-
Jeep Grand Cherokee SRT 6.4 V8 4WD 468 hk
2014 | 6 425 mil | Kalmar
7 mars 2024
419 000 kr -
Jeep Cherokee 2.4 4WD Aut 9-växlad 186hk Latitude Drag BT
2014 | 16 098 mil | Örebro
3 veckor
144 900 kr -
Jeep Grand Cherokee AWD 250hk SUMMIT Pano B-Kamera Navi
2014 | 19 245 mil | Täby
4 dagar
198 900 kr -
Jeep Cherokee 3.2 V6 4x4 TRAILHAWK
2014 | 20 930 mil | Haninge
22 jan. 2024
139 900 kr -
Jeep Cherokee 4WD 170hk Business Sensorer Rattvärme Välserv
2014 | 14 749 mil | Kalmar
5 dagar
161 900 kr -
Jeep Grand Cherokee V6 4WD 250hk Summit Pano H/K Luft Drag
2014 | 20 017 mil | Strängnäs
15 mars 2024
197 800 kr -
Jeep Grand Cherokee SRT 6.4 V8 4WD 468hk Panorama Euro 6
2014 | 10 837 mil | Saltsjö-Boo
25 mars 2024
392 800 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 4WD Summit Pano Kamera Navi Drag
2014 | 17 031 mil | Kalmar
18 dec. 2023
211 900 kr -
Jeep Wrangler Unlimited Sahara 2.8 4WD
2013 | 12 700 mil | Gärsnäs
3 dagar
314 500 kr -
Jeep Wrangler Unlimited 4WD KAMPANJRÄNTA 6,99% Navi Drag 200hk
2013 | 17 600 mil | Västerås
21 nov. 2023
249 900 kr -
Jeep Wrangler Unlimited Sahara 2.8 4WD RÄNTA 6.99% Skinn Navi 200hk
2013 | 22 584 mil | Borlänge
12 feb. 2024
199 800 kr -
Jeep Wrangler Unlimited 4WD Sahara Vinsch Snorkel Solceller
2012 | 13 845 mil | Linköping
Igår
329 800 kr -
Jeep Grand Cherokee 3,0 CRD Diesel Automat
2012 | 16 452 mil | Örebro
22 apr. 2016
269 000 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 4WD Automat 241hk fullutrustad
2012 | 15 400 mil | Åmål
16 aug. 2022
199 900 kr -
Jeep Wrangler Unlimited Sahara Diesel 200hk 4WD / Hemleverans /
2012 | 3 995 mil | Vellinge
6 feb. 2024
389 900 kr -
Jeep Wrangler Sahara Unlimited 3.6 V6 4WD 284 hk
2012 | 13 650 mil | Vallentuna
1 mars 2024
349 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD Overland Summit (241HK)
2012 | 19 654 mil | Björklinge
3 veckor
139 900 kr -
Jeep Wrangler Unlimited Sahara 2.8 4WD Navi Skinn 200hk
2012 | 22 098 mil | Järfälla
26 jan. 2024
242 800 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD Euro 5
2011 | 14 316 mil | Borås
15 feb. 2024
169 900 kr -
Jeep Wrangler Unlimited 3.8 V6 4WD Sahara 200 HK Nav Drag
2011 | 10 597 mil | Borås
3 veckor
289 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.7 V6 4WD Nybes Nyservad B-Kamera 214hk
2010 | 17 600 mil | Eskilstuna
1 vecka
99 900 kr -
Jeep Wrangler V6 4WD 2-door sv-såld
2010 | 18 121 mil | Sundbyberg
29 dec. 2023
219 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 CRD 218hk Skinn Navi Svensksåld
2010 | 20 148 mil | Helsingborg
4 veckor
89 900 kr -
Jeep Patriot 2.4 4WD A-Traktor ** RESERVERAD **
2009 | 21 500 mil | Storå
13 mars 2024
50 000 kr
Jeep bilar
Vanligaste modellerna:- Jeep Grand Cherokee (157),
- Jeep Compass (87),
- Jeep Wrangler (81),
- Jeep Renegade (65),
- Jeep Cherokee (51),
- Jeep Avenger (48),
- Se övriga modeller
Jeep är ett bilmärke tillhörande Chrysler Corporation med fokus uteslutande på terrängbilar och SUV, Sport Utility Vehicle. Ordet jeep har blivit ett varumärkesord för en viss typ av terränggående bil – även om endast Jeep äger rättigheterna till namnet. Modeller såsom Land Rover och Chevrolet Blazer brukar kallas för jeepar. Jeeps klassiska fordon är roten till explosionen av SUV-modellerna under 80-talet. Några populära modeller är bland andra Jeep Wrangler och Jeep Cherokee. Wrangler är en ikon inom segmentet terrängbilar och har under 70 år uppdaterats med tekniska innovationer för att klara av både offroadkörning och stadskörning. Bilmodellen Grand Cherokee, skapad ur föregångaren Cherokee XJ är en SUV i mellanklass som tar sig an alla väglag och som gillar att bli utmanad.
