-
Jeep Renegade 1.0 T3 120hk Limited M&K Värmare B-Kamera
2019 | 3 057 mil | Kalmar
3 veckor
182 900 kr -
Jeep Compass S 4XE PHEV AWD 240 hk
2022 | 1 600 mil | Umeå
3 veckor
399 000 kr 319 200 kr exkl. moms -
Jeep Wrangler RUBICON PLUS PHEV 2.0 380 HK AT8 4x4
2023 | 0 mil | Umeå
3 veckor
898 800 kr -
Jeep Avenger Summit BEV 54 kWh 156 hk
2023 | 344 mil | Umeå
3 veckor
439 000 kr 351 200 kr exkl. moms -
Jeep Compass 1.4 MultiAir 4WD *V-Hjul/Pano/Carplay*
2019 | 7 459 mil | Värnamo
3 veckor
224 800 kr -
Jeep Renegade 1.4 Longitude Euro 6 140hk,4100 MIL
2015 | 4 100 mil | Huddinge
3 veckor
164 500 kr -
Jeep Cherokee 2.4 4WD Aut 9-växlad 186hk Latitude Drag BT
2014 | 16 098 mil | Örebro
3 veckor
144 900 kr -
Jeep Wrangler Unlimited 3.8 V6 4WD Sahara 200 HK Nav Drag
2011 | 10 597 mil | Borås
3 veckor
289 900 kr -
Jeep Compass GSE 1.3 T-GDi 150hk Aut - Bluetooth
2020 | 2 541 mil | Täby
3 veckor
259 900 kr 207 920 kr exkl. moms -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD Overland Summit (241HK)
2012 | 19 654 mil | Björklinge
4 veckor
139 900 kr -
Jeep Gladiator Rubicon 3.6 V6 4x4 290HK Fullutr 35" Diffspärr
2020 | 3 344 mil | Norrtälje
4 veckor
729 900 kr -
Jeep Grand Cherokee V6 4WD 250hk Summit Värm Pano H/K Luft
2015 | 13 477 mil | Linköping
4 veckor
271 900 kr -
Jeep Renegade Night Eagle I GPS I Keyless I Sensorer
2017 | 6 675 mil | Helsingborg
4 veckor
159 900 kr -
Jeep Compass Jeep Compass 4xe Automatic, 190hp, 2021
2021 | 2 600 mil | Linköping
4 veckor
349 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.6 V6 295hk
2019 | 6 200 mil | Jönköping
4 veckor
349 900 kr -
Jeep Wrangler Unlimited 3.6 284Hk 4WD Pentastar M/K-Värmare
2017 | 21 000 mil | Jönköping
4 veckor
279 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 Overland AWD Kamera Pano Luftfjädring
2016 | 20 300 mil | Örnsköldsvik
5 veckor
189 900 kr -
Jeep Renegade LIMITED 120hk PRIVATLEASING 2999 kr
2019 | 5 440 mil | Varberg
5 veckor
Privatleasing 2 999 kr/mån -
Jeep Grand Cherokee 3.0 CRD 218hk Skinn Navi Svensksåld
2010 | 20 148 mil | Helsingborg
5 veckor
84 900 kr -
Jeep Patriot 2.4 4WD/Nybesiktad
2008 | 20 500 mil | Karlskoga
2 apr. 2024
55 000 kr -
Jeep Cherokee 3.7 V6 4WD,Automat-Drag,Sommardäck+Vinterdäck
2005 | 13 801 mil | Huddinge
28 mars 2024
69 700 kr -
Jeep Renegade 4xe Plug-in 240hk High Altitude Kamera Drag
2020 | 7 234 mil | Strängnäs
28 mars 2024
272 800 kr -
Jeep Wrangler Unlimited 4WD 272hk Rubicon Vinsch Drag Höjd*
2019 | 2 471 mil | Strängnäs
28 mars 2024
521 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD Euro 5
2014 | 20 500 mil | Ljusdal
27 mars 2024
199 000 kr
Jeep bilar
Vanligaste modellerna:- Jeep Grand Cherokee (158),
- Jeep Compass (90),
- Jeep Wrangler (82),
- Jeep Renegade (67),
- Jeep Cherokee (54),
- Jeep Avenger (48),
- Se övriga modeller
Jeep är ett bilmärke tillhörande Chrysler Corporation med fokus uteslutande på terrängbilar och SUV, Sport Utility Vehicle. Ordet jeep har blivit ett varumärkesord för en viss typ av terränggående bil – även om endast Jeep äger rättigheterna till namnet. Modeller såsom Land Rover och Chevrolet Blazer brukar kallas för jeepar. Jeeps klassiska fordon är roten till explosionen av SUV-modellerna under 80-talet. Några populära modeller är bland andra Jeep Wrangler och Jeep Cherokee. Wrangler är en ikon inom segmentet terrängbilar och har under 70 år uppdaterats med tekniska innovationer för att klara av både offroadkörning och stadskörning. Bilmodellen Grand Cherokee, skapad ur föregångaren Cherokee XJ är en SUV i mellanklass som tar sig an alla väglag och som gillar att bli utmanad.
