Mercedes-Benz 220 Sb otroligt välbevarad
400 000 kr
- Märke
- Mercedes-Benz
- Modell
- 220
- Årsmodell
- 1965
- Miltal
- 13 000 mil
- Regnr
- -
- Karosseri
- Sedan
- Drivmedel
- Bensin
- Växellåda
- Manuell
- Drivhjul
- Uppgift saknas
- Färg
Utrustning
Ingen utrustning har angivits av handlaren
Beskrivning och övrig information
Exteriör
Den Mercedes W111 220 SB från 1965 som vi här presenterar målades om professionellt år 1992 vid en körsträcka på 125 496 km. Sedan dess har denna W111 Mercedes körts ca 8 556 km. Bilen är i dag i nästan perfekt originalskick. Alla kromdetaljer är vackra och skinande. Alla gummidelar är i gott skick, och framrutan byttes i samband med om lackeringen. I november 2025 monterades fyra nya Michelin-däck med tunn vit rand, vilket ger denna stora sedan den körkänsla Mercedes avsåg. Bilens undersida är fri från rost och har inga svetsreparationer.
Interiör
Att öppna dörren till denna Mercedes 220 SB från 1965 är som att ta ett kliv in en tidsmaskin. En tid då Mercedes endast använde de bästa materialen, och även om bilen inte har så mycket utrustning är allt väl genomtänkt och varje reglage känns som om det byggts för att hålla för evigt. Det är för mig fortfarande en gåta hur en tyginteriör kan vara så ren efter alla dessa år. I den här bilen är allt original! Ja, lacken på träpanelerna har några sprickor. Men instrumentpanelen är så vacker, särskilt när man kör i mörkret med ljuset på. Även takklädseln är perfekt, och även i bagageutrymmet är allt original och i perfekt skick. Originalsäkerhetsbälten är monterade. All utrustning och alla instrument fungerar som de ska.
Motor och teknik
Bilen startar mycket lätt och har automatisk kallstart. Motorn låter mycket bra, och det är enkelt och smidigt att växla genom den manuella växellådan. Bilen känns mycket stadig på vägen, och motorn har tillräckligt med vridmoment för att ta kurvor i tredje växeln. Inga överhettnings problem, och det senaste servicen gjordes i slutet av 2025.
Historik
Denna Mercedes 220 SB såldes ny här i Sverige den 30 november 1965 till Bengt Gunnarsson (född 1907). Den ärvdes sedan av hans dotter, som ägde Mercan fram till 1990, och den siste ägaren hade bilen fram till 2025. Detta är en bil som i princip hållits i garage under hela sitt liv, vilket är anledningen till dess verkligen exceptionella skick. År 1992 fick bilen två nya framsskärmar och genomgick därefter en fullständig professionell om lackering. Den bilen kommer en pärm med fakturor för delar och arbete som utförts genom åren. Även många av de svenska besiktningsintygen finns bevarade för att verifiera bilens låga körsträcka. Originalböcker och verktyg ingår. Även en mycket fint originalprospekt från Mercedes.
Originaluppgifter
• Originalfärg: DB190 Grafitgrå
• Originalmotor enligt datakortet
• Levererad med grå tyginteriör, fortfarande original i dag
Precis som det står i originalprospekten: Detta är en bil för mannen eller kvinnan med fin smak.
Classix köper och säljer veteran och sportbilar.
Kontakta oss
Classix by SchieblerScoutvägen 25
261 93 SAXTORP
0707658904
michael.schiebler@gmail.com