-
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD Euro 5
2011 | 14 316 mil | Borås
15 feb. 2024
169 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0/ V6/ 250HK/ 4WD/ S+V-HJUL / NYSERVAD
2016 | 14 460 mil | Kungälv
14 mars 2024
239 900 kr -
Jeep Cherokee 4WD 170hk Business Sensorer Rattvärme Välserv
2014 | 14 749 mil | Kalmar
3 dagar
161 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD Drag Overland 250hk
2015 | 14 755 mil | Järfälla
27 mars 2024
249 900 kr -
Jeep Cherokee 2,0 CRD 4WD AUT 170hk
2015 | 15 000 mil | Nora
4 jan. 2024
169 000 kr -
Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 4X4/ OVERLAND OFFROAD/LÄDER/LUCKA
2003 | 15 000 mil | Kungens Kurva
4 dagar
189 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.6 V6 290hk 4WD Pano Kamera Navi
2018 | 15 048 mil | Sundsvall
3 dagar
352 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 4WD Automat 241hk fullutrustad
2012 | 15 400 mil | Åmål
16 aug. 2022
199 900 kr -
Jeep Wrangler Unlimited 2.8 4WD Euro 5
2015 | 15 617 mil | Borlänge
13 dec. 2023
279 900 kr -
Jeep Compass 2.4 Nybes.UA 4WD 16000 Mil Superfin
2009 | 15 999 mil | Umeå
2 dagar
59 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 5.7 V8 4WD 480hk Panorama Läder
2012 | 16 000 mil | Huddinge
11 okt. 2023
229 900 kr -
Jeep Cherokee 2.4 4WD Aut 9-växlad 186hk Latitude Drag BT
2014 | 16 098 mil | Örebro
2 veckor
144 900 kr -
Jeep Cherokee 2.0 CRD 170hk 4WD M-Värmare Drag 0,58l/mil
2015 | 16 288 mil | Sundsvall
6 dagar
151 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3,0 CRD Diesel Automat
2012 | 16 452 mil | Örebro
22 apr. 2016
269 000 kr -
Jeep Renegade 1.4 Longitude Euro 6
2015 | 16 487 mil | Upplands Väsby
10 timmar
115 990 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD Drag Kamera Panorama EU6
2016 | 16 747 mil | Hisings Backa
3 dagar
229 900 kr -
Jeep Grand Cherokee V6 4WD Summit Pano Kamera Skinn Drag
2014 | 17 031 mil | Kalmar
18 dec. 2023
211 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 5.2 V8 4WD Automatisk, 215hk
1994 | 17 064 mil | Göteborg
3 dagar
30 000 kr 24 000 kr exkl. moms -
Jeep Wrangler Unlimited 2.8 CRD 177HK Sahara AWD Aut Drag
2007 | 17 100 mil | Uppsala
4 apr. 2023
189 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD FULLUTRUSTAD/1ÅRSGARANTI
2014 | 17 266 mil | Karlstad
7 nov. 2023
209 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD Automat 250hk
2015 | 17 400 mil | Nora
15 sep. 2023
228 000 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.7 V6 4WD Nybes Nyservad B-Kamera 214hk
2010 | 17 600 mil | Eskilstuna
5 dagar
99 900 kr -
Jeep Wrangler Unlimited 4WD KAMPANJRÄNTA 6,99% Navi Drag 200hk
2013 | 17 600 mil | Upplands Väsby
21 nov. 2023
249 900 kr -
Jeep Wrangler V6 4WD 2-door sv-såld
2010 | 18 121 mil | Sundbyberg
29 dec. 2023
219 900 kr
Jeep bilar
Vanligaste modellerna:- Jeep Grand Cherokee (158),
- Jeep Compass (87),
- Jeep Wrangler (82),
- Jeep Renegade (67),
- Jeep Cherokee (52),
- Jeep Avenger (48),
- Se övriga modeller
Jeep är ett bilmärke tillhörande Chrysler Corporation med fokus uteslutande på terrängbilar och SUV, Sport Utility Vehicle. Ordet jeep har blivit ett varumärkesord för en viss typ av terränggående bil – även om endast Jeep äger rättigheterna till namnet. Modeller såsom Land Rover och Chevrolet Blazer brukar kallas för jeepar. Jeeps klassiska fordon är roten till explosionen av SUV-modellerna under 80-talet. Några populära modeller är bland andra Jeep Wrangler och Jeep Cherokee. Wrangler är en ikon inom segmentet terrängbilar och har under 70 år uppdaterats med tekniska innovationer för att klara av både offroadkörning och stadskörning. Bilmodellen Grand Cherokee, skapad ur föregångaren Cherokee XJ är en SUV i mellanklass som tar sig an alla väglag och som gillar att bli utmanad.
