Mercedes-Benz GLC300 e 300 e Coupé 4MATIC AMG Premium SE Edition Drag MOMS
529 000 kr
423 200 kr ex.moms
- Märke
- Mercedes-Benz
- Modell
- GLC300 e
- Årsmodell
- 2023
- Miltal
- 6 293 mil
- Regnr
- AJP81D
- Karosseri
- SUV
- Drivmedel
- Hybrid el/bensin
- Växellåda
- Automatisk
- Drivhjul
- 4WD
- Färg
- Selenitgrå metallic
Utrustning
- AMG Line Premiumpaket
- SE Edition
- LED High Performance strålkastare
- Dragkrok infällbar
- Nightpackage
- Fotsteg i aluminiumoptik
- Tonade rutor
- Touchpad
- Farthållare TEMPOMAT
- Automatväxellåda 9G-TRONIC
- Trafikinformation Live Traffic Info
- Aktiv bromsassistent
- Backkamera
- Akustikrutor fram
- Vägmärkesassistent
- Parkeringsassistent
- Minnespaket
- Apple™ CarPlay
- Android Auto
- Konstläder ARTICO/mikrofiber
Beskrivning och övrig information
Mercedes-Benz GLC 300 e Coupé Special Edition AMG Line – Elegant design och premiumkänsla
Nu finns möjligheten att förvärva en mycket attraktiv Mercedes-Benz GLC 300 e Coupé Special Edition AMG Line – en elegant och sportig SUV-coupé som kombinerar exklusiv design med hög komfort och praktiska egenskaper. Med AMG Line Premiumpaket får bilen en dynamisk och sofistikerad karaktär som verkligen förstärker GLC Coupéns exklusiva uttryck.
Bilen är utrustad med LED High Performance-strålkastare med automatisk avbländning som ger ett modernt ljusuttryck och en behaglig körupplevelse under mörka förhållanden. Den infällbara dragkroken ger dessutom praktisk flexibilitet när extra lastmöjligheter behövs, samtidigt som den smidigt kan fällas undan när den inte används. Nightpackage förstärker bilens sportiga framtoning med mörka designdetaljer, medan fotsteg i aluminiumoptik och tonade rutor bidrar till ett exklusivt och kraftfullt helhetsintryck.
I kupén möts du av en genomtänkt och komfortabel miljö med elstolar fram och minnesfunktion, vilket gör det enkelt att hitta och behålla din optimala körställning. Backkameran underlättar parkering och manövrering i vardagen, medan Apple CarPlay och Android Auto ger smidig uppkoppling och gör det enkelt att använda utvalda funktioner och appar från din smartphone direkt i bilen.
Som helhet är detta en GLC 300 e Coupé för dig som söker något utöver det vanliga – en Mercedes-Benz med sportig AMG Line-design, elegant coupéform och en attraktiv utrustningsnivå som gör varje resa lite mer exklusiv.
Mercedes-Benz Certified-garanti i 24 månader kan köpas till för dig som önskar ytterligare trygghet. Bilen är inbytt utan vinterhjul. Nya kompletta vinterhjul kan köpas till för 28 000 kr.
Välkommen att kontakta oss för mer information eller för att boka en visning och provkörning!
-
MärkeMERCEDES-BENZFordonsår2022I trafik2022-09-15MiljöklassHYBRIDUtsläppsklassLADDHYBRIDFärgGråMotorstorlek1 991 cc
-
Topphastighet230 km/hImportfordonSvensksåldAntal säten5Totalvikt2 610 kgLängd4,75 mBredd1,93 mHöjd1,63 m
-
Drivmedel 1BensinMotoreffekt155 kW/211 hkKoldioxidutsläpp (WLTP)198 g/km CO2Förbrukning8,7 l/100 km
-
Drivmedel 2ElRäckvidd (WLTP)42 km
Kontakta oss
Landrins Bil Västerås - HässlöFallskärmsvägen 2
721 31 VÄSTERÅS
021170040
vasteras.forsaljning@landrinsbil.se
Kontakta försäljare
Beg Hässlö
Kontor: 021170040
vasteras.forsaljning@landrinsbil.se