Eugene the Jeep
Efter andra världskriget var tillverkaren Willys ensam om att producera jeepar, vilket gav företaget rättigheterna till namnet Jeep. 1941 producerades den första jeepen i konsumentupplaga och efter det har varumärket haft många ägare.
Att ordet ”jeep” kom till av ett misstag i artikuleringen är en av många berättelser om namnets födelse. Historien lyder att fordonen var signerade ”GP” för General Purpose” men att många i sitt uttal slarvade med betoningen vilket fick det att låta som Jeep. Då fordonet först var i militär ägo ansågs det högst osannolikt att bilarna skulle vara för allmän användning. Den mest troliga historien är att namnet kommer från en karaktär ur serien Karl-Alfred vid namn Eugene the Jeep. Eugene the Jeep var en karaktär som både kunde gå genom väggar och flyga. Då soldaterna var imponerade av militärens fordon och vad det kunde åstadkomma döpte de helt enkelt bilen till den fiktiva karaktären.
Jeep – ett känt varumärke
Ordet jeep är synonymt med en viss typ av fordon och har vuxit sig allt starkare med åren. Utöver Coca Cola är varumärket Jeep det mest kända över hela världen. Den klassiska fronten på en Jeep sägs även ligga på andra plats på igenkänningsfaktor, under Musse Pigg.
Modeller av Jeep (529)
-
Jeep Grand Cherokee (157)
-
Jeep Compass (87)
-
Jeep Wrangler (81)
-
Jeep Renegade (65)
-
Jeep Cherokee (51)
-
Jeep Avenger (48)
-
Jeep Wrangler Unlimited (23)
-
Jeep Patriot (8)
-
Jeep Gladiator (7)
-
Jeep Liberty (1)
-
Jeep Wagoneer (1)
Hitta en Jeep till salu i din stad
-
Jeep i Örebro
-
Jeep i Malmö
-
Jeep i Uppsala
-
Jeep i Västerås
-
Jeep i Halmstad
-
Jeep i Linköping
-
Jeep i Växjö
-
Jeep i Karlstad
-
Jeep i Eskilstuna
-
Jeep i Jönköping
-
Jeep i Strängnäs
-
Jeep i Borås
-
Jeep i Kalmar
-
Jeep i Göteborg
-
Jeep i Norrköping
-
Jeep i Haninge
-
Jeep i Täby
-
Jeep i Helsingborg
-
Jeep i Mölndal
-
Jeep i Järfälla
-
Jeep i Segeltorp
-
Jeep i Kristianstad
-
Jeep i Sundsvall
-
Jeep i Akalla
-
Jeep i Arlandastad
-
Jeep i Värnamo
-
Jeep i Sollentuna
-
Jeep i Eslöv
-
Jeep i Lidköping
-
Jeep i Malmö
-
Jeep i Eskilstuna
-
Jeep i Kungsängen
-
Jeep i Alingsås
-
Jeep i Trollhättan
-
Jeep i Tingsryd
-
Jeep i Kristianstad
-
Jeep i Skellefteå
-
Jeep i Åkersberga
-
Jeep i Falkenberg
-
Jeep i Bromma
-
Jeep i Falun
-
Jeep i Enköping
-
Jeep i Handen
-
Jeep i Skärholmen
-
Jeep i Vimmerby
-
Jeep i Saltsjö-Boo
-
Jeep i Danderyd
-
Jeep i Strängnäs
-
Jeep i Norrtälje
-
Jeep i Vallentuna
-
Jeep i Värmdö
-
Jeep i Spånga
-
Jeep i Vänersborg
-
Jeep i Göteborg
-
Jeep i Nacka
-
Jeep i Hässleholm
-
Jeep i Solna
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Trelleborg
-
Jeep i Tyresö
-
Jeep i Vetlanda
-
Jeep i Kista
-
Jeep i Albyberg
-
Jeep i Ystad
-
Jeep i Knivsta
-
Jeep i Skogås
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Vellinge
-
Jeep i Ljungby
-
Jeep i Järfälla
-
Jeep i Västerås
-
Jeep i Nässjö
-
Jeep i Avesta
-
Jeep i Nybro
-
Jeep i Katrineholm