-
Renault Captur TCe 90hk Dynamique Navi Sensorer Välservad
2016 | 6 841 mil | Strängnäs
46 min
118 800 kr -
Renault Captur PhII Energy TCe 90 Intens (KEYLESS/NAV/BKAM)
2018 | 4 980 mil | Norrtälje
1 timme
129 900 kr 103 920 kr exkl. moms -
Renault Captur 0.9 TCe Euro 6
2017 | 9 672 mil | Gävle
3 timmar
129 000 kr -
Renault Captur TCe 120 Automat I B-kamera I GPS I Lågmil
2018 | 7 155 mil | Lidköping
Igår
159 400 kr -
Renault Captur 0.9 TCe 90hk Intens Kamera Navi En-brukare
2018 | 4 518 mil | Strängnäs
Igår
129 800 kr -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Zen CVT II
2023 | 2 259 mil | Ängelholm
Igår
249 900 kr 199 920 kr exkl. moms -
Renault Captur 100hk Vinterhjul Carplay
2020 | 4 486 mil | Sätra / Sthlm
Igår
154 900 kr -
Renault Captur 1.2 TCe EDC 118Hk Navi Backk Backs
2017 | 2 202 mil | Oxie
Igår
159 900 kr -
Renault Captur 90hk Dynamique Navi 6800mil Toppskick Sensor
2017 | 6 850 mil | Svedala
Igår
119 900 kr -
Renault Captur TCe 90hk Intens LED Navi Backkamera Nyskick
2018 | 9 390 mil | Svedala
Igår
124 900 kr -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Intens A Navi Kamera
2021 | 2 127 mil | Östhammar
Igår
254 900 kr 203 920 kr exkl. moms -
Renault Captur 0.9 TCe Euro 6/4300 mil/GPS
2019 | 4 300 mil | Arlandastad
Igår
144 900 kr -
Renault Captur AUTOMAT / VÄRMARE / NAVI / 4506 MIL
2015 | 4 506 mil | Arlandastad
Igår
149 900 kr -
Renault Captur 1.2 TCe Dynamique / Nybesiktigad / Nyservad
2016 | 14 623 mil | Kungsbacka
Igår
114 800 kr -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Intens A
2021 | 3 347 mil | Solna
Igår
219 000 kr 175 200 kr exkl. moms -
Renault Captur 0.9 TCe HELLY HANSEN EDT/SUPERDEAL 6.95%/90hk
2015 | 7 499 mil | Knivsta
Igår
104 900 kr -
Renault Captur 1.0 TCe 100hk ZEN *Dragkrok*Vinterhjul*
2021 | 3 530 mil | Hässleholm
Igår
172 300 kr -
Renault Captur Energy TCe 90 Dynamique 5-d
2015 | 8 062 mil | Norrköping
Igår
109 800 kr 87 840 kr exkl. moms -
Renault Captur 0.9 TCe / Bluetooth, GPS
2015 | 5 540 mil | Arlandastad
Igår
109 000 kr -
Renault Captur TCe 90 Zen II
2022 | 355 mil | Varberg
Igår
189 000 kr 151 200 kr exkl. moms -
Renault Captur II PHEV 160 Intens Automat LADDHYBRID
2021 | 4 123 mil | Hallsberg
Igår
217 800 kr 174 240 kr exkl. moms -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Zen CVT II
2023 | 3 239 mil | Kristianstad
Igår
249 900 kr 199 920 kr exkl. moms -
Renault Captur 1.3 TCe Automat ZEN II | Lane assist | 140hk
2022 | 6 582 mil | Uppsala
2 dagar
194 400 kr -
Renault Captur 1.2 TCe 120hk Navi Sensorer Drag En-brukare
2015 | 13 596 mil | Strängnäs
4 dagar
119 800 kr
Renault Captur bilar
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5142)
-
Renault Clio (1468)
-
Renault Mégane (1121)
-
Renault Captur (744)
-
Renault Zoe (373)
-
Renault Scénic (222)
-
Renault Austral (221)
-
Renault Kadjar (148)
-
Renault Grand Scénic (118)
-
Renault Arkana (116)
-
Renault Kangoo (115)
-
Renault Espace (113)
-
Renault trafic (81)
-
Renault Talisman (72)
-
Renault Trafic (57)
-
Renault Laguna (46)
-
Renault Koleos (26)
-
Renault Master (26)
-
Renault Grand Espace (23)
-
Renault Modus (17)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Twizy (5)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault Captur till salu i din stad
-
Renault Captur i Upplands Väsby
-
Renault Captur i Tyresö
-
Renault Captur i Solna
-
Renault Captur i Danderyd
-
Renault Captur i Vänersborg
-
Renault Captur i Norrtälje
-
Renault Captur i Spånga
-
Renault Captur i Knivsta
-
Renault Captur i Albyberg
-
Renault Captur i Nacka
-
Renault Captur i Trelleborg
-
Renault Captur i Kista
-
Renault Captur i Hässleholm
-
Renault Captur i Ystad
-
Renault Captur i Vetlanda
-
Renault Captur i Avesta
-
Renault Captur i Kungälv
-
Renault Captur i Västerås
-
Renault Captur i Ljungby
-
Renault Captur i Laholm
-
Renault Captur i Nybro
-
Renault Captur i Järfälla
-
Renault Captur i Motala
-
Renault Captur i Vällingby
-
Renault Captur i Vellinge