Eugene the Jeep
Efter andra världskriget var tillverkaren Willys ensam om att producera jeepar, vilket gav företaget rättigheterna till namnet Jeep. 1941 producerades den första jeepen i konsumentupplaga och efter det har varumärket haft många ägare.
Att ordet ”jeep” kom till av ett misstag i artikuleringen är en av många berättelser om namnets födelse. Historien lyder att fordonen var signerade ”GP” för General Purpose” men att många i sitt uttal slarvade med betoningen vilket fick det att låta som Jeep. Då fordonet först var i militär ägo ansågs det högst osannolikt att bilarna skulle vara för allmän användning. Den mest troliga historien är att namnet kommer från en karaktär ur serien Karl-Alfred vid namn Eugene the Jeep. Eugene the Jeep var en karaktär som både kunde gå genom väggar och flyga. Då soldaterna var imponerade av militärens fordon och vad det kunde åstadkomma döpte de helt enkelt bilen till den fiktiva karaktären.
Jeep – ett känt varumärke
Ordet jeep är synonymt med en viss typ av fordon och har vuxit sig allt starkare med åren. Utöver Coca Cola är varumärket Jeep det mest kända över hela världen. Den klassiska fronten på en Jeep sägs även ligga på andra plats på igenkänningsfaktor, under Musse Pigg.
Modeller av Jeep (534)
-
Jeep Grand Cherokee (158)
-
Jeep Compass (87)
-
Jeep Wrangler (82)
-
Jeep Renegade (67)
-
Jeep Cherokee (52)
-
Jeep Avenger (48)
-
Jeep Wrangler Unlimited (23)
-
Jeep Patriot (8)
-
Jeep Gladiator (7)
-
Jeep Liberty (1)
-
Jeep Wagoneer (1)
Hitta en Jeep till salu i din stad
-
Jeep i Örebro
-
Jeep i Malmö
-
Jeep i Uppsala
-
Jeep i Västerås
-
Jeep i Halmstad
-
Jeep i Linköping
-
Jeep i Växjö
-
Jeep i Eskilstuna
-
Jeep i Karlstad
-
Jeep i Jönköping
-
Jeep i Strängnäs
-
Jeep i Borås
-
Jeep i Kalmar
-
Jeep i Göteborg
-
Jeep i Norrköping
-
Jeep i Haninge
-
Jeep i Täby
-
Jeep i Helsingborg
-
Jeep i Mölndal
-
Jeep i Segeltorp
-
Jeep i Järfälla
-
Jeep i Kristianstad
-
Jeep i Sundsvall
-
Jeep i Akalla
-
Jeep i Östersund
-
Jeep i Värnamo
-
Jeep i Eslöv
-
Jeep i Lidköping
-
Jeep i Sollentuna
-
Jeep i Malmö
-
Jeep i Eskilstuna
-
Jeep i Kungsängen
-
Jeep i Trollhättan
-
Jeep i Alingsås
-
Jeep i Kristianstad
-
Jeep i Tingsryd
-
Jeep i Skellefteå
-
Jeep i Falkenberg
-
Jeep i Åkersberga
-
Jeep i Bromma
-
Jeep i Falun
-
Jeep i Enköping
-
Jeep i Handen
-
Jeep i Skärholmen
-
Jeep i Danderyd
-
Jeep i Vimmerby
-
Jeep i Saltsjö-Boo
-
Jeep i Norrtälje
-
Jeep i Strängnäs
-
Jeep i Värmdö
-
Jeep i Vallentuna
-
Jeep i Kista
-
Jeep i Göteborg
-
Jeep i Spånga
-
Jeep i Nacka
-
Jeep i Vänersborg
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Hässleholm
-
Jeep i Trelleborg
-
Jeep i Vetlanda
-
Jeep i Solna
-
Jeep i Tyresö
-
Jeep i Albyberg
-
Jeep i Ystad
-
Jeep i Vellinge
-
Jeep i Knivsta
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Nässjö
-
Jeep i Skogås
-
Jeep i Avesta
-
Jeep i Järfälla
-
Jeep i Ljungby
-
Jeep i Västerås
-
Jeep i Motala
-
Jeep i Nybro