Honda ATV Griplastarvagn T1850 4WD
146 125 kr
116 900 kr ex.moms
Utrustning
Beskrivning och övrig information
Kranman T1850 - 2025
Kraft, stabilitet och maxad effektivitet!
Kontakta oss för mer info kring tillval samt utrustningspaket!
Pris från 116900:- ex moms.
I samband med lanseringen av T1850 väljer vi att gå över till utrustningspaket på samtliga griplastarvagnar i vårt sortiment. Det har varit väldigt uppskattat i vårt övriga sortiment då det blir lättare att välja rätt produkt. Med hjälp av utrustningstabellen ser du enkelt vilken utrustning de olika modellerna har.
Kraftfullare chassi:
T1850 har samma grundkonstruktion som T1750, men genom att använda höghållfastighetsstål på utsatta ställen och materialoptimering har vi lyckats göra vagnen ännu starkare utan att öka vikten.
Längre chassi:
Bakdelen på T1850 är 15cm längre. Detta medför att man kan transportera längre virke med bibehållet kultryck. Den längre bakdelen ger även utrymme för ytterligare en flyttbar banke vilket ger totalt fyra bankrader.
Stark drivning:
T1850 levereras med kraftfulla drivmotorer som är dubbelt kullagrade. Den nya drivrullen har ökat ingrepp och är dessutom självrensande.
Kranman KX30 (Tillval):
Den nya skotarkranen Kranman KX30 Pro Series ersätter Kranman K30-60. KX30 har ny geometri vilket gör den smidigare, grövre cylindrar vilket gör den starkare och längre utskjut vilket ökar räckvidden. Den nya A-ramen har grövre, starkare stödben.
Ramstyrning (Tillval):
Ramstyrning är ett väldigt uppskattat tillval vilken möjliggör framkomst i snäv terräng och underlättar väsentligt vid backning. På T1850 kan man få vår nyutvecklade elektrohydrauliska ramstyrning. Utöver spak vid aggregatet monteras en manöverpanel lättåtkomligt på styret. Detta gör ramstyrningen mer tillgänglig i svår terräng och vid backning.
Durkplåt vid grinden:
Vi har utformat en skyddsplåt som sitter bakom grinden. Denna förhindrar att stockar hamnar under grinden och lastning av vagnen underlättas avsevärt. Plåten fungerar även utmärkt som förvaringsyta när vagnen är olastad.
Rostfri ljuddämpare (Tillval):
Hydraulaggregatet kan utrustas med en extra rostfri ljuddämpare med sidoutblås. Ljudnivån minskar avgaserna leds undan och sikten ökar
Behöver du hjälp med finansiering? Prata med en säljare så skräddarsyr vi den lösningen som kommer att passa just dig/er bäst. Vi erbjuder även lån med 0:- i kontantinsats.
Vi tar gärna din motorcykel, ATV eller bil i inbyte. För mer info ring eller besök oss redan idag. Varmt välkomna önskar vi på Lugnets Mc Center.
Sökord: Kranman. T1850. T. T 1850. 1800. 1850. Griplastare. Timmervagn. Vagn. ATV. Timmer. Fyrhjuling. Lunningsvagn. Hydrauldrift. 4x4. 4WD. Skogsvagn. Hydraulkran. Huggarvagn.