Ford Falcon Futura Convertible 4.3 V8 302 Automat Ny Cab
199 900 kr
- Märke
- Ford
- Modell
- Falcon
- Årsmodell
- 1964
- Miltal
- 15 283 mil
- Regnr
- -
- Karosseri
- Cab
- Drivmedel
- Bensin
- Växellåda
- Automatisk
- Drivhjul
- Uppgift saknas
- Färg
Utrustning
Beskrivning och övrig information
Riktigt läcker och ovanlig Ford Falcon Futura Convertible med V8 och automatlåda. Enligt fordonsuppgifterna finns det endast 11 exemplar i Sverige med denna motor, vilket gör detta till en sällsynt bil på den svenska marknaden. Här får du klassisk amerikansk cabrioletkänsla, V8-ljud och en snygg röd/svart inredning.
Under huven sitter en 302 V8 tillsammans med automatlåda. Motorn är utrustad med lättmetallsinsug och bilen har även kylare i aluminium. Växellådan är renoverad till en kostnad om cirka 17 000 kr, så en av de större och mer kostsamma åtgärderna är redan utförd.
Bilen har dessutom fått ny cab, nya bakhjulslager samt nya däck och 15-tumsfälgar. Den är enligt tidigare uppgifter ordentligt genomgången från golv till tak.
Invändigt möts man av en klassisk röd och svart interiör som passar bilen riktigt bra. Här finns även stereo med baslåda, även om det naturligtvis är V8 som står för det viktigaste ljudet.
Bilen togs in till Sverige 2009 och kombinationen av cabrioletkaross, automat och den låga förekomsten i Sverige gör detta till en bil som verkligen sticker ut.
En ovanlig Ford Falcon Futura Convertible med 302 V8, nya bakhjulslager och nya däck på 15-tumsfälgar – och endast 11 exemplar i Sverige med denna motor. En riktig amerikansk sommarklassiker som måste ses och upplevas!
Org.nr 559365-9773
Företaget har godkänt att de endast annonserar produkter och tjänster som är i enlighet med gällande lag.