Eugene the Jeep
Efter andra världskriget var tillverkaren Willys ensam om att producera jeepar, vilket gav företaget rättigheterna till namnet Jeep. 1941 producerades den första jeepen i konsumentupplaga och efter det har varumärket haft många ägare.
Att ordet ”jeep” kom till av ett misstag i artikuleringen är en av många berättelser om namnets födelse. Historien lyder att fordonen var signerade ”GP” för General Purpose” men att många i sitt uttal slarvade med betoningen vilket fick det att låta som Jeep. Då fordonet först var i militär ägo ansågs det högst osannolikt att bilarna skulle vara för allmän användning. Den mest troliga historien är att namnet kommer från en karaktär ur serien Karl-Alfred vid namn Eugene the Jeep. Eugene the Jeep var en karaktär som både kunde gå genom väggar och flyga. Då soldaterna var imponerade av militärens fordon och vad det kunde åstadkomma döpte de helt enkelt bilen till den fiktiva karaktären.
Jeep – ett känt varumärke
Ordet jeep är synonymt med en viss typ av fordon och har vuxit sig allt starkare med åren. Utöver Coca Cola är varumärket Jeep det mest kända över hela världen. Den klassiska fronten på en Jeep sägs även ligga på andra plats på igenkänningsfaktor, under Musse Pigg.
Modeller av Jeep (538)
-
Jeep Grand Cherokee (158)
-
Jeep Compass (90)
-
Jeep Wrangler (82)
-
Jeep Renegade (67)
-
Jeep Cherokee (54)
-
Jeep Avenger (48)
-
Jeep Wrangler Unlimited (23)
-
Jeep Patriot (8)
-
Jeep Gladiator (6)
-
Jeep Liberty (1)
-
Jeep Wagoneer (1)
Hitta en Jeep till salu i din stad
-
Jeep i Örebro
-
Jeep i Malmö
-
Jeep i Uppsala
-
Jeep i Västerås
-
Jeep i Halmstad
-
Jeep i Linköping
-
Jeep i Växjö
-
Jeep i Eskilstuna
-
Jeep i Jönköping
-
Jeep i Karlstad
-
Jeep i Strängnäs
-
Jeep i Borås
-
Jeep i Haninge
-
Jeep i Kalmar
-
Jeep i Göteborg
-
Jeep i Helsingborg
-
Jeep i Norrköping
-
Jeep i Täby
-
Jeep i Mölndal
-
Jeep i Järfälla
-
Jeep i Segeltorp
-
Jeep i Kristianstad
-
Jeep i Sundsvall
-
Jeep i Akalla
-
Jeep i Arlandastad
-
Jeep i Sollentuna
-
Jeep i Värnamo
-
Jeep i Eslöv
-
Jeep i Lidköping
-
Jeep i Malmö
-
Jeep i Eskilstuna
-
Jeep i Alingsås
-
Jeep i Kungsängen
-
Jeep i Trollhättan
-
Jeep i Kristianstad
-
Jeep i Åkersberga
-
Jeep i Bromma
-
Jeep i Skellefteå
-
Jeep i Tingsryd
-
Jeep i Falkenberg
-
Jeep i Enköping
-
Jeep i Falun
-
Jeep i Handen
-
Jeep i Danderyd
-
Jeep i Skärholmen
-
Jeep i Saltsjö-Boo
-
Jeep i Nacka
-
Jeep i Vimmerby
-
Jeep i Strängnäs
-
Jeep i Vallentuna