Mercedes-Benz CLA 200 Shooting Brake AMG Advanced Plus Drag Night MOMS
369 000 kr
295 200 kr ex.moms
- Märke
- Mercedes-Benz
- Modell
- CLA
- Årsmodell
- 2026
- Miltal
- 4 362 mil
- Regnr
- ADJ17P
- Karosseri
- Kombi
- Drivmedel
- Bensin
- Växellåda
- Automatisk
- Drivhjul
- 2WD
- Färg
- Polarvit Solid
Utrustning
- AMG Line Advanced Plus
- Dragkrok infällbar
- LED High Performance
- KEYLESS-GO Komfortpaket
- Nightpackage
- Farthållare
- Säteskomfortpaket
- Sänkt komfortchassi
- Panelbelysning i 64 olika färger
- MBUX multimedia system
- Backkamera
- Automatväxellåda 7G-DCT
- Automatisk ljusbildsreglering
- Aktiv kurshållningsassistent
- Aktiv bromsassistent
- Aktiv Parkeringsassistent
Beskrivning och övrig information
Mercedes-Benz CLA 200 Shooting Brake AMG Line – Sportig design och praktisk elegans
Nu finns möjligheten att förvärva en mycket välutrustad Mercedes-Benz CLA 200 Shooting Brake AMG Line, en bil som kombinerar den eleganta och sportiga CLA-designen med Shooting Brake-modellens praktiska egenskaper. Med AMG Line Advanced Plus-paketet och en attraktiv utrustningsnivå får du en bil som sticker ut med sin dynamiska karaktär och samtidigt erbjuder hög komfort i vardagen.
Exteriören förstärks av AMG Line tillsammans med Nightpackage, vilket ger bilen ett sportigt och exklusivt uttryck. De mörka detaljerna skapar en elegant kontrast och förstärker CLA dynamiska karaktär. Den praktiska Shooting Brake-karossen ger samtidigt extra flexibilitet och gör bilen till ett utmärkt val för dig som vill kombinera design med användbarhet.
Invändigt möts du av en modern och trivsam kupé. Säteskomfortpaketet bidrar till en behaglig sittställning, medan den stämningsfulla panelbelysningen i 64 olika färger skapar en exklusiv atmosfär och låter dig anpassa kupéns känsla efter önskemål. Med Keyless-Go Komfortpaket blir vardagen dessutom smidigare, då du enkelt kan låsa upp och starta bilen utan att behöva ta fram nyckeln.
Bilen är utrustad med LED High Performance-strålkastare med automatisk avbländning, vilket ger en modern och bekväm ljusupplevelse. Backkameran underlättar parkering och manövrering, medan farthållaren gör längre körsträckor mer avslappnade.
Den elinfällbara dragkroken ger ytterligare praktisk flexibilitet och gör bilen redo för exempelvis släp eller cykelhållare när behovet uppstår. Kombinationen av Shooting Brake-karossen och dragkroken gör CLA till ett mångsidigt alternativ för både vardag och fritid.
För extra trygghet kan Mercedes-Benz Certified-garanti i 24 månader köpas till. Dubbade vinterhjul på eftermarknadsfälg kan köpas till för 10 000 kr, vilket gör det enkelt att komplettera bilen för årets kallare månader.
Det här är en mycket attraktiv CLA för dig som söker sportig AMG-design, exklusiv komfort, modern teknik och praktisk flexibilitet i ett elegant Shooting Brake-format.
Välkommen att kontakta oss för mer information eller för att boka en visning och provkörning!
-
MärkeMERCEDES-BENZFordonsår2025I trafik2025-05-05UtsläppsklassELHYBRIDFärgVitMotorstorlek1 332 cc
-
Topphastighet226 km/hImportfordonSvensksåldAntal säten5Totalvikt2 050 kgLängd4,7 mBredd1,86 mHöjd1,46 m
-
DrivmedelBensinMotoreffekt120 kW/163 hkKoldioxidutsläpp (WLTP)137 g/km CO2Förbrukning6 l/100 km
Kontakta oss
Landrins Bil Västerås - HässlöFallskärmsvägen 2
721 31 VÄSTERÅS
021170040
vasteras.forsaljning@landrinsbil.se
Kontakta försäljare
Beg Hässlö
Kontor: 021170040
vasteras.forsaljning@landrinsbil.se