-
Renault Captur 1.2 TCe EDC Helly Hansen Edt.
2016 | 9 495 mil | Kristianstad
3 veckor
125 000 kr -
Renault Captur 0.9 TCe Euro 6 GPS/keyless/Drag (3000Mil)
2016 | 3 070 mil | Kristianstad
28 dec. 2023
125 000 kr -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Intens A
2021 | 4 200 mil | Kristianstad
4 dagar
234 900 kr 187 920 kr exkl. moms -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Intens A (360 kamera)
2021 | 2 186 mil | Kristianstad
2 veckor
239 900 kr 191 920 kr exkl. moms -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Intens A
2021 | 2 782 mil | Kristinehamn
5 apr. 2024
239 000 kr 191 200 kr exkl. moms -
Renault Captur 0.9 TCe Euro 6
2017 | 6 915 mil | Kumla
21 nov. 2023
112 000 kr -
Renault Captur 1.2 TCe EDC Euro 5
2015 | 11 800 mil | Kungsbacka
3 veckor
119 900 kr -
Renault Captur 1.2 TCe 120hk Drag GPS Farthållare Keyless
2016 | 14 623 mil | Kungsbacka
10 jan. 2024
114 800 kr -
Renault Captur PhII Energy TCe 120 Intens EDC
2019 | 9 430 mil | Kungsbacka
6 dagar
149 900 kr 119 920 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 90 Zen, Bluetooth, Navigation
2021 | 1 242 mil | Kungsbacka
12 mars 2024
179 900 kr 143 920 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 140 Zen Automat
2022 | 3 621 mil | Kungsbacka
20 feb. 2024
199 900 kr 159 920 kr exkl. moms -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Intens Plug-in-hybrid
2021 | 4 755 mil | Kungsbacka
4 veckor
229 900 kr 183 920 kr exkl. moms -
Renault Captur 0.9 TCe ENERGY MANUELL INTENS NAVIGATOR BT
2018 | 3 717 mil | Kungsängen
2 veckor
124 700 kr -
Renault Captur 1.2 TCe EDC 118HK HELLY HANSEN NAVI PSENS
2016 | 3 625 mil | Kungsängen
3 veckor
144 700 kr -
Renault Captur TCe 100 Zen
2020 | 5 088 mil | Kungsängen - Stockholm
11 feb. 2024
159 900 kr 127 920 kr exkl. moms -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Intens A
2021 | 7 348 mil | Kungsängen - Stockholm
4 veckor
229 000 kr 183 200 kr exkl. moms -
Renault Captur 0.9 TCe Euro 6
2016 | 6 815 mil | Kungälv
2 veckor
114 900 kr -
Renault Captur TCe 90 Zen, Navigation
2021 | 3 352 mil | Kungälv
22 feb. 2024
164 900 kr 131 920 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 90 Zen, Navigation
2021 | 4 025 mil | Kungälv
26 feb. 2024
169 900 kr 135 920 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 90 Zen, Navigation
2021 | 2 442 mil | Kungälv
26 feb. 2024
179 900 kr 143 920 kr exkl. moms -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Intens Navigation, Backkamera
2021 | 5 464 mil | Kungälv
28 mars 2024
229 900 kr 183 920 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 90 Intens Backkamera, Navigation
2022 | 619 mil | Kungälv
4 veckor
189 900 kr 151 920 kr exkl. moms -
Renault Captur 1.2 TCe EDC Zen 0,55L/Mil 118hk
2018 | 1 111 mil | Kalmar
21 mars 2024
164 900 kr -
Renault Captur TCe 140 Zen EDC II
2021 | 4 477 mil | Karlskrona
12 mars 2024
189 500 kr 151 600 kr exkl. moms
Renault Captur bilar
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5019)
-
Renault Clio (1423)
-
Renault Mégane (1087)
-
Renault Captur (758)
-
Renault Zoe (349)
-
Renault Austral (219)
-
Renault Scénic (198)
-
Renault Kadjar (145)
-
Renault Arkana (120)
-
Renault Kangoo (119)
-
Renault Espace (117)
-
Renault Grand Scénic (108)
-
Renault trafic (80)
-
Renault Talisman (66)
-
Renault Trafic (58)
-
Renault Laguna (47)
-
Renault Master (30)
-
Renault Koleos (28)
-
Renault Grand Espace (18)
-
Renault Modus (14)
-
Renault Twingo (11)
-
Renault Twizy (6)
-
Renault 5 (3)
-
Renault 19 (2)
-
Renault 6 (2)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault Captur till salu i din stad
-
Renault Captur i Örebro
-
Renault Captur i Malmö
-
Renault Captur i Uppsala
-
Renault Captur i Västerås
-
Renault Captur i Halmstad
-
Renault Captur i Linköping
-
Renault Captur i Växjö
-
Renault Captur i Karlstad
-
Renault Captur i Eskilstuna
-
Renault Captur i Jönköping
-
Renault Captur i Strängnäs
-
Renault Captur i Borås
-
Renault Captur i Haninge
-
Renault Captur i Kalmar
-
Renault Captur i Helsingborg
-
Renault Captur i Göteborg
-
Renault Captur i Norrköping
-
Renault Captur i Täby
-
Renault Captur i Mölndal
-
Renault Captur i Järfälla
-
Renault Captur i Segeltorp
-
Renault Captur i Kristianstad
-
Renault Captur i Sundsvall
-
Renault Captur i Akalla
-
Renault Captur i Arlandastad
-
Renault Captur i Eslöv
-
Renault Captur i Värnamo
-
Renault Captur i Sollentuna
-
Renault Captur i Lidköping
-
Renault Captur i Eskilstuna
-
Renault Captur i Malmö
-
Renault Captur i Alingsås
-
Renault Captur i Trollhättan
-
Renault Captur i Kungsängen
-
Renault Captur i Kristianstad
-
Renault Captur i Åkersberga
-
Renault Captur i Skellefteå
-
Renault Captur i Tingsryd
-
Renault Captur i Bromma
-
Renault Captur i Enköping
-
Renault Captur i Falkenberg
-
Renault Captur i Falun
-
Renault Captur i Göteborg
-
Renault Captur i Handen
-
Renault Captur i Danderyd
-
Renault Captur i Skärholmen
-
Renault Captur i Saltsjö-Boo
-
Renault Captur i Nacka
-
Renault Captur i Vimmerby
-
Renault Captur i Strängnäs
-
Renault Captur i Vallentuna
-
Renault Captur i Värmdö
-
Renault Captur i Vänersborg
-
Renault Captur i Hässleholm
-
Renault Captur i Norrtälje
-
Renault Captur i Spånga
-
Renault Captur i Solna
-
Renault Captur i Upplands Väsby
-
Renault Captur i Kista
-
Renault Captur i Ystad
-
Renault Captur i Trelleborg
-
Renault Captur i Tyresö
-
Renault Captur i Albyberg
-
Renault Captur i Vetlanda
-
Renault Captur i Skogås
-
Renault Captur i Vellinge
-
Renault Captur i Knivsta
-
Renault Captur i Nässjö
-
Renault Captur i Avesta
-
Renault Captur i Ljungby
-
Renault Captur i Järfälla
-
Renault Captur i Kungälv
-
Renault Captur i Västerås
-
Renault Captur i Laholm
-
Renault Captur i Katrineholm