-
Renault Captur 1.2 TCe EDC Zen 0,55L/Mil 118hk
2018 | 1 111 mil | Kalmar
21 mars 2024
164 900 kr -
Renault Captur 1.2 TCe EDC | AUTOMAT | INTENS
2018 | 9 850 mil | Stenungsund
3 veckor
138 900 kr -
Renault Captur 1.2 TCe EDC, 120hk
2014 | 9 891 mil | Flyinge
4 veckor
122 900 kr -
Renault Captur 1.2 TCe EDC, 120hk
2014 | 14 000 mil | Oxelösund
9 feb. 2024
99 000 kr -
Renault Captur 1.2 TCe Helly Hansen/Drag/B-Kamera/GPS/R-Link
2015 | 12 940 mil | Sollentuna
4 veckor
119 900 kr -
Renault Captur 1.2 TCe Låga mil! Farthållare! 118hk
2018 | 1 140 mil | Örebro
2 veckor
169 900 kr -
Renault Captur 1.2 TCe M-VÄRMARE B-KAMERA INTENSE Euro 6
2019 | 2 901 mil | Spånga
9 nov. 2023
169 900 kr -
Renault Captur 1.2 TCe Navi B-kamera Dragkrok 118hk
2019 | 7 665 mil | Järfälla
5 veckor
172 700 kr -
Renault Captur 1.2 TCe Navi Drag M-värme P-sensorer 118hk
2018 | 3 877 mil | Järfälla
2 veckor
168 900 kr -
Renault Captur 1.3 140hk Zen Edition ll Sensorer Välservad
2022 | 4 432 mil | Linköping
26 dec. 2023
227 400 kr -
Renault Captur 1.3 TCE 140Hk Intens Kamera/Bose EDC Aut
2021 | 5 870 mil | Haninge
4 apr. 2024
209 900 kr 167 920 kr exkl. moms -
Renault Captur 1.3 TCe 150 hk
2019 | 1 000 mil | Linköping
2 dagar
189 000 kr -
Renault Captur 1.3 TCe 150hk EDC Euro 6 12 MÅNADER GARANTI
2019 | 9 400 mil | Österhaninge
3 veckor
149 000 kr -
Renault Captur 1.3 TCe 150hk Energy Kamera Navi Farthållare
2019 | 12 079 mil | Strängnäs
2 dagar
139 800 krBild saknas
-
Renault Captur 1.3 TCe AUTO NAVI B-kamera M-Värmare S/V-Hjul
2020 | 2 953 mil | Vällingby
4 dagar
199 900 kr -
Renault Captur 1.3 TCe Automat ZEN II | Lane assist | 140hk
2022 | 6 582 mil | Uppsala
3 veckor
194 400 kr -
Renault Captur 1.3 TCe EDC 140Hk Automat /Ink v-hjul
2021 | 2 660 mil | Stockholm
5 dagar
189 900 kr -
Renault Captur 1.3 TCe EDC Automat Intense Bose
2020 | 6 100 mil | Ängelholm
3 dagar
199 900 kr -
Renault Captur 1.3 TCe EDC B-kamera Keyless
2019 | 6 501 mil | Trollhättan
5 dagar
159 900 kr -
Renault Captur 1.3 TCe EDC Euro 6 Backkamera
2019 | 6 998 mil | Falun
2 dagar
159 900 kr -
Renault Captur 1.3 TCe EDC Euro 6/GPS/Keyless/Farthållare
2019 | 6 923 mil | Arlandastad
4 veckor
167 900 kr -
Renault Captur 1.3 TCe EDC, 130 hk AUTOMAT
2021 | 5 500 mil | Borås
4 veckor
199 000 kr -
Renault Captur 1.3 TCe Intense Aut 150hk
2019 | 4 700 mil | Olofström
20 jan. 2024
185 000 kr -
Renault Captur 1.3TCe Automat Intens/1-Ägare/Kamera/GPS/KeylessGO
2020 | 2 073 mil | Skövde
2 veckor
189 500 kr
Renault Captur bilar
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5019)
-
Renault Clio (1436)
-
Renault Mégane (1089)
-
Renault Captur (750)
-
Renault Zoe (339)
-
Renault Austral (219)
-
Renault Scénic (206)
-
Renault Kadjar (143)
-
Renault Arkana (122)
-
Renault Espace (116)
-
Renault Kangoo (116)
-
Renault Grand Scénic (109)
-
Renault trafic (78)
-
Renault Talisman (63)
-
Renault Trafic (58)
-
Renault Laguna (49)
-
Renault Master (29)
-
Renault Koleos (28)
-
Renault Grand Espace (17)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (12)
-
Renault Twizy (6)
-
Renault 5 (3)
-
Renault 19 (2)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 12 (1)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault Captur till salu i din stad
-
Renault Captur i Örebro
-
Renault Captur i Malmö
-
Renault Captur i Uppsala
-
Renault Captur i Västerås
-
Renault Captur i Halmstad
-
Renault Captur i Linköping
-
Renault Captur i Växjö
-
Renault Captur i Jönköping
-
Renault Captur i Eskilstuna
-
Renault Captur i Karlstad
-
Renault Captur i Borås
-
Renault Captur i Haninge
-
Renault Captur i Strängnäs
-
Renault Captur i Täby
-
Renault Captur i Helsingborg
-
Renault Captur i Göteborg
-
Renault Captur i Mölndal
-
Renault Captur i Norrköping
-
Renault Captur i Segeltorp
-
Renault Captur i Järfälla
-
Renault Captur i Kristianstad
-
Renault Captur i Akalla
-
Renault Captur i Kalmar
-
Renault Captur i Sundsvall
-
Renault Captur i Östersund
-
Renault Captur i Vallentuna
-
Renault Captur i Värmdö
-
Renault Captur i Solna
-
Renault Captur i Tyresö
-
Renault Captur i Norrtälje
-
Renault Captur i Strängnäs
-
Renault Captur i Vänersborg
-
Renault Captur i Spånga
-
Renault Captur i Ystad
-
Renault Captur i Hässleholm
-
Renault Captur i Trelleborg
-
Renault Captur i Vetlanda
-
Renault Captur i Upplands Väsby
-
Renault Captur i Albyberg
-
Renault Captur i Avesta
-
Renault Captur i Kista
-
Renault Captur i Knivsta
-
Renault Captur i Kungälv
-
Renault Captur i Vellinge
-
Renault Captur i Västerås
-
Renault Captur i Ljungby
-
Renault Captur i Skogås
-
Renault Captur i Laholm
-
Renault Captur i Järfälla
-
Renault Captur i Nässjö