-
Jeep Compass 4xe PHEV 190hk LIMITED Pano Kamera Navi MOMS
2020 | 4 007 mil | Uppsala
Igår
269 800 kr 215 840 kr exkl. moms -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD Summit 250hk Pano Kamera
2015 | 23 800 mil | Kalmar
Igår
169 900 kr -
Jeep Wrangler Unlimited 3.6 V6 4WD 284hk X Edition Värm Drag
2015 | 9 523 mil | Strängnäs
2 dagar
399 800 kr -
Jeep Renegade 1.4 4WD Limited Automat B-Kamera Dragkrok
2018 | 6 631 mil | Kungens Kurva
2 dagar
199 800 kr -
Jeep Commander 3.0 V6 CRD 4WD DRAG
2007 | 27 000 mil | 46241
2 dagar
44 900 kr -
Jeep Grand Cherokee SRT 6.4 V8 468HK 4WD|BORLA|Drag|Panorama
2014 | 19 250 mil | Vallentuna
2 dagar
299 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD Kamera MoK Drag S/V-hjul
2017 | 11 460 mil | Umeå
2 dagar
299 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 SUMMIT PANORAMA KAMERA LUFTFJÄDRIN
2014 | 22 856 mil | Bålsta
3 dagar
169 500 kr -
Jeep Compass 1.4 4WD Auto 170hk, GPS, Kamera, Panorama
2019 | 5 200 mil | Tranås
3 dagar
225 000 kr -
Jeep Grand Cherokee SRT 6.4 V8 468HK AWD MBRP Sportavgas
2013 | 16 088 mil | Uppsala
3 dagar
329 900 kr -
Jeep Grand Cherokee V6 4WD 250hk Summit Pano Luft H/K Drag
2015 | 16 914 mil | Skellefteå
4 dagar
229 800 kr -
Jeep Wagoneer Grand Wagoneer Restored
1991 | 16 630 mil | Uppsala
4 dagar
625 000 kr -
Jeep Renegade 4xe 1.3 AWD PHEV Kamera Keyless MOMS
2020 | 4 845 mil | Tumba
4 dagar
259 900 kr 207 920 kr exkl. moms -
Jeep Avenger Summit Electric 156hk BEV 400km 54kWh KAMPANJ
2023 | 50 mil | Landvetter
4 dagar
475 000 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD Pano Drag Navi Kamera SoV
2015 | 15 135 mil | Umeå
5 dagar
239 900 kr -
Jeep Renegade 2.0 4WD Limited NyKamrem V-däck 140hk Dragkrok
2015 | 9 658 mil | Sätra / Sthlm
5 dagar
149 900 kr -
Jeep Renegade 2.0 VVT 4WD TrailHawk | Lågmil | Nyser | 1 Ägare
2017 | 1 500 mil | Vaggeryd
6 dagar
249 700 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD Automatisk, 250hk Drag
2015 | 23 000 mil | Kungsbacka
6 dagar
173 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD Drag Kamera Panorama EU6
2016 | 16 747 mil | Hisings Backa
6 dagar
199 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 4X4/ LIMITED X! 1-ÄGARE/PANO/DRAG
2019 | 11 700 mil | Kungens Kurva
6 dagar
364 900 kr -
Jeep Wrangler Unlimited Sahara 3.8 V6 4WD 199hk JK® Sv-såld
2009 | 14 320 mil | Uppsala
2 veckor
249 500 kr -
Jeep Renegade 1.4 Limited / V-hjul / Nybesiktigad
2015 | 14 120 mil | Borås
2 veckor
119 900 kr -
Jeep Compass 4XE S PHEV 240hk Aut Drag Pano Nav Hifi
2020 | 5 750 mil | Kalmar
2 veckor
274 900 kr 219 920 kr exkl. moms -
Jeep Renegade 4xe Euro 6/HYBRID/BACKKAMERA/DRAG
2020 | 5 113 mil | Falun
2 veckor
269 900 kr
Jeep bilar
Vanligaste modellerna:- Jeep Grand Cherokee (154),
- Jeep Compass (98),
- Jeep Wrangler (84),
- Jeep Renegade (69),
- Jeep Cherokee (55),
- Jeep Avenger (52),
- Se övriga modeller
Jeep är ett bilmärke tillhörande Chrysler Corporation med fokus uteslutande på terrängbilar och SUV, Sport Utility Vehicle. Ordet jeep har blivit ett varumärkesord för en viss typ av terränggående bil – även om endast Jeep äger rättigheterna till namnet. Modeller såsom Land Rover och Chevrolet Blazer brukar kallas för jeepar. Jeeps klassiska fordon är roten till explosionen av SUV-modellerna under 80-talet. Några populära modeller är bland andra Jeep Wrangler och Jeep Cherokee. Wrangler är en ikon inom segmentet terrängbilar och har under 70 år uppdaterats med tekniska innovationer för att klara av både offroadkörning och stadskörning. Bilmodellen Grand Cherokee, skapad ur föregångaren Cherokee XJ är en SUV i mellanklass som tar sig an alla väglag och som gillar att bli utmanad.
