Utrustning
Beskrivning och övrig information
Yamaha XTZ 750 Super Ténéré – en riktig ikon från Dakarrallyts guldålder.
Det här är inte bara en motorcykel – det är en klassisk adventurehoj med själ, karaktär och ett utseende som sticker ut direkt. Idag börjar fina och originalnära exemplar bli allt svårare att hitta.
Den legendariska parallelltwinnen på 749cc levererar ca 70 hk och tillsammans med Arrow-avgas får hojen ett fantastiskt dovt och rått ljud som passar modellen perfekt. Den här generationens Super Ténéré har en känsla som moderna adventurehojar helt enkelt saknar – enkel, robust och byggd för riktiga äventyr.
Endast ca 49 500 km och i ovanligt fint skick för sin ålder. Lacken, dekalerna och helhetsintrycket gör att hojen verkligen drar blickar till sig. Perfekt både för samlare, nostalgiker eller någon som vill ha en adventurehoj med personlighet istället för ännu en modern standardmaskin.
• Ca 70 hk
• Arrow avgassystem med riktigt fint ljud
• Klassisk Dakar/Youngtimer-look
• Mycket fint skick
• Endast ca 49 500 km
• Framtida samlarpotential
• Redo för sommaren
Leverans möjlig.
Visning möjlig alla dagar och tider efter tidigare överenskommelse via telefon eller mejl.
Sökord: Africa Twin, Transalp, BMW GS, DR Big, KTM Adventure, XTZ750, Tenere 660, adventure mc, youngtimer, Dakar, veteran mc.
Org.nr 559518-7138
Företaget har godkänt att de endast annonserar produkter och tjänster som är i enlighet med gällande lag.