-
Renault Kadjar 1,2 TCe 130hk BOSE EDC 4x2
2018 | 9 441 mil | Fagersta
2 veckor
169 000 kr -
Renault Kadjar 1,2 TCe 130hk Limited 4x2
2018 | 8 938 mil | Visby
3 veckor
149 000 kr 119 200 kr exkl. moms -
Renault Kadjar 1,6 Dci 130 Hk Manuell 4x4
2018 | 8 325 mil | Falun
5 juni 2024
179 900 kr -
Renault Kadjar 1,6 dCi 130hk BOSE Edt 4x2
2017 | 14 574 mil | Älmhult
3 veckor
135 000 kr -
Renault Kadjar 1.2 TCe 130 HK ZEN NAV PDC XENON 690KR/ÅR 17"
2018 | 10 498 mil | Arlandastad
10 juli 2024
129 900 kr -
Renault Kadjar 1.2 TCe 130HK Zen 4X2 DRAG P-SENS KEYLESS
2015 | 7 200 mil | Kungälv
2 dagar
119 900 kr -
ANNONS
-
Renault Kadjar 1.2 TCe 130Hk Årsskatt 690:- Drag M-värmare
2018 | 7 890 mil | Köping
2 dagar
139 500 kr -
Renault Kadjar 1.2 TCe 130hk 2-Zons Dragkrok
2016 | 8 879 mil | Strängnäs
3 veckor
129 800 kr -
Renault Kadjar 1.2 TCe 130hk FWD Cockpit Keyless Lane assist
2017 | 13 385 mil | Uppsala
6 jan. 2024
124 900 kr -
Renault Kadjar 1.2 TCe 130hk Intens Sensorer Navi Drag
2016 | 13 720 mil | Strängnäs
5 timmar
109 800 kr -
Renault Kadjar 1.2 TCe 130hk Limited Kamera Navi Halvskinn
2018 | 6 707 mil | Halmstad
2 veckor
189 800 kr -
Renault Kadjar 1.2 TCe 130hk Vinterhjul Euro 6
2016 | 11 915 mil | Uppsala
8 aug. 2024
114 900 kr -
ANNONS
-
Renault Kadjar 1.2 TCe 130hk Värm BOSE Skinn Kamera GPS Drag
2017 | 11 313 mil | Järfälla
2 aug. 2024
169 700 kr -
Renault Kadjar 1.2 TCe 130hk Zen Sensorer Navi
2018 | 7 903 mil | Malmö
19 juli 2024
169 800 kr -
Renault Kadjar 1.2 TCe EDC / AUT / BOSE / NAVI / PDC
2018 | 9 200 mil | Arlandastad
3 veckor
162 900 kr -
Renault Kadjar 1.2 TCe EDC Euro 6
2017 | 15 270 mil | Haninge
30 juli 2024
139 900 kr -
Renault Kadjar 1.2 TCe ENERGY TCE 130HK
2017 | 7 300 mil | Växjö
1 vecka
114 900 kr -
Renault Kadjar 1.2 TCe Euro 6
2016 | 10 614 mil | Eksjö
2 dagar
119 900 kr -
ANNONS
-
Renault Kadjar 1.2 TCe Euro 6
2016 | 18 100 mil | Hallsberg
16 juli 2024
99 900 kr -
Renault Kadjar 1.2 TCe Euro 6 130hk DRAG P-SENS KEYLESS BT
2017 | 6 676 mil | Kungsängen
9 timmar
134 900 kr -
Renault Kadjar 1.2 TCe PDC Keyless Dragkrok 690:- Skatt
2018 | 11 379 mil | Norrköping
27 juli 2024
134 900 kr -
Renault Kadjar 1.2 TCe Zen 130hk
2015 | 10 000 mil | Malmö
4 juli 2024
114 700 kr -
Renault Kadjar 1.3 TCe 140hk Limited Värm Navi Drag
2019 | 11 201 mil | Göteborg
11 juli 2024
159 800 kr -
Renault Kadjar 1.3 TCe 140hk ZEN Sensorer CarPlay Keyless
2019 | 4 547 mil | Malmö
10 maj 2024
199 800 kr
Renault Kadjar bilar
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5476)
-
Renault Clio (1681)
-
Renault Mégane (1073)
-
Renault Captur (749)
-
Renault Scénic (378)
-
Renault Zoe (358)
-
Renault Austral (214)
-
Renault Kadjar (167)
-
Renault Grand Scénic (154)
-
Renault Kangoo (117)
-
Renault Espace (115)
-
Renault Arkana (92)
-
Renault trafic (84)
-
Renault Talisman (67)
-
Renault Trafic (51)
-
Renault Laguna (50)
-
Renault Koleos (27)
-
Renault Grand Espace (23)
-
Renault Master (21)
-
Renault Modus (19)
-
Renault Twingo (11)
-
Renault Twizy (5)
-
Renault 5 (3)
-
Renault 4CV (2)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Spider (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 16 (1)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 8 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Caravelle (1)
-
Renault Floride (1)
Hitta en Renault Kadjar till salu i din stad
-
Renault Kadjar i Alingsås
-
Renault Kadjar i Värnamo
-
Renault Kadjar i Södertälje
-
Renault Kadjar i Lidköping
-
Renault Kadjar i Borlänge
-
Renault Kadjar i Eslöv
-
Renault Kadjar i Nyköping
-
Renault Kadjar i Västra Frölunda
-
Renault Kadjar i Hisings Kärra
-
Renault Kadjar i Kungsängen
-
Renault Kadjar i Kristianstad
-
Renault Kadjar i Danderyd
-
Renault Kadjar i Spånga
-
Renault Kadjar i Falkenberg
-
Renault Kadjar i Falun
-
Renault Kadjar i Strängnäs
-
Renault Kadjar i Trollhättan
-
Renault Kadjar i Järfälla
-
Renault Kadjar i Handen
-
Renault Kadjar i Skärholmen
-
Renault Kadjar i Upplands Väsby
-
Renault Kadjar i Enköping
-
Renault Kadjar i Skellefteå
-
Renault Kadjar i Värmdö
-
Renault Kadjar i Bromma
-
Renault Kadjar i Tingsryd
-
Renault Kadjar i Vallentuna
-
Renault Kadjar i Nacka
-
Renault Kadjar i Staffanstorp
-
Renault Kadjar i Norrtälje
-
Renault Kadjar i Vimmerby
-
Renault Kadjar i Vänersborg
-
Renault Kadjar i Trelleborg
-
Renault Kadjar i Västerås
-
Renault Kadjar i Kista
-
Renault Kadjar i Albyberg
-
Renault Kadjar i Rosersberg
-
Renault Kadjar i Nässjö
-
Renault Kadjar i Kungälv
-
Renault Kadjar i Norsborg
-
Renault Kadjar i Knivsta
-
Renault Kadjar i Tyresö
-
Renault Kadjar i Skärholmen
-
Renault Kadjar i Vetlanda
-
Renault Kadjar i Ystad
-
Renault Kadjar i Hörby
-
Renault Kadjar i Solna
-
Renault Kadjar i Laholm
-
Renault Kadjar i Norrköping
-
Renault Kadjar i Nybro