Eugene the Jeep
Efter andra världskriget var tillverkaren Willys ensam om att producera jeepar, vilket gav företaget rättigheterna till namnet Jeep. 1941 producerades den första jeepen i konsumentupplaga och efter det har varumärket haft många ägare.
Att ordet ”jeep” kom till av ett misstag i artikuleringen är en av många berättelser om namnets födelse. Historien lyder att fordonen var signerade ”GP” för General Purpose” men att många i sitt uttal slarvade med betoningen vilket fick det att låta som Jeep. Då fordonet först var i militär ägo ansågs det högst osannolikt att bilarna skulle vara för allmän användning. Den mest troliga historien är att namnet kommer från en karaktär ur serien Karl-Alfred vid namn Eugene the Jeep. Eugene the Jeep var en karaktär som både kunde gå genom väggar och flyga. Då soldaterna var imponerade av militärens fordon och vad det kunde åstadkomma döpte de helt enkelt bilen till den fiktiva karaktären.
Jeep – ett känt varumärke
Ordet jeep är synonymt med en viss typ av fordon och har vuxit sig allt starkare med åren. Utöver Coca Cola är varumärket Jeep det mest kända över hela världen. Den klassiska fronten på en Jeep sägs även ligga på andra plats på igenkänningsfaktor, under Musse Pigg.
Modeller av Jeep (553)
-
Jeep Grand Cherokee (154)
-
Jeep Compass (98)
-
Jeep Wrangler (84)
-
Jeep Renegade (69)
-
Jeep Cherokee (55)
-
Jeep Avenger (52)
-
Jeep Wrangler Unlimited (22)
-
Jeep Patriot (9)
-
Jeep Gladiator (6)
-
Jeep Wagoneer (2)
-
Jeep Commander (1)
-
Jeep Liberty (1)
Hitta en Jeep till salu i din stad
-
Jeep i Kalmar
-
Jeep i Strängnäs
-
Jeep i Göteborg
-
Jeep i Arlandastad
-
Jeep i Stockholm
-
Jeep i Luleå
-
Jeep i Skövde
-
Jeep i Östersund
-
Jeep i Lund
-
Jeep i Uddevalla
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Kungsbacka
-
Jeep i Varberg
-
Jeep i Hisings Backa
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Linköping
-
Jeep i Umeå
-
Jeep i Örebro
-
Jeep i Karlskrona
-
Jeep i Gävle
-
Jeep i Helsingborg
-
Jeep i Eslöv
-
Jeep i Ängelholm
-
Jeep i Södertälje
-
Jeep i Borlänge
-
Jeep i Västra Frölunda
-
Jeep i Sollentuna
-
Jeep i Lidköping
-
Jeep i Nyköping
-
Jeep i Åkersberga
-
Jeep i Hisings Kärra
-
Jeep i Eskilstuna
-
Jeep i Kristianstad
-
Jeep i Värnamo
-
Jeep i Trollhättan
-
Jeep i Alingsås
-
Jeep i Kungsängen
-
Jeep i Falun
-
Jeep i Falkenberg
-
Jeep i Tingsryd
-
Jeep i Skellefteå
-
Jeep i Bromma
-
Jeep i Handen
-
Jeep i Danderyd
-
Jeep i Strängnäs
-
Jeep i Enköping
-
Jeep i Norrtälje
-
Jeep i Värmdö
-
Jeep i Solna
-
Jeep i Vimmerby
-
Jeep i Vallentuna
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Vänersborg
-
Jeep i Skärholmen
-
Jeep i Norsborg
-
Jeep i Spånga
-
Jeep i Tyresö
-
Jeep i Albyberg
-
Jeep i Knivsta
-
Jeep i Trelleborg
-
Jeep i Ystad
-
Jeep i Kista
-
Jeep i Hässleholm
-
Jeep i Saltsjö-Boo
-
Jeep i Nacka
-
Jeep i Järfälla
-
Jeep i Västerås
-
Jeep i Avesta
-
Jeep i Laholm
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Nybro
-
Jeep i Rosersberg
-
Jeep i Vetlanda
-
Jeep i Ljungby
-
Jeep i Askim