-
Renault Captur 0.9 TCe Euro 6
2018 | 4 600 mil | Forshaga
20 dec. 2023
139 500 kr -
Renault Captur 0.9 TCe Euro 6 90hk
2017 | 10 400 mil | Forshaga
1 aug. 2022
114 500 kr -
Renault Captur TCe 140 Equilibre EDC
2023 | 209 mil | Gävle
4 veckor
254 800 kr 203 840 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 100 Zen
2021 | 4 748 mil | Gävle
11 mars 2024
169 800 kr -
Renault Captur TCe 90 Zen
2023 | 2 120 mil | Gävle
2 apr. 2024
179 800 kr 143 840 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 90 Zen - OBS! Demobil ej använd
2022 | 55 mil | Gävle
7 sep. 2023
198 500 kr 158 800 kr exkl. moms -
Renault Captur 0.9 TCe 90hk Dynamique Keyless PDC Drag
2017 | 10 179 mil | Göteborg
9 nov. 2023
109 900 kr -
Renault Captur E-TECH Hybrid 140 145 Techno
2023 | 0 mil | Göteborg
29 juni 2023
353 700 kr 282 960 kr exkl. momsBild saknas
-
Renault Captur 1.2 TCe 120hk Värmare Navi Sensorer Välservad
2015 | 10 627 mil | Göteborg
3 veckor
124 800 kr -
Renault Captur II TCe 90 Equilibre
2024 | 0 mil | Hallsberg
4 mars 2024
258 800 kr 207 040 kr exkl. moms -
Renault Captur II PHEV 160 Intens Automat LADDHYBRID
2021 | 4 123 mil | Hallsberg
4 veckor
239 800 kr 191 840 kr exkl. moms -
Renault Captur 1.3 TCE 140Hk Intens Kamera/Bose EDC Aut
2021 | 5 870 mil | Haninge
4 apr. 2024
209 900 kr 167 920 kr exkl. moms -
Renault Captur 1.2 TCe EDC 120hk
2014 | 4 341 mil | Haninge
28 mars 2024
129 900 kr -
Renault Captur 0.9 TCe Vhjul
2015 | 12 040 mil | Haninge
15 feb. 2024
84 900 kr -
Renault Captur 1.2 TCe DCT, 120hk
2015 | 9 224 mil | Helsingborg
14 apr. 2021
114 900 kr -
Renault Captur 0.9 TCe Intens 90hk B-Kam Navi NYSERVAD
2018 | 7 015 mil | Helsingborg
1 vecka
117 800 kr -
Renault Captur 1.2 TCe Aut Navi Drag Nybesiktigad
2014 | 14 850 mil | Hisings Backa
2 veckor
119 900 kr -
Renault Captur Helly Hansen 1.2 TCe EDC 118hp, 2016
2016 | 12 900 mil | Hisings Backa
14 mars 2024
124 600 kr -
Renault Captur TCe 140 Equilibre EDC
2023 | 55 mil | Hudiksvall
4 mars 2024
269 500 kr 215 600 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 90 Zen II
2023 | 2 857 mil | Hudiksvall
27 mars 2024
179 000 kr 143 200 kr exkl. moms -
Renault Captur E-TECH Hybrid 140 145 Techno DEMOBIL
2023 | 55 mil | Hudiksvall
15 jan. 2024
319 500 kr 255 600 kr exkl. moms -
Renault Captur E-TECH Hybrid 140 145 Techno
2023 | 55 mil | Hudiksvall
1 vecka
319 800 kr 255 840 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 90 Zen
2023 | 1 096 mil | Hudiksvall
3 apr. 2024
194 800 kr 155 840 kr exkl. moms -
Renault Captur * OUTLET * TCe 140 Equilibre EDC DEMOBIL
2023 | 55 mil | Hudiksvall
4 dec. 2023
259 500 kr 207 600 kr exkl. moms
Renault Captur bilar
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5019)
-
Renault Clio (1423)
-
Renault Mégane (1087)
-
Renault Captur (758)
-
Renault Zoe (349)
-
Renault Austral (219)
-
Renault Scénic (198)
-
Renault Kadjar (145)
-
Renault Arkana (120)
-
Renault Kangoo (119)
-
Renault Espace (117)
-
Renault Grand Scénic (108)
-
Renault trafic (80)
-
Renault Talisman (66)
-
Renault Trafic (58)
-
Renault Laguna (47)
-
Renault Master (30)
-
Renault Koleos (28)
-
Renault Grand Espace (18)
-
Renault Modus (14)
-
Renault Twingo (11)
-
Renault Twizy (6)
-
Renault 5 (3)
-
Renault 19 (2)
-
Renault 6 (2)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault Captur till salu i din stad
-
Renault Captur i Örebro
-
Renault Captur i Malmö
-
Renault Captur i Uppsala
-
Renault Captur i Västerås
-
Renault Captur i Halmstad
-
Renault Captur i Linköping
-
Renault Captur i Växjö
-
Renault Captur i Karlstad
-
Renault Captur i Eskilstuna
-
Renault Captur i Jönköping
-
Renault Captur i Strängnäs
-
Renault Captur i Borås
-
Renault Captur i Haninge
-
Renault Captur i Kalmar
-
Renault Captur i Helsingborg
-
Renault Captur i Göteborg
-
Renault Captur i Norrköping
-
Renault Captur i Täby
-
Renault Captur i Mölndal
-
Renault Captur i Järfälla
-
Renault Captur i Segeltorp
-
Renault Captur i Kristianstad
-
Renault Captur i Sundsvall
-
Renault Captur i Akalla
-
Renault Captur i Arlandastad
-
Renault Captur i Eslöv
-
Renault Captur i Värnamo
-
Renault Captur i Sollentuna
-
Renault Captur i Lidköping
-
Renault Captur i Eskilstuna
-
Renault Captur i Malmö
-
Renault Captur i Alingsås
-
Renault Captur i Trollhättan
-
Renault Captur i Kungsängen
-
Renault Captur i Kristianstad
-
Renault Captur i Åkersberga
-
Renault Captur i Skellefteå
-
Renault Captur i Tingsryd
-
Renault Captur i Bromma
-
Renault Captur i Enköping
-
Renault Captur i Falkenberg
-
Renault Captur i Falun
-
Renault Captur i Göteborg
-
Renault Captur i Handen
-
Renault Captur i Danderyd
-
Renault Captur i Skärholmen
-
Renault Captur i Saltsjö-Boo
-
Renault Captur i Nacka
-
Renault Captur i Vimmerby
-
Renault Captur i Strängnäs
-
Renault Captur i Vallentuna
-
Renault Captur i Värmdö
-
Renault Captur i Vänersborg
-
Renault Captur i Hässleholm
-
Renault Captur i Norrtälje
-
Renault Captur i Spånga
-
Renault Captur i Solna
-
Renault Captur i Upplands Väsby
-
Renault Captur i Kista
-
Renault Captur i Ystad
-
Renault Captur i Trelleborg
-
Renault Captur i Tyresö
-
Renault Captur i Albyberg
-
Renault Captur i Vetlanda
-
Renault Captur i Skogås
-
Renault Captur i Vellinge
-
Renault Captur i Knivsta
-
Renault Captur i Nässjö
-
Renault Captur i Avesta
-
Renault Captur i Ljungby
-
Renault Captur i Järfälla
-
Renault Captur i Kungälv
-
Renault Captur i Västerås
-
Renault Captur i Laholm
-
Renault Captur i Katrineholm