-
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD 241hk Aut
2013 | 16 175 mil | Växjö
1 vecka
174 500 kr -
Jeep Renegade 1.4 140hk Longitude Rattvärme Välservad
2015 | 12 806 mil | Västerås
1 vecka
119 800 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD Overland Summit (241HK)
2012 | 19 654 mil | Björklinge
1 vecka
139 900 kr -
Jeep Gladiator Rubicon 3.6 V6 4x4 290HK Fullutr 35" Diffspärr
2020 | 3 344 mil | Norrtälje
2 veckor
729 900 kr -
Jeep Grand Cherokee L 3.6 V6 4WD SUMMIT NAV PANORAMA MOMS
2021 | 1 449 mil | Stockholm
2 veckor
789 900 kr 631 920 kr exkl. moms -
Jeep Grand Cherokee V6 4WD 250hk Summit Värm Pano H/K Luft
2015 | 13 477 mil | Linköping
2 veckor
268 900 kr -
Jeep Wrangler Unlimited Sahara 3.8 V6 4WD,14350 Mil,Drag
2008 | 14 349 mil | Huddinge
2 veckor
218 700 kr -
Jeep Renegade Night Eagle I GPS I Keyless I Sensorer
2017 | 6 675 mil | Helsingborg
2 veckor
159 900 kr -
Jeep Compass Jeep Compass 4xe Automatic, 190hp, 2021
2021 | 2 600 mil | Linköping
2 veckor
349 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.6 V6 295hk
2019 | 6 200 mil | Jönköping
2 veckor
349 900 kr -
Jeep Renegade Backkamera
2018 | 2 725 mil | Gustavsberg
2 veckor
209 900 kr -
Jeep Wrangler Unlimited 2.8 4WD 200HK Sahara Edition
2015 | 11 945 mil | Kalmar
2 veckor
369 900 kr -
Jeep Compass 1.4 4WD Drag/Kamera/Carplay/Skinn/Rattvärme
2018 | 4 799 mil | Luleå
2 veckor
229 900 kr -
Jeep Wrangler Unlimited 3.6 284Hk 4WD Pentastar M/K-Värmare
2017 | 21 000 mil | Jönköping
2 veckor
279 900 kr -
Jeep Grand Cherokee SRT Trackhawk 6.2 710HK / Brembo/SE SPEC
2019 | 3 755 mil | Upplands Väsby
2 veckor
875 800 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD 250hk S-LIMITED Pano Drag
2019 | 10 690 mil | Täby
2 veckor
379 900 kr 303 920 kr exkl. moms -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 Overland AWD Kamera Pano Luftfjädring
2016 | 20 300 mil | Örnsköldsvik
2 veckor
189 900 kr -
Jeep Cherokee 2,2 CRD AWD LIMITED AUT DRAG VÄRMARE NAVI KAMERA
2019 | 4 921 mil | Haninge
2 veckor
279 900 kr 223 920 kr exkl. moms -
Jeep Grand Cherokee 6.4 V8 SRT 4WD Euro 5,Panorama,B-kamera
2013 | 6 700 mil | Huddinge
2 veckor
309 000 kr -
Jeep Renegade 1,0 Limited Manuell 120 Hk 2WD
2019 | 8 215 mil | Falun
2 veckor
169 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD, Summit Dieselv. Luftfj.
2015 | 12 200 mil | Örebro
2 veckor
269 000 kr 215 200 kr exkl. moms -
Jeep Renegade LIMITED 120hk PRIVATLEASING 2999 kr
2019 | 5 440 mil | Varberg
2 veckor
Privatleasing 2 999 kr/mån -
Jeep Grand Cherokee 3.0 CRD 218hk Skinn Navi Svensksåld
2010 | 20 148 mil | Helsingborg
3 veckor
89 900 kr -
Jeep Renegade 4XE PLUG-IN HYBRID AUTOMAT 190HK PDC KAMERA +
2020 | 3 900 mil | Viken
3 veckor
259 900 kr 207 920 kr exkl. moms
Jeep bilar
Vanligaste modellerna:- Jeep Grand Cherokee (152),
- Jeep Compass (91),
- Jeep Wrangler (80),
- Jeep Renegade (67),
- Jeep Cherokee (52),
- Jeep Avenger (49),
- Se övriga modeller
Jeep är ett bilmärke tillhörande Chrysler Corporation med fokus uteslutande på terrängbilar och SUV, Sport Utility Vehicle. Ordet jeep har blivit ett varumärkesord för en viss typ av terränggående bil – även om endast Jeep äger rättigheterna till namnet. Modeller såsom Land Rover och Chevrolet Blazer brukar kallas för jeepar. Jeeps klassiska fordon är roten till explosionen av SUV-modellerna under 80-talet. Några populära modeller är bland andra Jeep Wrangler och Jeep Cherokee. Wrangler är en ikon inom segmentet terrängbilar och har under 70 år uppdaterats med tekniska innovationer för att klara av både offroadkörning och stadskörning. Bilmodellen Grand Cherokee, skapad ur föregångaren Cherokee XJ är en SUV i mellanklass som tar sig an alla väglag och som gillar att bli utmanad.
