-
Renault Clio 1.2 ( 73hk) Navi Apple-Carplay Black-Edition
2017 | 6 330 mil | Örebro
Igår
109 900 kr -
Renault Clio 0.9 (90hk) TCe Intens Navi Bass Euro 6
2017 | 10 495 mil | Örebro
Igår
99 900 kr -
Renault Clio Sport Tourer 0.9 TCe "LÅG MIL"
2015 | 6 228 mil | Eksjö
Igår
102 700 kr -
Renault Clio Sport Tourer 1.2 TCe EDC Navi Keyless 118hk
2018 | 1 500 mil | Hisings Kärra
Igår
159 000 kr -
Renault Clio IV 1.5 dCi 5dr 90hk SoV Moms
2018 | 17 576 mil | Göteborg
Igår
49 900 kr -
Renault Clio 1.2 TCe EDC Navi P-Sensor 118hk
2016 | 7 555 mil | Göteborg
Igår
124 900 kr -
Renault Clio TCe 90 Intens 5-d III
2022 | 5 109 mil | Södertälje
Igår
137 000 kr 109 600 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 90 Zen 5-d II
2021 | 2 880 mil | Kungälv
Igår
139 900 kr 111 920 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 90 Intens 5-d III
2022 | 2 047 mil | Timrå
2 dagar
169 800 kr 135 840 kr exkl. moms -
Renault Clio Sport Tourer 0.9 TCe Euro 6 LÅG SKATT
2020 | 6 180 mil | Vallentuna
2 dagar
119 900 kr -
Renault Clio Renault Clio 0.9 TCe Manual, 90hp, 2013
2013 | 14 400 mil | Linköping
2 dagar
64 900 kr -
Renault Clio 1.2 TCe Automat Sport Tourer EDC Euro 6
2016 | 11 990 mil | Köping
2 dagar
124 900 kr -
Renault Clio Sport Tourer PhII Energy TCe 90 Zen SpT
2018 | 12 488 mil | Ljusdal
2 dagar
94 500 kr -
Renault Clio 0.9 TCe Euro 6 (PDC, Navi)
2016 | 9 990 mil | Norrköping
2 dagar
89 800 kr -
Renault Clio V phII TCe 90 Evolution
2024 | 1 mil | Örebro
2 dagar
199 900 kr 159 920 kr exkl. moms -
Renault Clio 1,2 Expression 75hk Navigation
2013 | 10 014 mil | Malmö
3 dagar
79 900 kr -
Renault Clio RS 220 Trophy 1.6 TCe EDC Navi B-kamera Sportavgas 220hk
2016 | 7 156 mil | Linköping
3 dagar
194 900 kr -
Renault Clio 5-dörrars 1.2 Kupévärmare
2012 | 12 832 mil | Trollhättan
3 dagar
54 900 kr -
Renault Clio 0.9 TCe Euro 5
2014 | 17 022 mil | Uddevalla
3 dagar
69 000 kr -
Renault Clio 1.0 TCe 100hk Euro 6, Skatt 360 SEK, LEASEBAR
2020 | 6 362 mil | Linköping
3 dagar
139 900 kr 111 920 kr exkl. moms -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 Expression
2002 | 15 500 mil | Stenungsund
3 dagar
19 000 kr -
Renault Clio 0.9 TCe Euro 5
2014 | 16 157 mil | Getinge
3 dagar
62 900 kr -
Renault Clio TCe 90 hk Intens Euro 6 Toppskick Nybesiktigad
2018 | 8 699 mil | Arboga
3 dagar
109 900 kr -
Renault Clio 1.5 dCi Navi P-Sensor bak 90hk
2017 | 11 200 mil | Upplands Väsby
3 dagar
98 900 kr
Renault Clio bilar
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5096)
-
Renault Clio (1467)
-
Renault Mégane (1117)
-
Renault Captur (761)
-
Renault Zoe (345)
-
Renault Austral (212)
-
Renault Scénic (207)
-
Renault Kadjar (145)
-
Renault Arkana (122)
-
Renault Kangoo (117)
-
Renault Espace (114)
-
Renault Grand Scénic (113)
-
Renault trafic (78)
-
Renault Talisman (67)
-
Renault Trafic (58)
-
Renault Laguna (48)
-
Renault Koleos (28)
-
Renault Master (28)
-
Renault Grand Espace (18)
-
Renault Modus (15)
-
Renault Twingo (12)
-
Renault Twizy (7)
-
Renault 5 (3)
-
Renault 19 (2)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault Clio till salu i din stad
-
Renault Clio i Hisings Kärra
-
Renault Clio i Nyköping
-
Renault Clio i Värnamo
-
Renault Clio i Åkersberga
-
Renault Clio i Eslöv
-
Renault Clio i Sollentuna
-
Renault Clio i Lidköping
-
Renault Clio i Eskilstuna
-
Renault Clio i Trollhättan
-
Renault Clio i Kristianstad
-
Renault Clio i Kungsängen
-
Renault Clio i Alingsås
-
Renault Clio i Bromma
-
Renault Clio i Falun
-
Renault Clio i Skellefteå
-
Renault Clio i Falkenberg
-
Renault Clio i Handen
-
Renault Clio i Tingsryd
-
Renault Clio i Enköping
-
Renault Clio i Skärholmen
-
Renault Clio i Danderyd
-
Renault Clio i Saltsjö-Boo
-
Renault Clio i Vallentuna
-
Renault Clio i Tyresö
-
Renault Clio i Vimmerby
-
Renault Clio i Värmdö
-
Renault Clio i Strängnäs
-
Renault Clio i Solna
-
Renault Clio i Norrtälje
-
Renault Clio i Nacka
-
Renault Clio i Vänersborg
-
Renault Clio i Upplands Väsby
-
Renault Clio i Spånga
-
Renault Clio i Hässleholm
-
Renault Clio i Ystad
-
Renault Clio i Trelleborg
-
Renault Clio i Albyberg
-
Renault Clio i Knivsta
-
Renault Clio i Vetlanda
-
Renault Clio i Avesta
-
Renault Clio i Kista
-
Renault Clio i Kungälv
-
Renault Clio i Järfälla
-
Renault Clio i Västerås
-
Renault Clio i Nybro
-
Renault Clio i Ljungby
-
Renault Clio i Vellinge
-
Renault Clio i Laholm
-
Renault Clio i Motala
-
Renault Clio i Vällingby