Så mycket kostar nya Citroën C5 Aircross i Sverige
Nu har de svenska priserna presenterats
Det franska bilmärket Citroën tillverkar bilar med annorlunda design och mycket avancerad teknologi. I svensk folkmun kallas deras bilar för cittror och de har blivit särskilt kända för sina rallybilar och framgångar i rally-VM.
Citroën tillverkar populära modeller som till exempel Citroën C3 och Citroën C4 Cactus. Modellen C4 Cactus har en mycket unik design som sticker ut på vägarna. Till exempel har den innovativa funktionen Airbump, som är skinndetaljer med luftfickor som sitter utanpå bilen, vilken skyddar lacken mot stötar och repor.
Citroën Grand C4 Picasso är en annan mycket uppmärksammad modell som har plats för en hel familj på sju personer. Den är bekväm, rymlig och bränslesnål, vilket går helt i linje med Citroëns miljömedvetna hållning. Till skillnad från de tidigare excentriskt designade bilmodellerna är Grand C4 Picasso ett exempel på att Citroën har blivit mer konventionella i sin design. Men ändå kan man ana den unika och personliga design som grundaren André Citroën implementerade från starten.
År 1919 grundade fransmannen André Citroën det bilmärke som skulle göra honom världskänd. Han skapade en ny, säkrare typ av kugghjul som kallas pilkugg, och gav upphov till prototypen av den första Citroënbilen. Den första storsäljaren Citroën Traction Avant kom under 1930-talet och var mycket modern. Den tillverkades ända fram till 1955.
Under denna tid köptes Citroënkoncernen upp av Michelin. Ekonomin blev då starkare och Citroën kunde fortsätta utveckla sina modeller. Under 1960-talet togs mellanklassbilar fram. De blev komplement till de småbilar och lyxiga bilar som Citroën dittills hade tillverkat.
Under historien har Citroën tillverkat allt från småbilar till rallybilar och varit innovativa med design och personliga attribut. Företaget togs över att Peugeot 1976 och fokuserade allt mer på komfort och tekniska lösningar. Sedan dess är Citroëns personbilar även det perfekta valet för stora familjer och bilförare som söker efter högsta kvalitet.
2010 | 19 000 mil | Huddinge
2010 | 15 200 mil | Nybro
2013 | 22 800 mil | Jönköping
2011 | 21 500 mil | Hägersten
2010 | 13 690 mil | Säter
2010 | 11 653 mil | Arlöv
2010 | 7 900 mil | Örebro
2010 | 12 399 mil | Göteborg
6 apr. 2024
2011 | 12 550 mil | Kinna
2004 | 8 264 mil | Mjölby
2012 | 13 800 mil | Täby
14 mars 2023
2011 | 15 754 mil | Borås
2010 | 12 999 mil | Arboga
2012 | 19 360 mil | Jönköping
2005 | 5 660 mil | Visby
5 nov. 2023
2010 | 8 133 mil | Borås
20 feb. 2024
2011 | 7 146 mil | Rosersberg
2010 | 12 700 mil | Örebro
13 mars 2024
2011 | 15 700 mil | Borlänge
3 jan. 2024
2012 | 18 576 mil | Knivsta
2010 | 12 400 mil | Karlskrona
2013 | 19 900 mil | Motala
16 feb. 2024
2013 | 15 600 mil | Hedemora
22 juni 2021
2011 | 8 600 mil | Arlandastad