renault Clio i Albyberg
-
Renault Clio i Knivsta
-
Renault Clio i Trelleborg
-
Renault Clio i Ystad
-
Renault Clio i Kista
-
Renault Clio i Hässleholm
-
Renault Clio i Saltsjö-Boo
-
Renault Clio i Järfälla
-
Renault Clio i Nacka
-
Renault Clio i Västerås
-
Renault Clio i Avesta
-
Renault Clio i Laholm
-
Renault Clio i Nybro
-
Renault Clio i Kungälv
-
Renault Clio i Rosersberg
-
Renault Clio i Vetlanda
-
Renault Clio i Ljungby
-
Renault Clio i Askim