-
Jeep Compass 4xe Automatisk, 240hk - CARPLAY
2022 | 1 712 mil | Täby
2 veckor
409 900 kr 327 920 kr exkl. moms -
Jeep Wagoneer 5.7 V8 eTorque 4x4/ Series III / 7-sits / Moms
2022 | 1 830 mil | Rosersberg
19 aug. 2024
995 800 kr 796 640 kr exkl. moms -
Jeep Grand Cherokee L 3.6 V6 SUMMIT PANORAMA LUFTFJÄDRING
2021 | 1 870 mil | Stockholm
1 vecka
769 900 kr 615 920 kr exkl. moms -
Jeep Grand Cherokee LARGE 4WD 7-SITSIG SUMMIT MAX UTR 1990MIL
2022 | 1 990 mil | Kungsängen
5 aug. 2024
799 000 kr -
Jeep Compass 4xe Plug-in 190hk Limited Kamera Navi Dragkrok
2020 | 2 355 mil | Skellefteå
26 juli 2024
298 900 kr -
Jeep CJ-7 Cab 4.2 4WD CJ-7 HT 99hk Unik 1 Ägare 2500 Mil
1979 | 2 500 mil | Täby
1 okt. 2022
399 000 kr -
ANNONS
-
Jeep Renegade 1.0 120hk T3 / LIMITED/ KAMERA/ NYBES/
2019 | 2 537 mil | Karlskoga
17 juli 2024
184 900 kr -
Jeep Compass S 4xe 240hk Automat 4WD
2022 | 2 620 mil | Täby
2 veckor
399 900 kr 319 920 kr exkl. moms -
Jeep Renegade 1.0 T3 LIMITED MTX EU6 2650 MIL NYSERVAD
2019 | 2 650 mil | Vallentuna
20 aug. 2024
179 900 kr -
Jeep Compass 4XE Plug-In AWD 190 hk Limited *Dragkrok*
2020 | 2 836 mil | Umeå
14 maj 2024
319 000 kr -
Jeep Wrangler Unlimited 4xe PHEV Rubicon Alpine Navi
2021 | 2 912 mil | Göteborg
16 juli 2024
739 900 kr -
Jeep Wrangler Rubicon 4xe Plug-in hybrid / Se Filmen
2021 | 3 040 mil | Viken
5 veckor
729 000 kr -
ANNONS
-
Jeep Grand Cherokee L V6 4WD 296hk Overland Luft Pano Night
2021 | 3 272 mil | Saltsjö-Boo
2 veckor
739 800 kr -
Jeep Renegade 1.0 T3 PDC Manuell Fullservad
2019 | 3 938 mil | Haninge
13 timmar
179 900 kr 143 920 kr exkl. moms -
Jeep Compass 4xe PHEV Plug-in Hybrid Aut Navi B-kamera MOMS
2020 | 4 166 mil | Skärholmen
2 veckor
269 900 kr 215 920 kr exkl. moms -
Jeep Compass 4xe Plug in Drag Eu6 Skinn Automat 240hk
2020 | 4 423 mil | Järfälla
9 juli 2024
249 800 kr -
Jeep Renegade S PHEV 1.3 240hk 4xe Vinterhjul
2020 | 4 540 mil | Haninge
6 timmar
289 900 kr -
Jeep Renegade 4xe / Backkamera, Rattvärme, 239 HK
2020 | 4 540 mil | Arlandastad
2 veckor
306 000 kr -
ANNONS
-
Jeep Wrangler Rubicon Unlimited 4xe Plug-in hybrid Dragkrok
2021 | 4 548 mil | Stockholm
24 juni 2024
739 900 kr -
Jeep Compass Plug-in Hybrid 4XE TRAILHAWK 240hk
2020 | 4 550 mil | Värmdö
8 juli 2024
289 900 kr 231 920 kr exkl. moms -
Jeep Wrangler Unlimited Rubicon eTorque 4WD 272hk MOMS BIL
2020 | 4 661 mil | Träslövsläge
5 juli 2024
489 900 kr -
Jeep Renegade 4xe Plug-In Hybrid AWD, Räckvidd 50km Vinterhjul
2020 | 4 692 mil | Sundsvall
12 timmar
269 700 kr 215 760 kr exkl. moms -
Jeep Compass 4XE PLUG-IN PHEV 190HK LIMITED DRAG DÖDA VINKEL
2020 | 4 900 mil | Viken
5 aug. 2024
269 900 kr 215 920 kr exkl. moms -
Jeep Renegade 1.3 T4 4WD / Panorama, CarPlay, Rattvärme
2019 | 4 900 mil | Arlandastad
28 juni 2024
229 000 kr
Jeep bilar
Vanligaste modellerna:- Jeep Grand Cherokee (155),
- Jeep Compass (99),
- Jeep Wrangler (89),
- Jeep Renegade (84),
- Jeep Avenger (68),
- Jeep Cherokee (58),
- Se övriga modeller
Jeep är ett bilmärke tillhörande Chrysler Corporation med fokus uteslutande på terrängbilar och SUV, Sport Utility Vehicle. Ordet jeep har blivit ett varumärkesord för en viss typ av terränggående bil – även om endast Jeep äger rättigheterna till namnet. Modeller såsom Land Rover och Chevrolet Blazer brukar kallas för jeepar. Jeeps klassiska fordon är roten till explosionen av SUV-modellerna under 80-talet. Några populära modeller är bland andra Jeep Wrangler och Jeep Cherokee. Wrangler är en ikon inom segmentet terrängbilar och har under 70 år uppdaterats med tekniska innovationer för att klara av både offroadkörning och stadskörning. Bilmodellen Grand Cherokee, skapad ur föregångaren Cherokee XJ är en SUV i mellanklass som tar sig an alla väglag och som gillar att bli utmanad.
