-
Renault trafic Handikappanpassad Rullstolsbil Ny
2023 | 0 mil | Limhamn / Malmö
21 apr. 2024
669 000 kr 535 200 kr exkl. moms -
Renault Captur 0.9 TCe Dynamique 90hk Navi PDC Citypkt
2014 | 12 523 mil | Malmö
Igår
94 900 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 * 13.700 Mil
2008 | 13 700 mil | Malmö
Igår
29 900 kr -
Renault Zoe 41 kWh R90 92hk B-Kam Navi SoV
2018 | 12 912 mil | Malmö
Igår
89 900 kr -
Renault Mégane E-TECH Plug-in Sport Tourer PhII 160 Zen ST
2021 | 5 412 mil | Malmö
2 dagar
204 500 kr 163 600 kr exkl. moms -
Renault Kadjar 1.2 TCe ESK EDC 130hk Navi Drag Carplay PDC
2017 | 12 160 mil | Malmö
2 dagar
139 900 kr -
Renault Mégane 1.6 E85 Euro 4 6-växl Nyskick
2011 | 4 500 mil | Malmö
18 mars 2024
79 900 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 Expression
2002 | 6 000 mil | Malmö
13 dec. 2023
43 000 kr -
Renault Zoe R210 22 kWh
2015 | 6 000 mil | Malmö
24 apr. 2024
99 500 kr -
Renault Clio 5-dörrars * 3.000 Mil - Automat - Ny kamrem *
2004 | 3 000 mil | Malmö
29 feb. 2024
49 900 kr -
Renault Clio 0.9 TCe Dynamique 90hk Navigation Drag PDC
2014 | 10 100 mil | Malmö
1 vecka
89 900 kr -
Renault Mégane Coupé-Cabriolet 2.0 Turbo Euro 4
2005 | 16 000 mil | Malmö
6 dagar
39 500 kr -
Renault Grand Espace 2.2 dCi Auotmatic dragkrok 7-sits
2006 | 20 552 mil | Malmö
5 veckor
49 900 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.5 dCi / Nybes / Automat
2012 | 15 700 mil | Malmö
5 apr. 2024
69 900 kr -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Intens A / Backkamera /
2021 | 2 611 mil | Malmö
29 apr. 2024
234 500 kr 187 600 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 140 Zen EDC
2021 | 5 369 mil | Malmö
10 apr. 2024
179 500 kr 143 600 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Plug-in PhII 160 Zen 5-d
2021 | 4 134 mil | Malmö
30 apr. 2024
199 500 kr 159 600 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Plug-in PhII 160 Zen 5-d
2021 | 4 306 mil | Malmö
3 veckor
199 500 kr 159 600 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 90 Zen X-Tronic 5-d II / Parkeringssensor bak /
2021 | 3 423 mil | Malmö
2 veckor
169 500 kr 135 600 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Plug-in PhII 160 Zen 5-d / Stylepaket /
2021 | 3 347 mil | Malmö
24 apr. 2024
199 500 kr 159 600 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Plug-in PhII 160 Zen 5-d | Parkeringssensor fram/bak |
2021 | 3 360 mil | Malmö
3 veckor
199 500 kr 159 600 kr exkl. moms -
Renault Mégane ST 1.5 dCi LIMITED 110hk
2016 | 12 511 mil | Malmö
5 veckor
94 900 kr -
Renault Clio TCe 90 Intens 5-d II
2021 | 3 987 mil | Malmö
3 veckor
149 500 kr 119 600 kr exkl. moms -
Renault Modus 1.6 Manuell, 112hk, 2005
2005 | 26 000 mil | Malmö
15 okt. 2023
19 900 kr
Renault bilar i Malmö
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1517),
- Renault Mégane (1034),
- Renault Captur (730),
- Renault Zoe (377),
- Renault Scénic (246),
- Renault Austral (238),
- Se övriga modeller
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5148)
-
Renault Clio (1517)
-
Renault Mégane (1034)
-
Renault Captur (730)
-
Renault Zoe (377)
-
Renault Scénic (246)
-
Renault Austral (238)
-
Renault Kadjar (154)
-
Renault Arkana (122)
-
Renault Grand Scénic (122)
-
Renault Kangoo (117)
-
Renault Espace (112)
-
Renault trafic (76)
-
Renault Talisman (75)
-
Renault Trafic (55)
-
Renault Laguna (49)
-
Renault Koleos (27)
-
Renault Master (26)
-
Renault Grand Espace (21)
-
Renault Modus (17)
-
Renault Twingo (12)
-
Renault Twizy (5)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Kalmar
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Arlandastad
-
Renault i Stockholm
-
Renault i Luleå
-
Renault i Östersund
-
Renault i Skövde
-
Renault i Lund
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Uddevalla
-
Renault i Kungsbacka
-
Renault i Varberg
-
Renault i Hisings Backa
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Umeå
-
Renault i Linköping
-
Renault i Karlskrona
-
Renault i Örebro
-
Renault i Gävle
-
Renault i Helsingborg
-
Renault i Eslöv
-
Renault i Ängelholm
-
Renault i Göteborg
-
Renault i Västra Frölunda
-
Renault i Södertälje
-
Renault i Borlänge
-
Renault i Hisings Kärra
-
Renault i Sollentuna
-
Renault i Nyköping
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Åkersberga
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Falun
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Bromma
-
Renault i Handen
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Enköping
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Solna
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Norsborg
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Spånga
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Kista
-
Renault i Ystad
-
Renault i Nacka
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Saltsjö-Boo
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Avesta
-
Renault i Västerås
-
Renault i Laholm
-
Renault i Nybro
-
Renault i Rosersberg
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Ljungby
-
Renault i Staffanstorp