Chevrolet Impala SS 5.7 V8 Hydra-Matic Lågmilare
169 900 kr
- Märke
- Chevrolet
- Modell
- Impala
- Årsmodell
- 1996
- Miltal
- 11 600 mil
- Regnr
- XGD628
- Karosseri
- Sedan
- Drivmedel
- Bensin
- Växellåda
- Automatisk
- Drivhjul
- 2WD
- Färg
Utrustning
Ingen utrustning har angivits av handlaren
Beskrivning och övrig information
Nu har vi fått in en Chevrolet Impala SS från 1996 – en rejäl amerikansk sedan med rätt stuk och framför allt rätt motor.
Under huven sitter 5, 7-liters V8:an på 260 hk tillsammans med automatlåda och bakhjulsdrift. Impala SS kombinerar klassisk amerikansk komfort med ett betydligt sportigare uttryck än den vanliga Impalan.
Svart lack, stora proportioner och den karaktäristiska SS-looken gör att det här är en bil som fortfarande sticker ut ordentligt på vägen.
Bilen är lagom vässad och låter väldigt trevligt.
Hooker-Headers.
Vassare kam.
Mappad (optimerad) 306 HK
Preppad låda
2" Dropspindlar
En kul möjlighet för dig som söker en riktig amerikansk V8-sedan från 90-talet. Impala SS har blivit en uppskattad modell bland entusiaster och fina exemplar blir inte direkt fler med åren.
Kontakta oss direkt om du vill:
* Se närbilder eller film på fordonet
* Få mer info om utrustning eller förmånlig finansiering
Besökstider på vår anläggning:
Måndag – Fredag 08.00 – 17.00
Eller enligt överenskommelse.
Uppgifter från Transportstyrelsen
-
MärkeCHEVROLETFordonsår1996I trafik2006-09-22FärgSvart
-
ImportfordonImporteradAntal säten5Totalvikt2 360 kgLängd5,45 mBredd1,97 m
-
DrivmedelBensinMotoreffekt194 kW/264 hk
Org.nr 559105-5347
Företaget har godkänt att de endast annonserar produkter och tjänster som är i enlighet med gällande lag.