Eugene the Jeep
Efter andra världskriget var tillverkaren Willys ensam om att producera jeepar, vilket gav företaget rättigheterna till namnet Jeep. 1941 producerades den första jeepen i konsumentupplaga och efter det har varumärket haft många ägare.
Att ordet ”jeep” kom till av ett misstag i artikuleringen är en av många berättelser om namnets födelse. Historien lyder att fordonen var signerade ”GP” för General Purpose” men att många i sitt uttal slarvade med betoningen vilket fick det att låta som Jeep. Då fordonet först var i militär ägo ansågs det högst osannolikt att bilarna skulle vara för allmän användning. Den mest troliga historien är att namnet kommer från en karaktär ur serien Karl-Alfred vid namn Eugene the Jeep. Eugene the Jeep var en karaktär som både kunde gå genom väggar och flyga. Då soldaterna var imponerade av militärens fordon och vad det kunde åstadkomma döpte de helt enkelt bilen till den fiktiva karaktären.
Jeep – ett känt varumärke
Ordet jeep är synonymt med en viss typ av fordon och har vuxit sig allt starkare med åren. Utöver Coca Cola är varumärket Jeep det mest kända över hela världen. Den klassiska fronten på en Jeep sägs även ligga på andra plats på igenkänningsfaktor, under Musse Pigg.
Modeller av Jeep (593)
-
Jeep Grand Cherokee (155)
-
Jeep Compass (99)
-
Jeep Wrangler (89)
-
Jeep Renegade (84)
-
Jeep Avenger (68)
-
Jeep Cherokee (58)
-
Jeep Wrangler Unlimited (20)
-
Jeep Patriot (9)
-
Jeep Gladiator (5)
-
Jeep Wagoneer (5)
-
Jeep Liberty (1)
Hitta en Jeep till salu i din stad
-
Jeep i Alingsås
-
Jeep i Värnamo
-
Jeep i Södertälje
-
Jeep i Lidköping
-
Jeep i Borlänge
-
Jeep i Eslöv
-
Jeep i Nyköping
-
Jeep i Västra Frölunda
-
Jeep i Hisings Kärra
-
Jeep i Kungsängen
-
Jeep i Kristianstad
-
Jeep i Danderyd
-
Jeep i Spånga
-
Jeep i Falkenberg
-
Jeep i Falun
-
Jeep i Strängnäs
-
Jeep i Trollhättan
-
Jeep i Järfälla
-
Jeep i Handen
-
Jeep i Skärholmen
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Enköping
-
Jeep i Skellefteå
-
Jeep i Värmdö
-
Jeep i Bromma
-
Jeep i Tingsryd
-
Jeep i Vallentuna
-
Jeep i Nacka
-
Jeep i Staffanstorp
-
Jeep i Norrtälje
-
Jeep i Vimmerby
-
Jeep i Vänersborg
-
Jeep i Trelleborg
-
Jeep i Västerås
-
Jeep i Kista
-
Jeep i Albyberg
-
Jeep i Rosersberg
-
Jeep i Nässjö
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Norsborg
-
Jeep i Knivsta
-
Jeep i Tyresö
-
Jeep i Skärholmen
-
Jeep i Vetlanda
-
Jeep i Ystad
-
Jeep i Hörby
-
Jeep i Solna
-
Jeep i Laholm
-
Jeep i Norrköping
-
Jeep i Nybro