-
Renault Captur 0.9 TCe 90hk, Navi, Keyless, Värmare, 1 Ägare
2014 | 7 818 mil | Linköping
4 timmar
104 900 kr -
Renault Captur 1.2 TCe Dynamique / Nybesiktigad / Nyservad
2016 | 14 623 mil | Kungsbacka
Igår
114 800 kr -
Renault Captur TCe 90 Zen II
2022 | 2 524 mil | Kalmar
Igår
169 900 kr 135 920 kr exkl. moms -
Renault Captur 0.9 TCe HELLY HANSEN EDT/SUPERDEAL 6.95%/90hk
2015 | 7 499 mil | Knivsta
Igår
109 900 kr -
Renault Captur 1.0 TCe Manuell, 91hk
2022 | 1 250 mil | Ängelholm
Igår
179 000 kr -
Renault Captur 1.2 TCe 118hk Intens Backkamera Navi 6516 Mil
2018 | 6 516 mil | Järfälla
Igår
163 700 kr -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Intens A
2021 | 4 704 mil | Timrå
Igår
219 800 kr 175 840 kr exkl. moms -
Renault Captur II TCe 130 Intens EDC
2021 | 5 000 mil | Örebro
Igår
209 800 kr 167 840 kr exkl. moms -
Renault Captur 0.9 TCe Euro 6
2016 | 6 499 mil | Bollnäs
2 dagar
109 000 kr -
Renault Captur 1.3 T Vinterhjul
2019 | 3 903 mil | Skövde
2 dagar
189 000 kr -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Intens CVT III
2022 | 4 994 mil | Växjö
2 dagar
249 000 kr 199 200 kr exkl. moms -
Renault Captur 0.9 TCe 90hk Motorvärmare&Vinterhjul
2017 | 9 600 mil | Hudiksvall
2 dagar
109 000 kr -
Renault Captur PhII Energy TCe 90 Intens
2018 | 9 220 mil | Stenugnsund
2 dagar
119 900 kr -
Renault Captur TCe 140 Equilibre EDC
2024 | 109 mil | Markaryd
2 dagar
239 900 kr 191 920 kr exkl. moms -
Renault Captur PhII Energy TCe 90 Zen, Navigation
2018 | 7 860 mil | Västra Frölunda
2 dagar
124 900 kr -
Renault Captur 1.2 TCe EDC 120Hk/Trend-Pkt/Lågmil/Autom/FYND
2014 | 11 999 mil | Stockholm
2 dagar
89 900 kr -
Renault Captur 0.9 TCe Intens Gps / Keyless / Led 90hk
2018 | 6 466 mil | 42438
2 dagar
119 900 kr -
Renault Captur 0.9 TCe Dynamique 90hk Navi PDC Citypkt
2014 | 12 523 mil | Malmö
2 dagar
94 900 kr -
Renault Captur 1.2 TCe EDC. NYSERVAD. GPS
2014 | 9 675 mil | Norrköping
2 dagar
119 900 kr -
Renault Captur 1.2 TCe EDC Helly Hansen B-kamera P-sensor
2015 | 15 200 mil | Påarp
2 dagar
118 900 kr -
Renault Captur 1.2 TCe EDC Euro 5 Automat, Drag
2015 | 17 000 mil | Huskvarna
2 dagar
99 000 kr -
Renault Captur 1.3 TCe Automat EDC Euro 6 2100 mil
2019 | 2 100 mil | Sandviken
2 dagar
179 900 kr -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Zen CVT
2023 | 1 200 mil | Södertälje
2 dagar
259 900 kr -
Renault Captur 1.3 TCe EDC Intens 5-D Aut.
2021 | 1 720 mil | Sundsvall
2 dagar
214 900 kr
Renault Captur bilar
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5127)
-
Renault Clio (1509)
-
Renault Mégane (1033)
-
Renault Captur (722)
-
Renault Zoe (378)
-
Renault Scénic (244)
-
Renault Austral (235)
-
Renault Kadjar (155)
-
Renault Arkana (122)
-
Renault Grand Scénic (120)
-
Renault Kangoo (117)
-
Renault Espace (112)
-
Renault trafic (76)
-
Renault Talisman (74)
-
Renault Trafic (55)
-
Renault Laguna (50)
-
Renault Koleos (26)
-
Renault Master (26)
-
Renault Grand Espace (22)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (12)
-
Renault Twizy (5)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Express (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Caravelle (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault Captur till salu i din stad
-
Renault Captur i Kalmar
-
Renault Captur i Göteborg
-
Renault Captur i Strängnäs
-
Renault Captur i Arlandastad
-
Renault Captur i Stockholm
-
Renault Captur i Skövde
-
Renault Captur i Luleå
-
Renault Captur i Lund
-
Renault Captur i Östersund
-
Renault Captur i Uddevalla
-
Renault Captur i Kungälv
-
Renault Captur i Kungsbacka
-
Renault Captur i Varberg
-
Renault Captur i Hisings Backa
-
Renault Captur i Upplands Väsby
-
Renault Captur i Linköping
-
Renault Captur i Umeå
-
Renault Captur i Örebro
-
Renault Captur i Karlskrona
-
Renault Captur i Gävle
-
Renault Captur i Helsingborg
-
Renault Captur i Ängelholm
-
Renault Captur i Eslöv
-
Renault Captur i Södertälje
-
Renault Captur i Borlänge
-
Renault Captur i Västra Frölunda
-
Renault Captur i Sollentuna
-
Renault Captur i Lidköping
-
Renault Captur i Nyköping
-
Renault Captur i Åkersberga
-
Renault Captur i Hisings Kärra
-
Renault Captur i Eskilstuna
-
Renault Captur i Kristianstad
-
Renault Captur i Värnamo
-
Renault Captur i Trollhättan
-
Renault Captur i Alingsås
-
Renault Captur i Kungsängen
-
Renault Captur i Falkenberg
-
Renault Captur i Falun
-
Renault Captur i Tingsryd
-
Renault Captur i Skellefteå
-
Renault Captur i Bromma
-
Renault Captur i Handen
-
Renault Captur i Danderyd
-
Renault Captur i Strängnäs
-
Renault Captur i Enköping
-
Renault Captur i Norrtälje
-
Renault Captur i Solna
-
Renault Captur i Värmdö
-
Renault Captur i Vimmerby
-
Renault Captur i Vallentuna
-
Renault Captur i Upplands Väsby
-
Renault Captur i Vänersborg
-
Renault Captur i Skärholmen
-
Renault Captur i Spånga
-
Renault Captur i Norsborg
-
Renault Captur i Tyresö
-
Renault Captur i Albyberg
-
Renault Captur i Knivsta
-
Renault Captur i Trelleborg
-
Renault Captur i Ystad
-
Renault Captur i Kista
-
Renault Captur i Hässleholm
-
Renault Captur i Saltsjö-Boo
-
Renault Captur i Nacka
-
Renault Captur i Järfälla
-
Renault Captur i Västerås
-
Renault Captur i Avesta
-
Renault Captur i Laholm
-
Renault Captur i Kungälv
-
Renault Captur i Nybro
-
Renault Captur i Rosersberg
-
Renault Captur i Vetlanda
-
Renault Captur i Ljungby
-
Renault Captur i Askim