-
Renault Captur 1.2 Automat Euro 6 0%Ränta
2016 | 16 999 mil | Angered
4 veckor
109 999 kr -
Renault Captur TCe 90 hk Dynamique Drag M-Värmare
2015 | 13 300 mil | Arboga
5 dagar
94 000 kr -
Renault Captur TCe 90 hk Helly Hansen M-Värmare En Ägare
2015 | 12 300 mil | Arboga
5 dagar
94 000 kr -
Renault Captur 0.9 TCe / GPS, PDC-Bak
2015 | 7 990 mil | Arlandastad
3 timmar
102 000 kr -
Renault Captur AUTOMAT / VÄRMARE / NAVI / 4506 MIL
2015 | 4 506 mil | Arlandastad
5 timmar
149 900 kr -
Renault Captur 1,2 120hk TCe AUT / 1 års garanti
2014 | 9 956 mil | Arlandastad
9 dec. 2022
128 900 kr -
Renault Captur 0.9 TCe 90HK DYNAMIQUE 10900MIL 0.45L/MIL 17"
2015 | 10 900 mil | Arlandastad
27 feb. 2024
84 900 kr -
Renault Captur TCe 90 Zen
2021 | 4 274 mil | Arlandastad
3 veckor
149 900 kr 119 920 kr exkl. moms -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Intens A
2021 | 1 254 mil | Arlandastad
4 veckor
229 900 kr 183 920 kr exkl. moms -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Intens A
2021 | 3 138 mil | Arlandastad
3 veckor
229 900 kr 183 920 kr exkl. moms -
Renault Captur PhII Energy TCe 90 Intens II
2019 | 4 112 mil | Arlandastad
5 veckor
139 000 kr -
Renault Captur 0.9 TCe / Dragkrok, GPS, PDC-Bak
2015 | 6 120 mil | Arlandastad
1 vecka
109 000 kr -
Renault Captur 0.9 TCe 90 HK DRAG 404KR/ÅR 0.45L/MIL 17"
2014 | 11 498 mil | Arlandastad
4 veckor
84 900 kr -
Renault Captur 1.0 TCe ZEN / CarPlay, PDC-Bak
2021 | 1 480 mil | Arlandastad
2 veckor
172 000 kr -
Renault Captur 0.9 TCe Euro 6/4300 mil/GPS
2019 | 4 300 mil | Arlandastad
4 dagar
144 900 kr -
Renault Captur 1.2 BT/EN BRUKARE/ BT/NY SERVAD/NY BESIKTIGAD
2016 | 13 800 mil | Arlandastad
4 dagar
115 000 kr -
Renault Captur 1.3 TCe EDC Euro 6/GPS/Keyless/Farthållare
2019 | 6 923 mil | Arlandastad
6 dagar
167 900 kr -
Renault Captur Energy TCe 90 Helly Hansen L.E.
2015 | 10 511 mil | Askersund
2 veckor
89 100 kr -
Renault Captur PhII TCe 150 Intens EDC GPF
2019 | 6 388 mil | Avesta
23 mars 2022
179 500 kr -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 Laddhybrid. Privatleasing 3595:- inkl V
2021 | 7 648 mil | Asarum
2 veckor
229 500 kr 183 600 kr exkl. moms -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Intens A
2021 | 2 262 mil | Asarum
8 feb. 2024
249 500 kr 199 600 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 140 Zen EDC II
2021 | 5 000 mil | Asarum
12 mars 2024
194 500 kr 155 600 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 90 Intens
2021 | 3 455 mil | Asarum
4 veckor
169 500 kr 135 600 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 140 Zen EDC
2021 | 3 850 mil | Avesta
1 vecka
194 000 kr 155 200 kr exkl. moms
Renault Captur bilar
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (4895)
-
Renault Clio (1431)
-
Renault Mégane (997)
-
Renault Captur (772)
-
Renault Zoe (356)
-
Renault Scénic (193)
-
Renault Austral (170)
-
Renault Kadjar (142)
-
Renault Arkana (119)
-
Renault Espace (119)
-
Renault Kangoo (118)
-
Renault Grand Scénic (110)
-
Renault trafic (79)
-
Renault Talisman (58)
-
Renault Trafic (58)
-
Renault Laguna (47)
-
Renault Koleos (32)
-
Renault Master (27)
-
Renault Grand Espace (18)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Modus (12)
-
Renault Twizy (6)
-
Renault 5 (4)
-
Renault 19 (2)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault Captur till salu i din stad
-
Renault Captur i Örebro
-
Renault Captur i Malmö
-
Renault Captur i Uppsala
-
Renault Captur i Västerås
-
Renault Captur i Halmstad
-
Renault Captur i Linköping
-
Renault Captur i Växjö
-
Renault Captur i Karlstad
-
Renault Captur i Jönköping
-
Renault Captur i Eskilstuna
-
Renault Captur i Borås
-
Renault Captur i Kalmar
-
Renault Captur i Göteborg
-
Renault Captur i Norrköping
-
Renault Captur i Täby
-
Renault Captur i Haninge
-
Renault Captur i Helsingborg
-
Renault Captur i Mölndal
-
Renault Captur i Segeltorp
-
Renault Captur i Järfälla
-
Renault Captur i Sundsvall
-
Renault Captur i Kristianstad
-
Renault Captur i Akalla
-
Renault Captur i Luleå
-
Renault Captur i Östersund
-
Renault Captur i Hisings Kärra
-
Renault Captur i Värnamo
-
Renault Captur i Lidköping
-
Renault Captur i Eslöv
-
Renault Captur i Malmö
-
Renault Captur i Sollentuna
-
Renault Captur i Trollhättan
-
Renault Captur i Eskilstuna
-
Renault Captur i Kungsängen
-
Renault Captur i Kristianstad
-
Renault Captur i Alingsås
-
Renault Captur i Åkersberga
-
Renault Captur i Tingsryd
-
Renault Captur i Skellefteå
-
Renault Captur i Falkenberg
-
Renault Captur i Falun
-
Renault Captur i Bromma
-
Renault Captur i Enköping
-
Renault Captur i Handen
-
Renault Captur i Danderyd
-
Renault Captur i Skärholmen
-
Renault Captur i Vimmerby
-
Renault Captur i Saltsjö-Boo
-
Renault Captur i Norrtälje
-
Renault Captur i Kista
-
Renault Captur i Värmdö
-
Renault Captur i Strängnäs
-
Renault Captur i Vallentuna
-
Renault Captur i Upplands Väsby
-
Renault Captur i Vänersborg
-
Renault Captur i Trelleborg
-
Renault Captur i Hässleholm
-
Renault Captur i Spånga
-
Renault Captur i Nacka
-
Renault Captur i Solna
-
Renault Captur i Tyresö
-
Renault Captur i Vetlanda
-
Renault Captur i Ystad
-
Renault Captur i Bromma
-
Renault Captur i Albyberg
-
Renault Captur i Knivsta
-
Renault Captur i Vellinge
-
Renault Captur i Västerås
-
Renault Captur i Nässjö
-
Renault Captur i Skogås
-
Renault Captur i Avesta
-
Renault Captur i Kungälv
-
Renault Captur i Ljungby
-
Renault Captur i Nybro
-
Renault Captur i Askim