-
Jeep Renegade PHEV S 1.3 240hk Aut 4WD - OMGÅENDE LEVERANS!
2022 | 0 mil | Täby
14 feb. 2023
440 150 kr 352 120 kr exkl. moms -
Jeep Compass 4XE PHEV AWD 190 hk Limited 80th Anniversary
2021 | 1 894 mil | Umeå
8 mars 2024
399 000 kr 319 200 kr exkl. moms -
Jeep Wrangler Unlimited 4XE I El/Bensin I Moms
2021 | 6 880 mil | Helsingborg
18 apr. 2024
649 000 kr 519 200 kr exkl. moms -
Jeep Wrangler Unlimited 4xe 380hk Sahara Alpine Drag MOMS
2021 | 1 059 mil | Örebro
14 maj 2024
754 800 kr 603 840 kr exkl. moms -
Jeep Grand Cherokee L 4WD Summit 6-Sits Massage Moms 294hk
2021 | 2 000 mil | Vendelsö
20 dec. 2023
799 000 kr 639 200 kr exkl. moms -
Jeep Wrangler Unlimited PHEV Rubicon JL 380hk Aut 4xe MY21 - EXTRAUTRUSTAD
2021 | 1 916 mil | Upplands Väsby
7 maj 2024
849 900 kr -
Jeep Compass Jeep Compass 4xe Automatic, 190hp, 2021
2021 | 2 999 mil | Linköping
9 apr. 2024
317 800 kr -
Jeep Gladiator 3.6 V6 4WD Automat 290hk
2021 | 500 mil | Lidköping
5 veckor
679 900 kr -
Jeep Renegade 4xe 1.3 AWD PHEV Kamera Keyless MOMS
2020 | 4 845 mil | Tumba
3 dagar
259 900 kr 207 920 kr exkl. moms -
Jeep Compass 4XE Plug-In AWD 190 hk Limited *Dragkrok*
2020 | 2 836 mil | Umeå
14 maj 2024
319 000 kr -
Jeep Wrangler Unlimited Overland 2.0 eTorque 4WD / SE SPEC
2020 | 2 300 mil | Helsingborg
15 maj 2024
629 000 kr -
Jeep Renegade 4xe Euro 6/HYBRID/BACKKAMERA/DRAG
2020 | 5 113 mil | Falun
1 vecka
269 900 kr -
Jeep Compass 4xe / Rattvärme, Backkamera, GPS, PDC
2020 | 2 810 mil | Arlandastad
28 feb. 2024
285 000 kr -
Jeep Compass 4xe 240hk Kamera Rattvärm Skinn Navi MOMS
2020 | 5 296 mil | Malmö
8 maj 2024
314 800 kr 251 840 kr exkl. moms -
Jeep Renegade 4xe 240HK TRAILHAWK PHEV 1ÄGARE MOMSBIL (HM)
2020 | 7 400 mil | Haninge
4 veckor
279 900 kr 223 920 kr exkl. moms -
Jeep Compass Night Eagle 1.3 T-GDi 150hk Aut - BLUETOOTH
2020 | 5 823 mil | Täby
29 apr. 2024
249 900 kr 199 920 kr exkl. moms -
Jeep Compass 4xe 240hk Aut Trailhawk Dragkrok Kamera Navi BT
2020 | 7 794 mil | Kalmar
20 mars 2024
278 900 kr 223 120 kr exkl. moms -
Jeep Renegade Limited 1.3 PHEV 190hk AWD Aut - Carplay, En ägare
2020 | 2 335 mil | Täby
10 maj 2024
279 900 kr 223 920 kr exkl. moms -
Jeep Renegade P-HEV 190hk AWD B-Kamera Moms Bluetooth
2020 | 5 330 mil | Östersund
26 jan. 2024
259 900 kr 207 920 kr exkl. moms -
Jeep Gladiator Rubicon 3.6 V6 4x4 290HK Fullutr 35" Diffspärr
2020 | 3 344 mil | Norrtälje
2 veckor
699 900 kr -
Jeep Renegade 4xe Plug-in 240hk High Altitude Kamera Drag
2020 | 7 234 mil | Strängnäs
28 mars 2024
272 800 kr -
Jeep Compass 4xe 240hk Trailhawk Navi Kamera Moms
2020 | 2 476 mil | Göteborg
24 jan. 2024
308 900 kr 247 120 kr exkl. moms -
Jeep Compass 4XE S PHEV 240hk Aut Drag Pano Nav Hifi
2020 | 5 750 mil | Kalmar
1 vecka
274 900 kr 219 920 kr exkl. moms -
Jeep Compass 1.4 4WD Auto 170hk, GPS, Kamera, Panorama
2019 | 5 200 mil | Tranås
2 dagar
225 000 kr
Jeep bilar
Vanligaste modellerna:- Jeep Grand Cherokee (153),
- Jeep Compass (97),
- Jeep Wrangler (84),
- Jeep Renegade (69),
- Jeep Cherokee (55),
- Jeep Avenger (47),
- Se övriga modeller
Jeep är ett bilmärke tillhörande Chrysler Corporation med fokus uteslutande på terrängbilar och SUV, Sport Utility Vehicle. Ordet jeep har blivit ett varumärkesord för en viss typ av terränggående bil – även om endast Jeep äger rättigheterna till namnet. Modeller såsom Land Rover och Chevrolet Blazer brukar kallas för jeepar. Jeeps klassiska fordon är roten till explosionen av SUV-modellerna under 80-talet. Några populära modeller är bland andra Jeep Wrangler och Jeep Cherokee. Wrangler är en ikon inom segmentet terrängbilar och har under 70 år uppdaterats med tekniska innovationer för att klara av både offroadkörning och stadskörning. Bilmodellen Grand Cherokee, skapad ur föregångaren Cherokee XJ är en SUV i mellanklass som tar sig an alla väglag och som gillar att bli utmanad.
