Jeep Compass 4xe S PHEV 1.3 AT 240 HK
2022 | 0 mil | Helsingborg
13 okt. 2023
459 900 kr 367 920 kr exkl. moms -
2022 | 0 mil | Helsingborg
13 okt. 2023
Jeep Wrangler 4xe Sahara PHEV ATX 380 HK
2022 | 200 mil | Helsingborg
12 juli 2023
749 900 kr 599 920 kr exkl. moms -
Jeep Compass 4xe Plug in Hybrid Skinn, Kamera, Navi, Cockpit
2022 | 4 131 mil | Västervik
322 500 kr 258 000 kr exkl. moms -
Jeep Compass 4XE PHEV AWD 190 hk Limited 80th Anniversary
2021 | 1 894 mil | Umeå
8 mars 2024
399 000 kr 319 200 kr exkl. moms -
Jeep Grand Cherokee L 3.6 V6 4WD SUMMIT NAV PANORAMA MOMS
2021 | 1 449 mil | Stockholm
789 900 kr 631 920 kr exkl. moms -
Jeep Wrangler Unlimited 4XE I El/Bensin I Moms
2021 | 6 880 mil | Helsingborg
649 000 kr 519 200 kr exkl. moms -
Jeep Grand Cherokee L 4WD Summit 6-Sits Massage Moms 294hk
2021 | 2 000 mil | Vendelsö
20 dec. 2023
799 000 kr 639 200 kr exkl. moms -
Jeep Wrangler Unlimited 4xe 380hk Sahara Alpine Drag MOMS
2021 | 1 059 mil | Örebro
754 800 kr 603 840 kr exkl. moms -
Jeep Wrangler Unlimited PHEV Rubicon JL 380hk Aut 4xe MY21 - EXTRAUTRUSTAD
2021 | 1 916 mil | Upplands Väsby
849 900 kr -
Jeep Gladiator 3.6 V6 4WD Automat 290hk
2021 | 500 mil | Lidköping
679 900 kr -
Jeep Compass Jeep Compass 4xe Automatic, 190hp, 2021
2021 | 2 600 mil | Linköping
317 800 kr -
Jeep Renegade Trailhawk PHEV 240 hk AWD
2020 | 3 700 mil | Umeå
6 feb. 2024
359 000 kr 287 200 kr exkl. moms -
Jeep Compass 4XE Plug-In AWD 190 hk Limited *Dragkrok*
2020 | 2 836 mil | Umeå
319 000 kr -
Jeep Wrangler Unlimited Overland 2.0 eTorque 4WD / SE SPEC
2020 | 2 300 mil | Helsingborg
629 000 kr -
Jeep Renegade 4xe Euro 6/HYBRID/BACKKAMERA/DRAG
2020 | 5 113 mil | Falun
279 900 kr -
Jeep Compass 4xe / Rattvärme, Backkamera, GPS, PDC
2020 | 2 810 mil | Arlandastad
293 000 kr -
Jeep Compass 4xe 240hk Aut Trailhawk Dragkrok Kamera Navi BT
2020 | 7 794 mil | Kalmar
20 mars 2024
278 900 kr 223 120 kr exkl. moms -
Jeep Compass PHEV 1.3 T4 240hk AWD Aut - AVTAGBAR DRAGKROK
2020 | 3 895 mil | Upplands Väsby
299 900 kr 239 920 kr exkl. moms -
Jeep Renegade 4xe 240HK TRAILHAWK PHEV 1ÄGARE MOMSBIL (HM)
2020 | 7 400 mil | Haninge
279 900 kr 223 920 kr exkl. moms -
Jeep Compass 4xe 240hk Backkamera Rattvärme Skinn Navi MOMS
2020 | 5 296 mil | Skogås
314 800 kr 251 840 kr exkl. moms -
Jeep Gladiator Rubicon 3.6 V6 4x4 290HK Fullutr 35" Diffspärr
2020 | 3 344 mil | Norrtälje
729 900 kr -
Jeep Renegade Limited 1.3 PHEV 190hk AWD Aut - Carplay, En ägare
2020 | 2 335 mil | Täby
Jeep Wrangler Unlimited Rubicon AUT (272hk)
2020 | 7 550 mil | Götene
499 000 kr
Vanligaste modellerna:- Jeep Grand Cherokee (155),
- Jeep Compass (91),
- Jeep Wrangler (87),
- Jeep Renegade (67),
- Jeep Cherokee (57),
- Jeep Avenger (45),
Jeep är ett bilmärke tillhörande Chrysler Corporation med fokus uteslutande på terrängbilar och SUV, Sport Utility Vehicle. Ordet jeep har blivit ett varumärkesord för en viss typ av terränggående bil – även om endast Jeep äger rättigheterna till namnet. Modeller såsom Land Rover och Chevrolet Blazer brukar kallas för jeepar. Jeeps klassiska fordon är roten till explosionen av SUV-modellerna under 80-talet. Några populära modeller är bland andra Jeep Wrangler och Jeep Cherokee. Wrangler är en ikon inom segmentet terrängbilar och har under 70 år uppdaterats med tekniska innovationer för att klara av både offroadkörning och stadskörning. Bilmodellen Grand Cherokee, skapad ur föregångaren Cherokee XJ är en SUV i mellanklass som tar sig an alla väglag och som gillar att bli utmanad.
Att ordet ”jeep” kom till av ett misstag i artikuleringen är en av många berättelser om namnets födelse. Historien lyder att fordonen var signerade ”GP” för General Purpose” men att många i sitt uttal slarvade med betoningen vilket fick det att låta som Jeep. Då fordonet först var i militär ägo ansågs det högst osannolikt att bilarna skulle vara för allmän användning. Den mest troliga historien är att namnet kommer från en karaktär ur serien Karl-Alfred vid namn Eugene the Jeep. Eugene the Jeep var en karaktär som både kunde gå genom väggar och flyga. Då soldaterna var imponerade av militärens fordon och vad det kunde åstadkomma döpte de helt enkelt bilen till den fiktiva karaktären.
Modeller av Jeep (540)
Jeep Grand Cherokee (155)
Jeep Compass (91)
Jeep Wrangler (87)
Jeep Renegade (67)
Jeep Cherokee (57)
Jeep Avenger (45)
Jeep Patriot (8)
Jeep Wagoneer (1)
Jeep i Skogås
Jeep i Vällingby