-
Renault Grand Espace 2.2 dCi Auotmatic dragkrok 7-sits
2006 | 20 552 mil | Malmö
5 veckor
49 900 kr -
Renault Mégane ST 1.5 dCi LIMITED 110hk
2016 | 12 511 mil | Malmö
14 maj 2024
94 900 kr -
Renault Kadjar dCi 4WD 130hk Zen Värmare Sensorer Välservad
2016 | 10 515 mil | Malmö
14 maj 2024
154 800 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.6 Authentique Euro 4
2003 | 22 331 mil | Malmö
14 maj 2024
18 800 kr -
Renault Mégane 5-dörrar 1.6 Euro 4
2004 | 16 600 mil | Malmö
13 maj 2024
23 800 kr -
Renault Clio TCe 90hk Intens Style BASS Navi Halvskinn
2018 | 6 590 mil | Malmö
13 maj 2024
119 700 kr -
Renault Clio TCe 90hk Intens BASS Navi Sensorer Halvskinn
2017 | 8 348 mil | Malmö
11 maj 2024
114 800 kr -
Renault Captur 1.3 TCe 150hk Energy Kamera Navi Farthållare
2019 | 12 079 mil | Malmö
10 maj 2024
144 800 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.2 115hk Sport Sensorer Välservad
2015 | 7 644 mil | Malmö
7 maj 2024
124 800 kr -
Renault Clio 1.5 dCi 88hk Två-brukare Låg Skatt 0,4l/mil
2012 | 3 724 mil | Malmö
7 maj 2024
84 800 kr -
Renault Kadjar 1.3 TCe 140hk Zen Kamera Farthållare Välserv
2020 | 6 006 mil | Malmö
6 maj 2024
199 800 kr -
Renault Talisman Grandtour 160hk Intens Värmare Kamera Skinn
2017 | 10 502 mil | Malmö
6 maj 2024
184 800 kr -
Renault Kadjar TCe 130hk Intens Navi Sensorer Drag Välservad
2016 | 11 304 mil | Malmö
6 maj 2024
128 800 kr -
Renault Mégane E-TECH Plug-in PhII 160 Zen 5-d
2021 | 4 134 mil | Malmö
30 apr. 2024
199 500 kr 159 600 kr exkl. moms -
Renault Mégane Sport Tourer TCe 132hk BOSE Edt Pano HUD Drag
2018 | 9 382 mil | Malmö
29 apr. 2024
169 800 kr -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Intens A / Backkamera /
2021 | 2 611 mil | Malmö
29 apr. 2024
234 500 kr 187 600 kr exkl. moms -
Renault Mégane 1.3 TCe EDC Zen UTG Citypaket 140hk
2019 | 4 800 mil | Malmö
25 apr. 2024
164 900 kr -
Renault Clio TCe 118hk GT-Line Navi BOSE Sensorer Välservad
2017 | 8 077 mil | Malmö
25 apr. 2024
121 900 kr -
Renault Mégane E-TECH Plug-in PhII 160 Zen 5-d / Stylepaket /
2021 | 3 347 mil | Malmö
24 apr. 2024
199 500 kr 159 600 kr exkl. moms -
Renault Zoe R210 22 kWh
2015 | 6 000 mil | Malmö
24 apr. 2024
99 500 kr -
Renault trafic Handikappanpassad Rullstolsbil Ny
2023 | 0 mil | Limhamn / Malmö
21 apr. 2024
669 000 kr 535 200 kr exkl. moms -
Renault Kadjar dCi 110hk BOSE Edt Värmare Kamera Navi Skinn
2018 | 9 251 mil | Malmö
21 apr. 2024
170 900 kr -
Renault Captur TCe 118hk Dynamique Navi Värmare Välservad
2016 | 10 736 mil | Malmö
16 apr. 2024
129 700 kr -
Renault Captur TCe 140 Zen EDC
2021 | 5 369 mil | Malmö
10 apr. 2024
179 500 kr 143 600 kr exkl. moms
Renault bilar i Malmö
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1520),
- Renault Mégane (1035),
- Renault Captur (730),
- Renault Zoe (379),
- Renault Scénic (245),
- Renault Austral (236),
- Se övriga modeller
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5153)
-
Renault Clio (1520)
-
Renault Mégane (1035)
-
Renault Captur (730)
-
Renault Zoe (379)
-
Renault Scénic (245)
-
Renault Austral (236)
-
Renault Kadjar (154)
-
Renault Arkana (123)
-
Renault Grand Scénic (121)
-
Renault Kangoo (117)
-
Renault Espace (112)
-
Renault trafic (76)
-
Renault Talisman (75)
-
Renault Trafic (55)
-
Renault Laguna (49)
-
Renault Koleos (27)
-
Renault Master (26)
-
Renault Grand Espace (22)
-
Renault Modus (17)
-
Renault Twingo (12)
-
Renault Twizy (5)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Caravelle (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Kalmar
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Arlandastad
-
Renault i Stockholm
-
Renault i Luleå
-
Renault i Skövde
-
Renault i Östersund
-
Renault i Lund
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Uddevalla
-
Renault i Varberg
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Kungsbacka
-
Renault i Hisings Backa
-
Renault i Umeå
-
Renault i Linköping
-
Renault i Örebro
-
Renault i Göteborg
-
Renault i Karlskrona
-
Renault i Gävle
-
Renault i Helsingborg
-
Renault i Eslöv
-
Renault i Ängelholm
-
Renault i Västra Frölunda
-
Renault i Södertälje
-
Renault i Borlänge
-
Renault i Nyköping
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Sollentuna
-
Renault i Åkersberga
-
Renault i Hisings Kärra
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Falun
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Bromma
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Handen
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Enköping
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Solna
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Norsborg
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Spånga
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Ystad
-
Renault i Kista
-
Renault i Nacka
-
Renault i Saltsjö-Boo
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Västerås
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Avesta
-
Renault i Laholm
-
Renault i Nybro
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Rosersberg
-
Renault i Ljungby
-
Renault i Askim