Eugene the Jeep
Efter andra världskriget var tillverkaren Willys ensam om att producera jeepar, vilket gav företaget rättigheterna till namnet Jeep. 1941 producerades den första jeepen i konsumentupplaga och efter det har varumärket haft många ägare.
Att ordet ”jeep” kom till av ett misstag i artikuleringen är en av många berättelser om namnets födelse. Historien lyder att fordonen var signerade ”GP” för General Purpose” men att många i sitt uttal slarvade med betoningen vilket fick det att låta som Jeep. Då fordonet först var i militär ägo ansågs det högst osannolikt att bilarna skulle vara för allmän användning. Den mest troliga historien är att namnet kommer från en karaktär ur serien Karl-Alfred vid namn Eugene the Jeep. Eugene the Jeep var en karaktär som både kunde gå genom väggar och flyga. Då soldaterna var imponerade av militärens fordon och vad det kunde åstadkomma döpte de helt enkelt bilen till den fiktiva karaktären.
Jeep – ett känt varumärke
Ordet jeep är synonymt med en viss typ av fordon och har vuxit sig allt starkare med åren. Utöver Coca Cola är varumärket Jeep det mest kända över hela världen. Den klassiska fronten på en Jeep sägs även ligga på andra plats på igenkänningsfaktor, under Musse Pigg.
Modeller av Jeep (532)
-
Jeep Grand Cherokee (152)
-
Jeep Compass (91)
-
Jeep Wrangler (80)
-
Jeep Renegade (67)
-
Jeep Cherokee (52)
-
Jeep Avenger (49)
-
Jeep Wrangler Unlimited (25)
-
Jeep Patriot (8)
-
Jeep Gladiator (6)
-
Jeep Liberty (1)
-
Jeep Wagoneer (1)
Hitta en Jeep till salu i din stad
-
Jeep i Örebro
-
Jeep i Uppsala
-
Jeep i Malmö
-
Jeep i Halmstad
-
Jeep i Västerås
-
Jeep i Linköping
-
Jeep i Växjö
-
Jeep i Jönköping
-
Jeep i Karlstad
-
Jeep i Eskilstuna
-
Jeep i Borås
-
Jeep i Kalmar
-
Jeep i Göteborg
-
Jeep i Norrköping
-
Jeep i Haninge
-
Jeep i Täby
-
Jeep i Helsingborg
-
Jeep i Segeltorp
-
Jeep i Mölndal
-
Jeep i Järfälla
-
Jeep i Kristianstad
-
Jeep i Sundsvall
-
Jeep i Akalla
-
Jeep i Luleå
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Hisings Kärra
-
Jeep i Värnamo
-
Jeep i Lidköping
-
Jeep i Eslöv
-
Jeep i Sollentuna
-
Jeep i Trollhättan
-
Jeep i Kristianstad
-
Jeep i Alingsås
-
Jeep i Malmö
-
Jeep i Kungsängen
-
Jeep i Eskilstuna
-
Jeep i Skellefteå
-
Jeep i Åkersberga
-
Jeep i Bromma
-
Jeep i Falkenberg
-
Jeep i Tingsryd
-
Jeep i Falun
-
Jeep i Handen
-
Jeep i Danderyd
-
Jeep i Enköping
-
Jeep i Kista
-
Jeep i Vimmerby
-
Jeep i Strängnäs
-
Jeep i Värmdö
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Saltsjö-Boo
-
Jeep i Skärholmen
-
Jeep i Norrtälje
-
Jeep i Vallentuna
-
Jeep i Trelleborg
-
Jeep i Vänersborg
-
Jeep i Bromma
-
Jeep i Hässleholm
-
Jeep i Nacka
-
Jeep i Skogås
-
Jeep i Knivsta
-
Jeep i Spånga
-
Jeep i Tyresö
-
Jeep i Vetlanda
-
Jeep i Albyberg
-
Jeep i Ystad
-
Jeep i Avesta
-
Jeep i Västerås
-
Jeep i Ljungby
-
Jeep i Vellinge
-
Jeep i Vällingby
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Solna
-
Jeep i Nässjö
-
Jeep i Arboga