Eugene the Jeep
Efter andra världskriget var tillverkaren Willys ensam om att producera jeepar, vilket gav företaget rättigheterna till namnet Jeep. 1941 producerades den första jeepen i konsumentupplaga och efter det har varumärket haft många ägare.
Att ordet ”jeep” kom till av ett misstag i artikuleringen är en av många berättelser om namnets födelse. Historien lyder att fordonen var signerade ”GP” för General Purpose” men att många i sitt uttal slarvade med betoningen vilket fick det att låta som Jeep. Då fordonet först var i militär ägo ansågs det högst osannolikt att bilarna skulle vara för allmän användning. Den mest troliga historien är att namnet kommer från en karaktär ur serien Karl-Alfred vid namn Eugene the Jeep. Eugene the Jeep var en karaktär som både kunde gå genom väggar och flyga. Då soldaterna var imponerade av militärens fordon och vad det kunde åstadkomma döpte de helt enkelt bilen till den fiktiva karaktären.
Jeep – ett känt varumärke
Ordet jeep är synonymt med en viss typ av fordon och har vuxit sig allt starkare med åren. Utöver Coca Cola är varumärket Jeep det mest kända över hela världen. Den klassiska fronten på en Jeep sägs även ligga på andra plats på igenkänningsfaktor, under Musse Pigg.
Modeller av Jeep (546)
-
Jeep Grand Cherokee (153)
-
Jeep Compass (97)
-
Jeep Wrangler (84)
-
Jeep Renegade (69)
-
Jeep Cherokee (55)
-
Jeep Avenger (47)
-
Jeep Wrangler Unlimited (22)
-
Jeep Patriot (9)
-
Jeep Gladiator (6)
-
Jeep Wagoneer (2)
-
Jeep Commander (1)
-
Jeep Liberty (1)
Hitta en Jeep till salu i din stad
-
Jeep i Borlänge
-
Jeep i Sollentuna
-
Jeep i Lidköping
-
Jeep i Nyköping
-
Jeep i Åkersberga
-
Jeep i Hisings Kärra
-
Jeep i Eskilstuna
-
Jeep i Kristianstad
-
Jeep i Värnamo
-
Jeep i Trollhättan
-
Jeep i Alingsås
-
Jeep i Kungsängen
-
Jeep i Tingsryd
-
Jeep i Falkenberg
-
Jeep i Falun
-
Jeep i Skellefteå
-
Jeep i Bromma
-
Jeep i Handen
-
Jeep i Danderyd
-
Jeep i Strängnäs
-
Jeep i Enköping
-
Jeep i Norrtälje
-
Jeep i Solna
-
Jeep i Värmdö
-
Jeep i Vimmerby
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Vallentuna
-
Jeep i Skärholmen
-
Jeep i Vänersborg
-
Jeep i Norsborg
-
Jeep i Spånga
-
Jeep i Tyresö
-
Jeep i Albyberg
-
Jeep i Knivsta
-
Jeep i Trelleborg
-
Jeep i Ystad
-
Jeep i Kista
-
Jeep i Hässleholm
-
Jeep i Saltsjö-Boo
-
Jeep i Järfälla
-
Jeep i Nacka
-
Jeep i Västerås
-
Jeep i Avesta
-
Jeep i Laholm
-
Jeep i Nybro
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Rosersberg
-
Jeep i Vetlanda
-
Jeep i Ljungby
-
Jeep i Askim